1 Ağustos 2011 Pazartesi

GECİKMİŞ İSTİFALAR

29 Temmuz akşama doğru TSK’nın zirvesindeki dört komutanın istifa haberiyle siyasal gündem sarsıldı. AKP iktidarı süresince sürekli örselenen, baskı altında tutulmaya çalışılan ordunun ilk ciddi tepkisiydi bu istifalar. Baskılar, son haftalarda sistematik saldırılara dönüştü. Bir yandan terör örgütü dağlarda askere vururken bir yandan da yandaş medya, dünya tarihinde görülmemiş bir biçimde TSK’ya vuruyor. Hemen hemen tüm basın yayın organlarında başlatılan bir psikolojik savaşla ordu kuşatma altına alındı.

TSK’ya karşı yapılan psikolojik savaşın üç önemli ayağı var. Birincisi, orduyu terör örgütü karşısında başarısız kılmak. Bunun içindir ki verilen şehitler konusunda sürekli komuta kademelerini suçlama kampanyası başlatıldı. Buradaki asıl amaç, bir yandan suçlamalarla orduyu iş göremez hale getirmek, bir yandan da terör örgütüne psikolojik üstünlük sağlamaktır. Birçok emekli ya da muvazzaf askerin Silivri ve Hasdal’a doldurulması da bu süreci hızlandırmıştır. Çeşitli gerekçelerle tutuklanan ya da gözaltına alınan askerler nedeniyle orduyu halkın gözünde suçlu göstermek vahim bir durum. Bu yolla kamuoyu yoklamalarında en güvenilir kurum olma özelliğini sürdüren TSK’yı itibarsızlaştırma operasyonu hız kesmeden sürdürüldü. Neredeyse dağdaki eşkıya mazlum, ülkesini savunan asker zalim olacak! Bazı basın organlarının terörün nedeni olarak orduyu gösterme gayretinin nasıl da art niyetli olduğunu anlamamak mümkün mü?

“Soruşturma ve uzun süreli tutuklamaların bir amacının da TSK‘nın sürekli gündemde tutularak kamuoyunda bir suç teşkilatı olduğu izleniminin yaratılmaya çalışıldığı, bunu fırsat bilen yanlı medyanın da her türlü yalan haber, iftira ve suçlamalarla yüce ulusumuzu kendi silahlı kuvvetlerine karşı tavır almaya teşvik ettiği dikkatlerden kaçmamaktadır. (Koşaner’in veda mesajından)” Türk ordusunu, dünyanın birçok ordusundan ayıran en önemli özellik, milletin bağrından doğmasıdır. Bu psikolojik savaşla amaçlanan, orduyla milletin bağını koparma isteğidir. Çünkü ulusun desteğini almayan ordu ayakta kalamaz.

Psikolojik savaşın ikinci ayağı, küresel destekli ılımlı İslamcı anlayışın Cumhuriyet kurumlarının tasfiyesini bitirme isteğidir. Kuvvetler ayrımını yok ederek otokratik bir yönetim kuran iktidar, ordu engelinden de kurtulmak istemekte. Çağdaşlığın, modernleşmenin, dünyadaki ilk antiemperyalist mücadelenin bayraktarı olan TSK’yı tarihsel bir rövanş isteğiyle etkisizleştirmek düşüncesindeler. Böylelikle cumhuriyet çınarının önemli bir kökünü de koparmaya çalışıyorlar. 1919’la başlayan kurtuluş ve kuruluş sürecini kaybeden, yenilen kutsal ittifakın cumhuriyetçi güçlerden intikam alma hırsıdır asıl amaç.

TSK’ya karşı psikolojik savaşın üçüncü ayağı ise hükümet güdümlü bir ordu oluşturmaktır. ABD’nin Ortadoğu’yu yeniden biçimlendirmeye çalıştığı günümüzde, küresel emperyalizmin isteklerine boyun eğen bir ordu yeğlenmekte. Gerektiğinde emperyalist çıkarlar uğruna kardeş ülkelere karşı kullanılabilecek bir silahlı güçten yana günümüz egemenleri.

Orgeneral Işık Koşaner’in veda mesajı anlamlıdır ve bir TSK komutanına yakışır bir açıklamadır. “Şu anda yüz yetmiş üçü muvazzaf, yetmiş yedisi emekli olmak üzere iki yüz elli general-amiral, subay, astsubay ve uzman jandarma çavuş, hürriyetlerinden yoksun olarak tutuklu bulunmaktadır. Tutuklamaların evrensel hukuk kaidelerine, hakka, adalete ve vicdani değerlere uygun olarak yapıldığını kabul etmek, birçok hukukçunun da ifade ettiği gibi, mümkün değildir. Bu durum, birçok defa yetkili makamlara iletilmesine, anlatılmasına ve takip edilmesine rağmen soruna yasal çerçevede bir çözüm bulunması mümkün olmamıştır. Haklarında henüz hiç bir kesin yargı kararı olmamasına rağmen tutuklu bulunan 14 general-amiral ile 58 albay, hürriyetlerinin tehdit edilmesinin yanı sıra mevcut yasalarımız gereğince bu yıl yapılacak Yüksek Askeri Şura‘da değerlendirmeye girme hakkını kaybetmiş ve peşinen cezalandırılmıştır.” Veda mesajındaki bu sözler, hem yürürlükte olan hukuk sisteminin haklı bir eleştirisi hem de adaletsizliğe karşı bir isyandır. Daha önceki genelkurmay başkanlarının yapması gereken gecikmiş bir karşı çıkış ve direniştir. Koşaner’in bu açıklaması, asker arkadaşlığının namus olduğu bir orduda kendi mensuplarına sahip çıkmanın onurlu tavrıdır. Hem de yirmi iki asker hakkında tutuklama kararının çıktığı bir günde olması, tarihsel bir anlam katmıştır istifalara. Akıl almaz suçlamalarla ordu mensupları hapse atılırken ordu komutanlarının buna sessiz kalmaları anlaşılamaz, kabul edilemez bir durumdu.

Yüz yıllardır savaş meydanlarında yenilmeyen orduyu, tek bir mermi atmadan teslim almak istemekte küresel oyuncular. Bu istifalarla oyun bozulmuştur. Ordu, kendisine yapılan saldırıya karşı komutanları nezdinde karşı çıkarak direnç göstermiştir. Aynı direnci Türk Ulusu’nun da göstermesi gerekir. Ülkemiz üzerinde oynanmakta olan emperyalist oyunları boşa çıkardığımızda hem biz hem de tüm bölge halkları rahat bir nefes alacaktır.

Böylesine anlamlı bir tarihsel kararı verdikleri için Sayın Koşaner’i, Sayın Ceylanoğlu’nu, Sayın Yiğit’i ve Sayın Aksay’ı kutluyorum. İstifalarla ülkemizde yeni bir süreç başlamıştır. Bu süreç, BOP hesaplarının tersyüz olacağı bir dönemin başlangıcı olabilir.

Adil Hacıömeroğlu
30 Temmuz 2011
Not: 1 Ağustos 2011 tarihli Kent Yaşam Gazetesi’nde yayımlamıştır.
Yazılarımın tümünü http://adiladalet.blogspot.com dan okuyabilirsiniz.

9 yorum:

 1. bu istifalar artık son kalemizin de düştüğünü gösteriyor..görebilene...

  YanıtlaSil
 2. Önceleri bu istifaları acaba iktidarın Necdet Özel'e sempati ile baksı nedeninden onu hemen başa getirmek için istifaya mı zorlandılar diye düşündüm.Tabii gelecek süreçte Özel Paşanın alacağı tutum bu tereddütümde ne kadar haklı veya haksız olduğumu bana gösterecektir.Ama sonradan Koşaner Paşanın açıklamasını irdeleyince halka bir çağrı ve suç duyurusu olarak kabullendim.Zira doğru dürüst açıklama yapmadan olayları daha kapalı geçebilirdi bunu yapmadı.Böylece iktidar tarafından ordumuza boyun eğdirme ortadan kalkmıştır.Millet ordusunun her zaman yanındadır ve akepe iktidarı ya kendine çeki düzen verecek ya da milletin devriminden asla kurtulamayacaktır.Biz Türküz ve Türkiyeyiz yedi düvele dersini vermişiz ne tarikatlar,ne faşizim bizim halkımızı altedemez.Tüm baştakiler ve tüm kurumlar alacakları tavır ile kendi kaderlerini kendileri çizeceklerdir.Türklerle asla oyun oynanmaz yere sermesini biliriz biz.Tüm düşmanlarımıza duyurulur hepimiz Mustafa Kemalin askerleriyiz biz.Bu biline...!

  YanıtlaSil
 3. Dağılmış bir pazar yerine benziyor memleket,içimden artık hüzünlenmek bile gelmiyor...Bursa nutkunu uygulama zamanı geldide..geçiyor bile....Bilgehan Aktan

  YanıtlaSil
 4. EVET ADİL BEY YÜZYILLARDIR SAVAŞ MEYDANLARINDA YENİLMEYEN TÜRK ORDUSU TESLİM ALINMIŞTIR.TESPİTLRİNİZ TAMAMEN DOĞRU.SAYGILARIMI GÖNDERİYORUM

  YanıtlaSil
 5. Celal Kuruhasanoglu Sayin Adil Bey,tek tumce ile gercegi ozetlemissiniz."1919'la baslayan kurtulus ve kurulus surecini kaybeden,yenilen kutsal ittifakin cumhuriyetci guclerden intikam alma hirsidir".Bu cumhuriyet donemi boyunca empryalistlerin destegini de ark...alarina alarak gunumuze kadar cumhuriyetin tum kurmlarina yonelik olarak sure gelmistir.Yani tespit ettiginiz gibi yeni bir olay degildir.her zaman yandas basinlari (CIAdestekli) olmustur.Bugun bu saldiriyi TV'ler araciligi ile daha basarili yurutmektedirler.Deniz feneri adi altinda milletin parasini bile bu ise yatirdilar.Amaclarina gun gectikce dahada yaklasmaktadirlar.Cumhuriy​eti yikip,yerine ilimli islam cumhuriyetini olustumaktir amaclari Bunu gerceklestirmekte her sey aractir onlar icin.Halkin bir kislminin onayiyla bu gorevlerini iyi kullanmaya baslamislardir.Once YOK ,sonra YARGI,simdide TURK ORDUSU.Benim bildigim bu gidisattan tum halkimiz zarar gorecegidir.Tek kisinin yonetiminde hak olamaz!Hukukun adaletin ozgurlugun esit paylasimin olmadigi yerde tum halkimiz zarar gorecektir. Askerler istifa ederek hem arkadaslarina sahip ciktilar hem onurlu davrandilar .Bunu bir baslangic sayarak demokratik tepkilerin baslamasini bekliyorum..

  YanıtlaSil
 6. Hem duygularımıza tercüman olmuş hem de bildiklerimizi pekiştirmemize yardımcı olmuş yazı. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 7. OSMANLIDA ORDU HATTA SELÇUKLULAR DAHİL TOPRAĞI YÖNETEN BEYLER VE SUBAŞILIKLAR ARACILIĞIYLA HASSA VE SİPAHİ ASKER TOPLANIR SAVAŞA ÖYLE GİDİLİRDİ.YANİ MİLLETİN BAĞRINDAN ÇIKAN ASKERİ BİRLİK.NEZAMANKİ DEVŞİRME OCAKLARI AÇILIP MESLEKİ ASKERLİK Kİ PARALI ASKERLİKTİR BU YAĞMALAR VE TALEPLERİ YERİNE GETİRİLMEZSE PADİŞAHLARIN,ŞEHZADELERİN KELLELERİ GİDERDİ.TERÖR OLAYLARI İÇİN PARALI KORUCULUĞU GETİRTTİK BUNU HAMİDİYE ALAYLARIYLA YİNE DOĞUDA ORAYA ÖZGÜ ASKERİ VARLIK OLARAK KURDULAR AMA CUMHURİYET TÜM ASKERİ GÜCÜ VATANIN ORTAK BAĞRINDAN ÇIKARTIYORDU Kİ ŞİMDİ SAVAŞCI GLADYOTÖRLER YARATMAK ADINA ÖZEL ORDULAR KURULUYOR.TARİH TEKERRÜRSE OLUYOR.AMA ORDU ÇABUCAK TASFİYE OLAMAZ,EDİLEMEZ. SEZER YÖRÜK

  YanıtlaSil
 8. Onlar başkomutan MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN askerleri başka ne bekleyebilirdik....onurlarından ödün veremezler,ATAMIZIN düşünce ruhunu yok olmadığı sürece ,buda çok zor asla yok edemezler....başka TÜRKİYE yok.....sonsuza kadar bütün olarak var olacak.....mükemmel bir yazı Adil bey teşekkürler.....fatma öztürk....

  YanıtlaSil
 9. Yazınız çok güzel tercüman oldu Türk Milletine. Mustafa Kemal Atatürk'ün askerleri gereğini yapmışlardır. Elinize, yüreğinize sağlık Adil bey.

  YanıtlaSil