30 Mayıs 2011 Pazartesi

KASET DEMOKRASİSİ

Siyaset dünyamız ne yazık ki kaset komplolarıyla alt üst olmakta. Gizli bir el, partilerin vitrinlerini kendi isteğine göre düzenlemekte. Böylece de ülkemizdeki siyasal düzen halk tarafından değil, bilinmeyen(!) odaklarca belirlenmekte.

Kaset komplolarına hedef olan siyasetçilerin yaptıkları davranışı haklı bulmak olanaksız. Dünyanın hemen her yerinde evli kadın ve erkeklerin eşlerini aldatmaları etik bulunmaz. Özellikle siyaset dünyasında yaygınlaştığı görülen eş aldatma eğiliminin psikolojik, sosyolojik nedenleri uzmanlarca incelenmeli. Halkın önünde olan insanların özel yaşamlarına dikkat etmeleri gerekir.

Çok partili yaşama geçildikten sonra demokrasimiz zaman zaman iç ve dış müdahalelerle karşılaştı. Bunlar, ülkemizin siyasal dengelerini değiştirdi. Özellikle son yıllarda Ortadoğu’nun küresel güçlerce yeniden biçimlendirilmeye çalışıldığı bir dönemde bu müdahalelerin arttığını görmekteyiz. Körfez bunalımıyla başlayan süreç hız kesmeden sürmekte. Irak’ın işgali, bu konuda önemli bir dönüm noktasıdır.

Irak işgalinden önce 57. hükümeti kundaklama, Ecevit’i başbakanlıktan düşürme planları bugünlerin habercisiydi adeta. Dış etkilerle yaratılan ekonomik kriz, kısa sürede siyasal kargaşaya dönüşmüştü. Sonunda da hükümet, sonucu açıkça belli olan bir seçime gitmek zorunda kaldı. Yılların siyasal partileri tasfiye edilirken henüz birinci yaşını doldurmuş bir parti iktidara geldi. Ecevit’e kurulan küresel pusu, çok açık olmasına rağmen neredeyse tüm siyasetçilerin bunu görmezden gelerek sessiz kalmaları ilginçtir. Uzağı göremeyen, olayların neden sonuç ilişkilerini kuramayan siyasetçinin günü kurtarma düşüncesi, yeni pusulara yol açtı. Eğer bir ülkenin siyasal vitrinini belli çıkar odakları düzenlemeye başlamışsa her siyasetçinin sırasının geleceği de düşünülmeli. Siyasetçiler rakipleri pusulara düşürülerek yok edildiğinde “Meydan bana kaldı.” diye sevinmek yerine, bu komplolarla mücadele etmeli.

Kaset komplosunun ilki, Baykal nezdinde CHP’yi hedef aldı. Partinin tüm yönetim organları hızla değişti. Buna paralel olarak siyasal anlayışında da değişiklikler söz konusu CHP’nin.

Son haftalarda ise komplolar MHP’ye yöneldi. Genel merkez yöneticilerinin çoğunluğu istifa etti. Özel yaşamlar ifşa edildi. İnsanın en mahrem kalması gereken ilişkileri milyonların önüne serildi. Bu durum, bir gizli elin(!) istediği kişinin özel yaşamı ile ilgili bilgileri elde edebileceğini de göstermekte. Pornografik bir röntgencilik anlayışının özel yaşamın duvarlarını aşması büyük bir faciadır. Hele de günler geçmesine karşın komplocuların belirlenememesi (Bu kişilerin yakalanıp yargılanacaklarını ummuyorum.) anlaşılır değildir.

Dinleme, kameraya alma, izleme yoluyla siyaset sahnesi yeniden düzenlenirken topluma da korku salınıyor. İnsanların yatak odalarına giren kameralar ve dinleme cihazlarının nerede olacakları meçhul. Sıradan yurttaşların bile “dinleniyorum, izleniyorum” kuşkusu duyması olağan hale geldi neredeyse.

Ortadoğu kazanı hızla kaynarken ülkemiz siyaseti de tek ses olmaya doğru gidiyor. Böylesi bir siyasal dönüşüm bölgemizdeki yangının artmasına yol açar. Yangın, sınırlarımıza dayanmış durumda. Bizse kaset demokrasisiyle avutulmaktayız.

Siyaset sahnesinin yıllanmış aktörleri parti tabanlarının, halkın isteğiyle değil; “gizli el(!)”in marifetiyle tasfiye ediliyorlar. Birilerinin düzenbazlıkla sahneye çıkardığı siyasetçileri seçim sandıklarından çıkarmanın adı da demokrasi oluyor öyle mi? Siyaset sahnesinde halk asıl belirleyicilik rolünü bırakmış durumda, yalnızca tribünlerde el çırpan seyirci. Bir gün gelecek eller dizleri dövecek. Ama çok geç olacak o zaman.

Adil Hacıömeroğlu
28 Mayıs 2011
Not: 30 Mayıs 2011 tarihli Ulus Gazetesi’nde yayımlanmıştır.

5 yorum:

 1. Özel hayatın vede belaltı vurmanın ahlaksızlığının daha ahlaksızça olduğunu herkes bilmeli ve anlamalı, ülkenin sorunları çok daha büyük başkasının özel hayatındaki ayıpları çıkararak siyaset yapanlar keşke halkın açlığı ,sefaleti ile ilgili projeler yapabilseydi... Herkes çok önemli bir kavşakta olduğunun farkına varabilse
  , seçimden sonrası için çok karamsarım... Kaleminize sağlık Adil Bey...

  YanıtlaSil
 2. Pentagon derin devleti meclisin içine girmiştir baş çıban ABD ile her kolda savaşılmadan başımıza başka partide gelse durum değişmeyecektir.

  YanıtlaSil
 3. İçinizden her kim mümin kardeşinizin ayıbını ifşa ediyorsa ,o kişi hem beş kat daha fazla günah alır (Hemde müminliğinden şüphe ederiz.)..demiş kutsal kitabımız.Kaldıki her tarafın fokur fokur kaynadığı bu dönemde çok tehlikeli bir hareket yaparak sanki ülkücülerle eşkiyayı yüzyüze getirmek gibi bir planın uygulayıcısı olmak şimdiye kadar yapılmış vatan hainliğinin en üst derecesine girer.Böyle bir durumda aziz Türk milleti bilirki ortada ne parti kalır nede bir düzen.Allah korusun Değil Türkiye ,dünyanın düzeni bozulur. İşte hesaplıyamadıkları tek şey bu..Damarlarında bir damla bile Türk kanı taşıyamıyanlar ne yazıkki bunu idrak edemezler. ŞURASI UNUTULMAMALIDIRKİ ARTIK ÜLKEMİZDE ANTİEMPERYALİST DEVRİMCİ VE ÜLKÜCÜ GENÇLİK VAR.VE BUNLAR ASIL TEHLİKENİN NERDEN GELDİĞİNİ ÇOK İYİ BİLİYORLAR.DEMEKKİ ZAMANINDAKİ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE IŞIĞINDAKİ ÇALIŞMALARIMIZ ÇOK İYİ SONUÇ VERMİŞ.ZATEN HESAPLIYAMADIKLARI ŞEYLERDEN BİRİDE BU.

  YanıtlaSil
 4. AMAÇ MHP Yİ BARAJ ALTINDA BIRAKIP İKİ PARTİLİ SİSTEME GEÇMEK. KİMSENİN ÖZEL HAYATI KİMSEYİ İLGİLENDİRMEZ. ÖNEMLİ OLAN İNSANLARIN ÖZEL HAYATI DEĞİL, MEMLEKETTİR. BİR GÜN BUNU HERKES ÖĞRENECEK..

  YanıtlaSil
 5. Adil bey insanlık değer kaybediyor,kendine saygısı olanlar böyle bir düzene alet olmazlar,yarın kendileride aynı filmde farkında olmadan oyuncu olabilirler....ülkemiz....ATATÜRK düşünce ruhu yok edilirken seyirci kalıyoruz.....ne zaman kendimize geleceğiz....ne kadar zarar görecek ATATÜRK TÜRKİYE'Sİ.....hep oyunlarla yönetilen bir ülke.....seçim oylarımız ne denli güvenli.....üzgünüm ATAM emanetin zarar görmekte.....umarım bu seçim umutlarımıza ışık olur......saygılar......fatma öztürk....

  YanıtlaSil