27 Mart 2009 Cuma

SON OSMANLI PADİŞAHI

3 Mart 2009 günü Kadıköy-Söğütlübahçe metrobüs hattının açılışında "Kadıköy'e hoş geldin Son Osmanlı Padişahı 1.Recep Tayyip Erdoğan" pankartını gördük. İlginç, ilginç olduğu kadar da anlamlı bir pankart.

Padişahlık seksen yedi yıl önce kaldırılmasına karşın, günümüzde padişahlık özlemiyle yanıp tutuşanlara anlam veremiyorum. Padişah kulluğundan, ulus devletin özgür bireyliğine geçişi bazıları bir türlü hazmedemiyor, içine sindiremiyor. Padişah olmayı, yalnızca kılıç elde fetihler yapmak olarak anlayanlardır bu kişiler. Ülkemizin en büyük eksikliklerinden biri de doğru tarih bilgisidir. Doğru tarih, eleştirel bir bakış açısıyla olur. İyi yapılanları, utkuları ağdalı bir dille anlatırken yenilgileri, kıyımları yok saymak doğru tarih bilgisi değildir. Tarih öğrenmenin asıl amacı, utkulardan, yenilgilerden ders almaktır. Hataları tekrar yapmamaktır. Geçmişin görkemiyle sarhoş olup hayal aleminde yaşamak, tarihi bilmek değildir. Tamamen geçmişe saplanıp kalmak, geleceğin aydınlık ufuklarından uzaklaştırır bizi. Gelecek, hamasi söylevlerle kurulamaz.

I.Murat'ın Balkan fetihleri, II.Mehmet'in fatihliği, İstanbul'un alınışı, I.Selim'in yavuzluğu, Kanuni'nin "Muhteşem" olması yüzyılların derinliğinden gelen heyecanlardır. Ancak bu övünç, hiçbir zaman tarihsel olumsuzlukları ortadan kaldırmaz.

Takiyüddin Efendi'nin Tophane'deki gözlemevinin yıktırılması, Hezarfen Ahmet Çelebi'nin Cezayir'e sürülmesi, matbaanın üç yüz yıla yakın gecikmeyle ülkemize gelmesi gibi yüzlerce olumsuz karara kimler ferman buyurmuştur? Bu tür kararların, ulusumuzu nasıl geri bıraktığını görmezden gelebilir miyiz?

Küçük Kaynarca, Hünkar İskelesi, Ayastefanos, Berlin...antlaşmalarını kimler imzaladı? Bu antlaşmalarda bir devletin, egemenlik haklarını nasıl yabancı güçlere terk etiğini görmekteyiz. Anadolu'da kıyıma uğrayan binlerce yurttaşımızı unutabilir miyiz? Bu insanlarımızın hangi amaçlar uğruna katledildiğini hiç düşündük mü? Anadolu köylüsünün, yoksulluk ve çaresizlik içinde bırakılmasının sorumlusu kimlerdir?

Sondan ikinci Osmanlı Padişahı Sultan Reşat; Metehan'ın temelini attığı Fatih'in, Yavuz'un, Kanuni'nin ... komuta ettiği Türk ordusunu, Emperyalist Almanya'nın subaylarının buyruğuna vermemiş midir? Son Osmanlı Padişahı Vahidettin; Mondros'u, Sevr'i kabul etmemiş miydi? Yine son padişahımız, ülkesini bir İngiliz zırhlısıyla terk etmemiş miydi?

İnşallah Kadıköy'de ilan edilen son padişahın sonu, diğer son padişahlarla benzemez. Yoksa bu pankartı açan yurttaşımız, ironik bir anlayışla geleceğe gönderme mi yapıyor?

Adil Hacıömeroğlu
27.03.2009

5 yorum:

 1. NEVRUZ

  Bu hükümetin amacı bu,Osmanlıyı tekrar diriltmek. İlk başbakan olduğu zaman son osmanlı torununu ziyaret etmedi mi? Aynen Padişah gibi buda ülkeyi satmadımı? ÜLkede satılmadık ne kaldı? hiç birşey.Her şey okyanus ötesinden planlanıyor hazırlanıyor buna veriliyor. Bu da tek tek uyguluyor.Son osmanlı padişahı pankartı tesadüf değil bilinçli yazılmış bir pankart.

  YanıtlaSil
 2. Basma kalıp bir ifadeyle kraldan çok kralcı zihniyeti, daha önceki siyasi kişiliklere karşıda kabul edilen bir olguydu. Eskiden de Tansu ve Mesut seçim meydanalrında birbirlerine hakarete varacak sözlerle saldırırken bunu bir kahramanlık olarak kabul eden zihniyetin devamı işte. Adil abi Padişahlığı ele alırken harika bir değerlendirme yapmış, başarısızlıklar başarı gibi gözüken ambalajların içine saklanamaz bir tanesi de şuydu. İslamiyeti yaşam tarzı kabul ederken ulusal kimliğinden uzaklaşıp Arap kültürüne dönen koca bir milletin ileri de Allah yerine başka putlara tapacaklarını idrak edemeden, ulusal din anlayışını kıran katleden devşirmelerine karşı Türk Milletine yanaşamamasıydı.Bu Osmanlının "Padişahım Çok Yaşa" Kulluğunun İstenişidir.kula kulluk sadece bizim topraklarımızda geçerlidir. Saygılar Deniz Otlu

  YanıtlaSil
 3. Bunlarının hedefi bir Fatih,bir Kanuni olmak değil.Keşke onlar gibi olmak gibi bir hedefleri olsa.Onlar Osmanlı'nın son padişahlarından tam bir Sultan Reşit.Tarih Sultan Reşit'i nasıl yazmışsa bunlarıda; II.Sultan Reşit olarak yazacaktır.Ya da Vahdettin...Tarihin çöp kutusu şimdiden hazır.

  YanıtlaSil
 4. İnsan , düşünebildiği , olaylara ve insan duruşuna eleştirel bakabildiği ölçüde GERÇEK İNSAN olabilir. Gerçek insan olabilmek için de ÖZGÜR BİREY olmak , bu yolda savaşım içinde olmak gerekir. Bu durumda PADİŞAHLIK gibi dikta hevesi , insanlığın özüne ters düşer. Sayın Adil Haciömeroğlu ; bu noktadan çıkışla , ülkemizdeki '' PADİŞAHLIK ÖZLEMİ '' içinde olmanın çağımıza , modern insanlığa ters düştüğüne değinmektedir. Osmanlılarda gerileme döneminin , bu sürede gelen yenilgilerin irdelenmesi ve bilimsellikten uzak kalmanın getirdiği yıkımlardan ders çıkarılması gerekirken , bütün bunlara yol açan PADİŞAHLIK DÜZENİNE ÖZENME , bir cehaletin insanları kuşatmasıdır . Bu cehaletten de yararlanan bencil ve sömürgen çevreleri görmek insanlığın , bağımsız ve özgür yaşamanın gereğidir. İnsanlara kul olmak ; sürü gibi bir diktatörün buyruğuna boyun eğmek aşağılanmak , insanların kurtulması gereken felaketlerdir. Bütün bunları yürekli kalemiyle sergileyen Adil Haciömeroğlu dostumuza teşekkürler , saygılar !..

  YanıtlaSil
 5. GERÇEKLİK DE ARTIK SANALLAŞTİ.SEN DE HAKLISIN,SEN DE HAKLISIN DİYEN NASRETTİN HOCANIN O HİCİVSEL DÖNEMECİNDEYİZ.SIRF ÖZGÜR OLMAK VE KALMAKLA KENDİNİ BİLMEK VE TARTMAK ARASINDA KALMIŞ DURUMDAYIZ.İYİ,KÖTÜ-FENA VE ÇİRKİNLİKLERİN AYIRDEDİLMESİ NOKTASINDA ALLAH KÖTÜLERDEN VE AZGINLIKLARDAN KORUSUN DİYE HEP CUMA NAMAZLARINDA OKUNUR VE DUA EDİLİR..MAALESEF İYİLİKLER DE MELEKLERİN ELİNDE KALMIŞSA VAY HALİMİZE....SONUÇTA HAYRİUN VE ŞERRİUN İNSANIZ?YÖRÜK MEMED

  YanıtlaSil