28 Aralık 2010 Salı

ATATÜRK’ÜN ANKARA’YA GELİŞİ

“Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 91'inci Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde, her yıl geleneksel olarak icra edilen ‘Garnizon Koşusu’, kullanılacak güzergâhın tahsis edilmemesi nedeniyle yapılamamıştır.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”
Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde 27 Aralık günü yayımlanan bu bilgi notunu görünce şaşkınlığımı gizleyemedim. Doksan kez koşulmuş bir koşu, sudan bir gerekçeyle yapılamıyor. İnanılır gibi değil.
Bu koşuda amaç nedir? Atatürk, 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelir. O gün, O’nu Ankaralıların ilk karşıladığı yer de Dikmen Keklikpınarı’dır. Şimdi o günlere giderek sözü Şevket Süreyya Aydemir’e verelim.
“Mevsim kış başlangıcıydı. Hatta dağlara, Dikmen tepelerine kar yağmıştı. Fakat 27 Aralık günü hava günlük güneşlik oldu. Ali Fuat Paşa, Yahya Galip Bey gibi önde gelenler Sivas kafilesini daha Gölbaşı’nda karşıladılar. Dikmen sırtlarından Ankara’nın ilk ve en güzel göründüğü yerde yolcular otomobillerinden inerek bir müddet Ankara’yı seyrettiler. (…)
Dikmen’den Kızılyokuş eteklerine doğru harekete geçildi. İlk karşılayıcı safları, şimdiki Harp Okulu’nun bulunduğu yerlerden, Kızılyokuş eteklerinden başlıyordu. Oradan şehirdeki Hükümet Konağı’na kadar dalgalı, zikzaklı bir gösteri başladı. Dağlar gene ezanlar, salât ve selam sesleri ile inliyordu. Seğmenlerin davul, zurna ekiplerinde çalanlar, bu işlerin ustası olan Kızılırmak vadisi Kızılbaşlarından seçilmişlerdi. Bu gibi günlerin törelerini, adetlerini, jestlerini ancak onlar bilirlermiş. Yalın palalı, pehlivan yapılı seymen saflarının önünde yalın kılıçları, meşin önlükleri, omuzlarında baltalarıyla iki seymen baltacısı yer almıştı. En öndeki bayraktarın bir elinde sancak, bir elinde kılıç vardı. Ve boynuna Kur’an-ı Kerim asmıştı. Dev gibi bir adamdı. Sancak egemenliği, kılıç savaşı, Kur’an nizam ve kanunu temsil etse gerekti. Baltacıların meşin önlükleri İş’in, Emek’in gururu ve işaretiydi. Baltalar disiplinin simgesi olmalıydı. Fakat en dokunaklısı küçük ve çocuk seymenlerin, bütün seymen ve halk saflarının önünde oluşuydu. Hem egemenliği, hem savaşı, hem nizamı yarın onlar sürdüreceklerdi. Ağabeyler, babalar, dedeler gerçi onlardan önce gelmişlerdi; ama yarın bu çocukların peşinden gideceklerdi.
Mustafa Kemal her kafilenin önünde durdu. Hepsine söyleyecek sözler buldu. Bir elinde bastonu, başında boz bir kalpak ve sırtında boz renkli kemerli bir spor pardösüyle hem sadeliği ve alçakgönüllülüğü, hem üstünlüğü kendinde toplamıştı. (Tek Adam)”
İşte, her yıl 27 Aralık’ta yapılan geleneksel “Garnizon Koşusu” bu tarihsel anı, coşkuyu tekrar Ankaralılarla yaşamak içindir. Ülkemizin kurtuluşu için önemli bir olayı anmak, onu genç kuşaklara anlatmak bu koşunun amacıdır.
Bu koşu, Harp Okulu’ndan başlar, Anıtkabir’de son bulur. Harp Okulu öğrencileri için önemli, heyecanlı bir andır. Ankaralılarsa tıpkı o günlerin coşkusuyla güzergâh boyunca ellerinde bayraklarla kaldırımlardan, balkonlardan alkışlarla bu geleneksel koşuya anlam katar.
Ankara Valiliği, böylesi önemli bir organizasyon için güzergâh göstermiyor. Amaç nedir? Askere karşı kamuoyunda oluşturulan önyargılar, tarihsel anılarımızın da belleklerden silinmesine neden oluyor. Yoksa asıl amaç bu mudur? Türkiye’nin kuruluş öyküsünden genç kuşakları uzak tutmak mıdır?
Atatürk, 27 Aralık’ta Anakara’ya, yurdu düşman işgalinden kurtarmak için geldi. Ankaralılar da çoluk çocuk, yayan yapıldak yollara düştüler O’nu karşılamak için. Kurtuluş Savaşımızı asker, sivil ayrımı yapmadan büyük bir ulusal seferberlik ve özveriyle kazandık. Yoksa birileri, bu birlikteliği unutturmak mı istiyor? Emperyalizme karşı verilmiş bir mücadelenin anılarını, coşkusunu yaşamak, yaşatmak kimleri, neden rahatsız eder ki?
Adil Hacıömeroğlu
27 Aralık 2010

13 yorum:

 1. Sayın Hocam... Atatürk ten rahatsız

  olanlar,1919 da vardı. bugün de var
  Çünkü:Atatürk le başlıyan,demokrasi
  halkın hakimiyetini sagladı.Oysa os-
  manlı imparatorlugu,döneminde din
  adamları hakimiyeti vardı.İmtiyaz
  lıydılar.Tabir dogruysa ,din sınıfı
  yaratmışlardı.İşte bu zihniyet bu
  günde iş başında,malesef bu anla
  yış,ülkemizi yönetiyor...Saten ak
  sini düşünmek,biraz saflık olurdu

  emkli ögrtmn
  d.tatar

  YanıtlaSil
 2. KİMİ VEYA KİMLERİ RAHATSIZ ETTİĞİNİ BİLMEYEN YOK ÜSTADIM AMA NE YAPARSALAR YAPSINLAR GÜN GELECEK DEVRAN DÖNECEK BU PİSLİKLER ATATÜRK EVLADLARINA HESAP VERECEK..SAYGILARMLA..

  YanıtlaSil
 3. Eren diyor ki:
  Niye Atatürk'ten rahatsız olurlar ki..

  YanıtlaSil
 4. bunlar değil mi 6 filo geldiğinde kurtuluşumuz bunlardır diyip kıbleyi onlara çevirip namaz kılan milli talebe birliği üyesi bu ülkenin cumhurbaşkanı değil mi

  YanıtlaSil
 5. ‎.Obama gelince bütün yolları kapatan zihniyet koşu için güzergah kapatmaması manidardır.TSK'nın alkışlanmaması, halkın Atatürk'e ve orduya olan sevgisini göstermemesi için garnizon koşusuna izin verilmemiştir..Tek kelimeyle Atatürk ve ordu düşmanlığı ...Ben artık hiç bir şeye şaşırmıyorum...Eğer bir sefer daha seçim kazanırlarsa neler olabileceğini düşünmek bile istemiyorum.....Bilgehan Aktan

  YanıtlaSil
 6. 50 Lİ YILLARDA, DEMOKRAT PARTİNİN GEMİYİ AZIYA ALDIĞI DÖNEMDE ŞU ANDA İSMİNİ ANIMSAYAMADIĞIM VE DP NİN SANIRIM YA BİRİNCİ, YA İKİNCİ ADAMI "EĞER BU ÜLKEYE KOMİNİZM GELECEKSE, ONU DA BİZ GETİRİRİZ ..." DEMİŞMİŞ...
  EEEEEEEEEEE......ADİL BEY ATATÜRK İÇİN YÜRÜNECEK VEYA KOŞULACAK SA ONUDA AKP YAPAR....SİZE, BİZE NE OLUYOR...
  BELKİ TEPKİ ÇEKECEK AMA BEN BURADA NE GÖKÇEK' E, NE ANKARA VALİLİĞİNE VE NEDE HÜKÜMEDE BİR KABAHAT BULUYORUM....
  BU GÜNLERE GELİP, KOSKOCA GENELKURMAYIN MELİH GÖKÇEK' İN 2 DUDAĞI ARASINDAN ÇIKACAK SÖZE KALACAĞINI 4 YIL ÖNCEDEN GÖRÜĞ SARI ÖKÜZÜ VERMEYECEKLERDİ.....HEPİMİZİ SİNDİRE SİNDİTE TSK YIDA SİNDİRDİLER....ÇÖZÜMÜM MERKEZİ OLABİLECEK TSK SORUNLARIN BİR PARÇASIDIR ARTIK.GENEL KURMAYIN SİTESİ DE ARTIK G.KURMAYIN AĞLAMA DUVARINA DÖNMÜŞTÜR....
  TSK DİKLENMEDEN, DİK DURMAYI BECEREMEMİŞTİR....
  VE BUDA BENİ KAHRETMEKTEDİR.....

  YanıtlaSil
 7. HADİ BU ZİHNİYETİN ATATÜRKE KARŞI BİR GAREZİ VAR BUNU ANLAMAK ÇOKTA GÜÇ DEĞİL LAKİN ARTIK ASKERİYEYE KARŞIDA BİR KUYRUK ACISININ OLDUĞUNUN GÖSTRGESİ NEYİ NE ŞEKİLDE YASAKLAYACAKLARINI ŞAŞIRDILAR BİLMEM KİM GELECEKMİŞ DİYE KAPATILAN YOLLAR, BİR AVRASYA KOŞUSU OLACAK DİYE KOCA BOĞAZI KAPATAN ZİHNİYET ATATÜRKLE İLGİLİ BİR ŞEY OLDUĞUNDA NEDENSE HEP GERİDE DURMAYI YEĞLİYOR BU TÜR DAVRANIŞLARIDA ONLARIN ATATÜRKE VE ASKERE KARŞI OLUŞAN BİR DÜŞMANLIĞININ AÇIK VE NET GÖSTERGESİDİR. Pınar ÇELİK

  YanıtlaSil
 8. GÜN GELECEK BU TOPLUM ULU ÖNDERİMİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK GİBİ BİR LİDERE SAHİP OLDUĞU İÇİN GURUR DUYACAK. UMARIM BU GURUR DUYACAĞIMIZ GÜNLER İÇİN ÇOK GEÇ OLMAZ.SAYGILAR. MUZO

  YanıtlaSil
 9. Kuzey'in Kızı28 Aralık 2010 21:54

  Atatürk'ün Ankara'ya gelişi,laik ve demokratik cumhuriyet düzeninin kuruluş mücadelesinin en önemli olaylarındandır.Ankara valiliğinin Garnizon Koşusu'na -dolaylı olarak-izin vermemiş olmasının nedeni gayet açık değil mi?Şaşırdık mı buna?Türkiye Cumhuriyeti'nin değerlerinin aşındırılmaya çalışıldığına ilk kez mi tanık oluyoruz?
  Genelkurmay ne yaptı bu konuda?Bakalım daha nelere tanık olacağız?
  Teşekkürler Adil Bey...

  YanıtlaSil
 10. Atatürk'e ve ordusuna karşı gelen baştan savaşı kaybetmiştir.Son demlerini yaşıyorlar,çaydanlıkta su bitti,su yok demlik susuz kaldı;posalarını çöpe dökeceğiz en kısa zamanda;çay da bizde su'da bizde!

  YanıtlaSil
 11. Vatansever analar ölmedi daha29 Aralık 2010 02:33

  Adsız dedi ki...
  Bu millet çokk badireler atlattı bunu da atlatacak .. Müslüman kaşığı ile siyonist yoğurdu yiyenler ve empeyalist işgalci küresel güçlerin el eteğini öpen emir kulları, kuklalar BOP 'cular, Cumhuriyet döneminde mason siyonist localarını kapatarak, yadaş besleme virüsleri temizleyerek ülkede milli ve menevi birliği sağlayan Atatürk'e 100 yıldır kinleri bitmeyenler, bu milletin bir çok milli ve ortak değerlerini yıpratma politikalarıyla sindrimeye susturmaya çalışanlar sanmasınlar ki gönüllerdeki değerleri yok edebileceklerdir..
  Vatansever analar ölmedi son söz söylenmedi daha..

  YanıtlaSil
 12. bu koşunun her sene yapıldığını biliyoruz..mademki izin verilmedi,sivil toplum nerede.gençlik nerede,genelkurmay nerede hiç kimseden ne tepki var nede ses çıktı...siz bunu bizlere hatırlattınız tebrik ediyorum..Başbakan,Cumhurbaşkanı veya dış devletlerin büyük adamları gelınce trafık duruyor.yollar geçit vermiyorda bizim askerimize neden izin verilmiyor...çok düşündürür bir olay....

  YanıtlaSil
 13. Sorular karşısında yetkililer , bu benim işim değil diyerek işin içinden sıyrılıveriyorlar . Fakat bu halk sanmasınlar ki bunları unutacak...
  Kaleminize sağlık Adil bey , o günkü bir anıyı bizimle paylaştığınız için ...teşekkürler.

  YanıtlaSil