12 Eylül 2002 Perşembe

SİYASAL DEĞİNMELER

Temmuz ayı başında çok önemli siyasal gelişmeler oldu ülkemizde. Alın terinin, emeğin, mücadele azminin en önemli kalesi durumundaki DSP’den bir grup milletvekili ayrılarak yeni bir oluşum başlattılar.
Demokratik bir ülkede herkesin bağımsız olarak siyaset yapma hakkı şüphesiz vardır. Ama bu hak doğru kurallara ve ilkelere bağlı olarak yapılmalı. Hiçbir haklı gerekçe bildirmeden, bir oldu bittiyle siyaset olmaz.
Türkiye’de yeni Özalizm yaratma çabaları boşuna bir uğraştır. Ülkemizin Özalizm’e değil, güçlü bir demokratik solcu anlayışa gereksinimi vardır. Türkiye gibi yoksul, gelir dağılımının dengesiz olduğu ve sık sık rejim sorunlarının yaşandığı bir ülkede gelecek, ancak demokratik sol iktidarlarla kurulur. Çağdaşlığa gidecek yolda demokratik solculara o kadar gereksinimimiz var ki…

******
AKP lideri R. Tayip Erdoğan’ın çocukları “hayırsever” bir işadamı tarafından yurtdışında okutuluyormuş. Hayırseverlerin fakir fukaraya yardım etmesini eskiden beri duyardık. Hayırseverlere muhtaç parti liderleri de her halde ülkeyi de ”hayırsever”ler marifetiyle yönetecekler.

******
AKP lideri çocuklarını yurtdışında okutma nedenini inançlarını özgürce yaşama isteğiyle açıklıyor. Tayyip Bey’in kızları türbanlı. Peki oğullarının gerekçesi ne?

******
İyi bir lider, önce aynı idealleri paylaşıp zarara uğrayan kişilere yardımcı olmalıdır. Yani türban yüzünden okuluna gitmeyen kızların nasıl okutulacağını düşünmelidir. Yoksa gemisini kurtaran kaptan düşüncesiyle önce lider çocukları mı kurtulacak?

*****
SÜREYYA
Süreyya Ayhan’ın atletizmdeki büyük başarısı ulusça göğsümüzü kabarttı.
Basın-yayın organlarının bazılarında Süreyya’ya ne acımasız eleştiriler yapıldı. Özel yaşamı didik didik edildi. Ayıp değil mi beyler, yazık değil mi? Biraz vicdan, biraz insaf!
İnsanların özel yaşamları kimseyi ilgilendirmez, yaptıkları işe bakalım.

******
Sultan’s Of The Dance’ın gösterilerini zevk, heyecan ve beğeniyle izlemiştim. Ezgiler, oyunlar, her şey Türk’tü, bir tek adı dışında. Çok yadırgamıştım bu adı. Türkiye’nin folklorik çeşitliliğini bu kadar iyi tanıtan ve ifade eden grubun adı da Türkçe olmalıydı. Nihayet düşündüğümüz oldu. Grubun adı “Anadolu Ateşi” kondu.
Ateşiniz hiç sönmesin, sürekli olsun. Anadolu’nun ateşi bunca yıldır hiç söndü mü? Anadolu ateşi nice uygarlıkları ısıtmadı mı?
******
EKOLOJİK DENGE

Son aylarda yağışlar sonucu oluşan sellerden büyük can ve mal kayıpları oluyor.
Kimse nedenler üzerinde durmuyor.
Ekolojik dengenin hızla değişmesi iklim dengesini de alt üst ediyor. Buna karşın kentlerde hala ağaç kıyımı sürüyor. Birçok yöremizdeki orman yangınları ise ciğerimizi yakıyor.
Ormanlarımızı korumak için ciddi, caydırıcı önlemleri maalesef alamıyoruz.
Bir gün doğanın intikamı çok acı olacak. Sakın geç kalmayalım. Bu fatura çok pahalı, ödenmez.

*****
Ulusal önderlik söz ile olmaz
Özveri erdemdir, öz ile olmaz
Kamuya hizmeti görev bildinse
Kışı düşünmeden yaz ile olmaz.

Adil Hacıömeroğlu
12 Eylül 2002
Bakırköy Platform Gazetesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder