21 Kasım 2011 Pazartesi

NEYİN BEDELİ?

Son günlerde deprem, Kozinoğlu’nun ölümü, Suriye’ye açık düşmanlık, İsrail’e gizli dostlukla iyice köşeye sıkışan iktidarın imdadına yine gündem değişikliği yetişti. Dersim sorunu ve bedelli askerlik yasasının çıkarılması tartışmaları, iktidar partisini düştüğü çukurdan yine çıkardı. Muhalefetin asıl gündemi kamuoyunda yeterince tartışmaması, zaman zaman da bazı sorumsuz açıklamalar AKP’nin ekmeğine yağ sürmekte.

Bedelli askerliğin ardından vicdani reddin de gündeme getirilmesi, kamuoyunu bu konuda hazır hale getirmek için olağanüstü bir çaba var medyada. Bedelli askerlik düşüncesi, profesyonel orduya geçişin bir aşaması olarak görülmekte. Böylece de zorunlu askerlik ortadan kaldırılmak istenmekte. Giderek ısınan ve karmaşıklaşan Ortadoğu coğrafyasında Türkiye’nin zorunlu askerlik uygulamasından vazgeçmesi, büyük güvenlik sorunlarına yol açacağı gibi ulusal birliğimizin parçalanması konusunda zafiyetler yaratır. Ekranları işgal eden, askerlik ve bilgisinden yoksun zevat, profesyonel ordunun becerilerini övmek için yarışmaktalar. Dünyanın en büyük profesyonel ordusu ABD’dedir. Bu ordunun tarihi yenilgilerle doludur: Kore, Vietnam, Somali, Afganistan, Irak… Yenilgilerinin yanı sıra savaş kurallarına uymayan insanlık dışı muamelelerini de görmezden gelemeyiz.

Zorunlu askerlik birçok kişinin düşündüğü gibi hem bizde hem de dünyada çok eski bir uygulama değil. İlk olarak Fransız Devrimi’yle uygulanmış. Amerika’daki kuzey-güney savaşında zorunlu askerliğe başvurulmuş. Bizde ise ilk kez 1916’da uygulama başlatılmıştır. Zorunlu askerliğin ülkemizde sistematik duruma gelmesi ise Cumhuriyet’ten sonra olmuştur. Çünkü Cumhuriyet, eşit yurttaşlardan oluşmuştu. Kulluğun olduğu padişahlıkta zorunlu askerlik düşünülemezdi. Yeniçerilerin askeri başarıları vardı ve padişahın kuluydular. Ancak Osmanlı ordusunun tarih boyunca en kalabalık kısmını tımarlı sipahiler oluşturmuştu. Yeniçeriler, savaş ganimeti karşılığında savaşırlardı. İstanbul halkı kimi zaman Kapıkullarının baskı ve soygunları karşısında isyan etmek zorunda kalmıştır. Yine Osmanlı tarihi Kapıkullarının isyanlarıyla ve devirdikleri padişahlarla doludur.

Paralı asker hem savaştığı ülke halklarına hem de kendi halkına zulmeder. Para karşılığında hizmette bulunduğundan parayı kim verirse onun hizmetindedir. Paralı askerlikle diğer maaşlı meslekleri birbirine karıştırmamak gerek. Asker yaptığı işin sonunda ölümün de olabileceğini bilir. Hiç kimse para karşılığında ölmez. Zaten ölürse para ne işe yarar ki? İnsan, ancak vatan için ölümü göze alabilir.

İmparatorların, kralların, diktatörlerin tarih boyunca hep paralı askerleri oldu, bugün de olmakta. Tiranlar, paralı askerleri öncelikle kendi halklarını susturmak için kulandılar. Sonra da emperyalist amaçlarını gerçekleştirmek için. Bu ikisi de zorbalıkla yapılır. İnsan hakları gözetilmez. Dünya tarihi paralı askerlerin, lejyonerlerin, kapıkullarının, devşirmelerin katliamlarıyla doludur. Oysa zorunlu askerlik sonucu oluşturulmuş ulusal ordular halkın içinden çıktıklarından kendi halkına silah çekmez.

Cumhuriyetle birlikte zorunlu askerliğin olması demokratik bir anlam da taşır. Ülkenin nimetlerini eşit olarak paylaşan yurttaşlar, külfetleri de eşit olarak paylaşırlar zorunlu askerlikle. Eğer vatan hepimize yaşama olanağı sunuyorsa onu da savunmak hepimizin görevi olmalı.

Bedelli askerlikle parası olan bedel ödeyecek, yoksullar ise vatan için ölecek. Toplumu ayrıştıran bir durum bu. Yoksula ölümü reva gören bir düzenin adı demokrasi olur mu? Böyle bir durumda adaletten hakkaniyetten söz edilebilir mi?

Zorunlu askerliğin ortadan kaldırılması hem Cumhuriyet’imize hem de demokrasimize indirilen önemli bir darbedir. Bu bağlamda vicdani reddi tartışmıyorum bile. Bir ülke kendi savunma stratejilerini, kendi olanakları, koşulları, çıkarları doğrultusunda belirler. AB ve ABD’nin istekleri ve koşullarına göre belirlemez. Zorunlu askerlik yapan Mehmetçik sadece kendi yurdunu savunmak için görevdedir. Birilerinin telkinleriyle oluşturulacak profesyonel ordu, kim bilir hangi güç odaklarının profesyonel hizmetleri için kullanılacak? Acaba bedelli askerlik uygulamasıyla neyin bedeli ödeniyor?

Adil Hacıömeroğlu
19 Kasım 2011
Not: 22 Kasım 2011 tarihli Kent Yaşam Gazetesi’nde yayımlanmıştır.
Yazılarımın tümünü http://adiladalet.blogspot.com dan okuyabilirsiniz.

10 yorum:

 1. YUKARIDA BAHSİ GEÇEN ZORUNLU ASKERLİK VE BEDELLİ TERCİHİNİ GÜZELCE ANLATMIŞSINIZ.ELBETTE GÜÇ ODAKLARININ PROFESYONELLİĞİ TİRANLARIN ÇIKARLARI ADINA KULLANILACAKTIR.DEVŞİRME YENİÇERİLERİN VE KAPIKULLARININ HALKA ZULMEDEN BASKI VE SOYGUNLARINI YAŞAYAN TOPLUMSALLIĞIMIZ DÜZENLİ ORDUYU YEĞLEDİĞİNDEN:KINALI KUZULARINI VATAN AŞKINA KURBAN EDİYORMUŞ GİBİ SÜSLEYEREK GÖNDERİRDİ.GARİBAN MEHMETCİKLER ORDUSU TERÖRDE TÜRK BAYRAKLARINA SARILI GELİRKEN GÜÇ ODAĞI YALILARDAN TEK BİR ŞEHİT CENAZESİ ÇIKMAZ OLDU.NE YAMAN ÇELİŞKİ.ASLINDA GENÇLİĞİMİZDE ORTAOKUL LİSE YILLARIMIZDA KENTİN EN ZENGİNİNİN OĞLU YADA KIZIYLA EN GARİP KÖYLÜNÜN OĞLU AYNI SIRALARI PAYLAŞIRKEN ŞİMDİ ZENGİNLER İÇİN ÖZEL ŞATO OKULLAR ÜNİVERSİTE DAHİL AÇILDIĞINDAN AYNI BEDELLİ GİBİ EĞİTİMİ DE EŞİT ALAMAMAKTADIRLAR.HATTA BİRBİRİNİ HİÇ TANIMADAN AYRICALIKSIZ VE AYRICALIKLI KALİTECİ ELİTLER ORDUSU HALK İÇİNDE BİRBİRİNDEN KOPARAK GÜRUHLAŞMAKTADIRLAR.NERESİNDEN TUTSANIZ İĞRETİ BİR DÜZEN BOZUKLUĞU SARMALINDA ADINA UMUTLAR KURDURULAN SANAL KAPİTALİZM AFETİNİ YAŞIYORUZ .FARKINDAMIYIZ ACABA?YÖRÜK MEHMET SEZER

  YanıtlaSil
 2. Parayla insanı satın alabilirim düşüncesi ,para kazanmanın mesleki durumudur.Adam para kazanmak için paralı gorevı elbette kendı fenfaatı dogrultusunda yapar..
  Vatan,Bayrak,Toprak ve namus korumasında para ile adam senin kaybedeceklerini koruyamaz..
  Sadece vijdani ve nefsi zorunluluklar degerleri korur..Geçmiş tarihlerde olan,Kapıkullarının isyanlarıyla ve devirdikleri padişahlarla örnekler çogaltılabilir..
  Para ile tuttugun muhafızın, ,senı koruyamadıgını anladıgı an, birden yön degiştirir, sana karşı olan güçlere geçer ve bu defada oradan para kazanır.. helak olur kalırsın paralı güçlere verdıgın emekte..
  Elbette bunların böyle oldugunu bıliyorlar da,niçin ve neden bu koşullara ragbet ettiklerini anlamış degiliz.Bir açıklama yapsalar bir munazara yapsalarda ,ögrensek..
  Vatandaki kazanılmış her deger ulusa aittir. Ulusa ,ragmen kendi bilinmezligindeki çıkarların dogrutusunda verecekleri her zararın cevabını nasıl ödeyecekler muvaffak olamadıklarında..
  Unutulmasın ki parayla kahramanlık olmaz,olmamıstırda zaten..

  napolyon
  insanları yücelten iki büyük meziyeti vardır: erkeğin cesur, kadının iffetli olması. bu iki meziyetin yanında bir meziyet daha vardır: vatana her şeyini feda edecek kadar bağlı olmak. bunlar büyük kahramanlığı, elem ve kedere karşı koymayı doğurur. işte türkler bu çeşit kahramanlardandır.

  napolyon

  meral tice

  YanıtlaSil
 3. ‎"15 Ay askerlik = Mehmeçik
  6 ay kısa dönem askerlik = Mehmet
  1 ay bedelli askerlik = Mehmet Bey...
  Vicdan-ı Red=Memoş.." ortak pazar çocuklarının olduğu bir meclisten..ne bekliyorsunuz ki..hırsızlardan onur beklenir mi ki..benim oğlum da yurt dışında yaşıyor,çalışıyor..aslanlar gibi gelicek tüm evlatlarımız gibi vatani görevini ifa edicek..gerisi mi.."keser döner sap döner,bir gün gelir hesap döner" seval menevşe

  YanıtlaSil
 4. Ülkeyi yıkmak mı istiyorsun, kültürünü bozacaksın önce. Sokakta gördüğüm her askeri oğlum gibi görüp severken onunda ana kuzusu olduğunu bilirken kendi analığıma dayanıp bundan sonra artık sıradan bir hizmeti gören işini yapan bir adam göreceğim.

  Psikolojimi bozuyor bunlar deyip dava açsam hukukta yeri var mıdır acaba...

  A.Özçelik

  YanıtlaSil
 5. Parası olan bedel ödeyerek askerlik görevinden muaf oluyorsa,parası olmayanın da devletten bu görev karşılığında bedel alması gerekir diye düşünüyorum.O zaman belki artık iyice gözden düşen "askerlik"görevi daha cazip hale gelebilir.Yoksa fakir "vatan sağolsun"zenginde "cüzdanım sağolsun"demeye devam edecektir..

  YanıtlaSil
 6. Türk milleti asker millettir asker millet olmak zorundadır. Bu kültürü korumak ve yaşatmazsa Türkiye yok olur. Sevr'i bile arar. Her ülke varlığını askerle korumuştur. Çanakkale Savaşı'na giden İstanbul Lisesi, Kayseri Lisesi, Tıp Fakültesi öğrencileri vatan için savaştı ve öldü. Şerefsiz-vicdansız ve cüzdancılar için ülke-vatan değil cüzdan önemli. Bu cüzdancılara parası olsa bile askerlik yaptırmamak gerekir. Bildiğimiz cepcilere teslim etmek gerekir.

  YanıtlaSil
 7. Recep Bey Cumhuriyet İlkelerini bitirebilmek için elinden ne geliyorsa yapıyor. Beni en çok üzen konu ise ( muhalefetin bu olan bitene destek verircesine sakin tavır takınıp gür sesle cevap verememesi )... Bu Muhalefet böyle olduğu müddetçe AKP her istediğini yapma cesaretini bulur. Bedelli Yasası Cumhuriyete Ve Askeri Kurallara vurulan bir darbedir...

  YanıtlaSil
 8. Paralı Askerlik,vicdanı red ve bedelli askerlik bu ülkenin bölünüp parçalanmasını bir adımıdır.

  YanıtlaSil
 9. Sırasıyla gündem dolduruluyor şo suikastzede! bülent İstiklal mahkemelerinin nice dersimler dolu olduğunu söyledi projeksiyonlar oraya doğru kırılır.SONUÇTA üLKEYİ İŞGAL EDENLER... PADİŞAH VE ÇEVRESİ HAKLI ÜLKEYİ KURTARAN VE NİFAKLARIN BAŞINI EZENLER SUÇLU İLAN EDİLİVERİR. BU BİR RÜYA DEĞİL DÜŞ DEĞİL...GİDİŞ AÇILIM VE CUMHURİYET DÖNEMİNİ YARGILAMA ADINA KİRLETMEKTİR. NİYET ; ÜLKEDE TAŞ ÜSTÜNDE TAŞ,BEDENDE CUNHURİYETÇİ VE ATATÜRKÇÜ BAŞ BIRAKMAMAKTIR..... UĞUR EFİL

  YanıtlaSil
 10. muhalefet avazının çıktığı kadar bağırsa ne yazar onu tutan mı var. desteği var mı oyların gücüyle ak laşıyoruz hızla!

  YanıtlaSil