25 Şubat 2012 Cumartesi

KİNDAR GENÇLİK


                                       
Başbakan daha önceki konuşmalarında “dindar gençlik” yetiştirme amacını açıklamıştı. Ancak dindar gençliğin nasıl olacağını, hangi ideallerin peşinde koşacağını, kimleri örnek alacağını açıklamamıştı. Partisinin İstanbul İl Gençlik Kolları'nın 3. olağan kongresine telekonferans yöntemiyle katılarak yaptığı konuşmasında baklayı ağzından çıkardı.  Altını çiziyorum; modern, dindar bir gençlikten bahsediyorum. Dininin, dilinin, beyninin, ilminin, ırzının, evinin, kininin, kalbinin davacısı bir gençlikten bahsediyorum.” diyerek yetiştirecekleri gençliğin kindar olmasını istedi.
Basına yansıyan bu sözleri şaşkınlığa yol açıp yoğun eleştiri alınca AKP’nin internet sitesindeki bu konuşmada “kin” sözcüğü çıkartılmış durumda. Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinin okullarda kaldırılmasının tartışıldığı bir zamanda, RTE’nin Necip Fazıl’ın gençliğe hitabesini okuması ilginçtir. Demek ki “dindar gençlik” Necip Fazıl’ı örnek alacak. Bu noktada Necip Fazıl’ın dizeleri dolandı dilime, sizinle paylaşayım istedim:
                                                                                                                   
“Her ayağın bastığı yerde sanki kalbim var/ Kalbim ki vahşi bir zevk alır ezilişinden/ Ömrümün geçtiği yolda bana sorsalar/ Gidiyorum bir kadın bacağının peşinden.

Bir kadının içinden ağlayışı, gülüşü/ Gözlerinden ziyade bacaklarına yakın/ Bir lisandır onların duruşu, bükülüşü/ Kadınlar! Onlar varken konuşmayınız sakın.

İnce sütunlardaki ilahi güzelliğe/ Bacakların ruhudur şekil veren diyorum/ Bacakları bir kalın örtüde saklı diye/ Mermerde kalbi çarpan Venüs’ü sevmiyorum.

Boynuma doladığın güzel putu görseler/ İnsanlar öğrenirdi neye tapacağını. /Kör olsam da açılır gözüm, ona sürseler/ İsa’nın eli diye, bir kadın bacağını.” Şairin bacak fetişizmi onu ilgilendirir. Tıpkı “Bir kadın memesine vatanı satarım.” Diyen AKP destekçisi liberal yazar gibi.

Kadın bacaklarına övgüler düzerken hidayete eren birini sorgulamak durumunda da değiliz. Ancak bir radikal uçtan diğerine savrulan kişiler hep ilgimi çeker. Genellikle hepsi kin doludur eski yaşamına, arkadaşlarına ve düşüncelerine karşı. Bulunduğu ortamda gerekli ilgiyi, sevgiyi, saygıyı göremeyen kişiler savrulur gider sonbahar yapraklarında karşı kıyılara. Şimdi RTE’ye sormak gerek yukarıdaki şiiri de okuyacak mısınız dindar gençliğinize?

“Kin tutmak” ne kadar ilkel bir anlayış. Kime kin tutuyorsunuz? Cumhuriyete mi, vatanı kurtaran şehitlere mi yoksa çocuklarını “dindar genç(?)” olarak yetiştiremeyen annelere babalara mı?

Annesi, babası, ninesi ve dedesi de içinde olsa, gelmiş ve geçmiş bütün eski mümin nesillerden hiçbirini beğenmeyecek, onlara 'siz güneşi ceplerinizde kaybetmiş marka Müslümanlarısınız! Gerçek Müslüman olsaydınız bu hallerden hiçbiri başımıza gelmezdi! ' diyecek ve gerçek Müslümanlığın 'nasıl'ını ve 'ne idüğü'nü her haliyle gösterecek bir gençlik...” Bu sözler de Necip Fazıl’ın hitabesinden. Bir mümin; atalarını, rahmete ermiş büyüklerini hayırlı dualarla mı yad edecek yoksa, bu dünyadan göçmüş insanların inanç ölçülerini mi sorgulayacak?

Kısakürek’in hitabesini okuduğumuzda şu sorunun yanıtını da merak ediyoruz sayın başbakan. TBMM’de yazan “Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir.” Sözü yerine “Hâkimiyet Hakkındır!” sözünü yazmayı düşünüyor musunuz?

Cumhuriyetimizin kurucusu ulusumuzun kurtarıcısı Mustafa Kemal’in bir tek sevdası vardı, o da vatanıydı. Ne savruldu, sonbahar yaprakları gibi ne de dünyevi zevkleri vatanından, ulusundan önemli bildi?

RTE’ye bir anımsatmam olacak. Necip Fazıl, yeni kurulan Cumhuriyet’in eğitim alsın diye yoksul halkın parasıyla 1924’te yüksek öğrenim için Fransa’ya gönderdiği bir öğrenciydi. Yani Cumhuriyet’e çok şey borçlu olan bir yurttaş.

Gençlerimize ahde vefayı, atalarına ve emeğe saygıyı, insanları sevmeyi, kinden, nefretten uzak durmayı, bağışlayıcı olmayı öğretmeliyiz, hem de ivedi olarak.
                            
                                                           Adil Hacıömeroğlu
23 Şubat 2012
https://twitter.com/#!/adilhaciomerogl

  Not: 27 Şubat 2012 tarihli Ulus Gazetesinde yayımlanmıştır.                                        
                                             

11 yorum:

 1. Sevgili Hocam, biz nasıl ki, Atatürk'ü atamız bilirsek onlarda ataları olarak necip fazılı görürler. Hatta öyle ki, kulağıma çalınan bir şey de doğru ise eğer; hani şu Türk lirasına itibar kazandırma operasyonu olarak adlandırdıkları ilk etap olarak liradan altı sıfır atılarak itibar kazanmış paramız. Şimdi de yeni figürler kullanılarak itibarı artırılacakmış ya hani; yersek yani. Paranın üzerindeki Atatürk resimlerinin kaldırılması operasyonunu da bu şekilde adlandırdılar. Demem o ki, yeni basacakları banknotlardan birine de necip fazılın resmini koyacaklarmış. Bunuda benimsetebilirlerse şayet son aşamada da tayyip turalı sikkeler bastıracaklar herhalde. Saygıyla ADNAN YİĞİTER

  YanıtlaSil
 2. "Amerikan politikasını korumakla mükellefiz... Amerikan siyasetini tutmak biricik yol... Amerika'dan nazlı bir sevgili muamelesi görmek biricik dikkatimiz olmalı. Yoksa bir Amerikan bahriyelisinin iki yana açık bacakları arasında mütalaa ettiği kadından ileri geçemeyiz. Dış siyasetimizde Amerikan siyaseti ve iç bünyemizde Amerikanizm politikasını kendimize tecezzi etmez (birbirinden ayrılmaz) bir siyaset vahidine (tekliğine) göre ayarlamakta büyük ve her işe hâkim bir mânâ gizlidir."

  7 Temmuz 1959 
  Büyük Doğu dergisi

  Necip Fazıl KISAKÜREK

  YanıtlaSil
 3. PARAYI BULANA KADAR KOMİNİST,KOCAYI BULANA KADAR FEMİNİST,YOLUMU BULUNCA LİBERALİST OLANLARIN HİKAYESİ?DEMEK Kİ ÜZERLERİNDE RENKLİ DELİ GÖMLEKLERİ VAR Kİ ÇIKARIP ÇIKARIP GİYİLİYOR.YÖRÜK

  YanıtlaSil
 4. SAYIN ADİL HACIÖMEROĞLU,YAZINIZI ÇOK BEĞENDİM VE ETKİLENDİM..MUTLAKA PU PAYLAŞII HIZLA HERYERE DEFALARCA YAYMALIYIZ..KALEMİNİZ ÇOK SADE VE ANLAŞILIR...SİZİ TAKİPTEYİM..SAYGILARIMLA

  AYNUR

  YanıtlaSil
 5. Eklenecek,söylenecek bir sözcük bile yok.Yüreğinize sağlık.
  Hanife Sözer

  YanıtlaSil
 6. ADİL BEY YAZINIZ İÇİN SİZİ KUTLUYORUM, SON GÜNLERİN POLEMİK KONUSUNU ÇOK İYİ VURGULAMIŞSINIZ... "DİNDARLIK MI KİNDARLIK MI ?... DİN OLGUSU VE İNANÇ KAVRAMLARI İLE KAMUFLE EDİLMİŞ SONU GELMEYEN, HINÇ ALMAKTAN BIKMAYAN BÜYÜK BİR İŞTAHLA KENDİSİNDEN OLMAYANI YOK ETMEYE ÇALIŞAN AKIL ALMAZ BİR LİNÇ !!!... HAYATA BAKIŞ AÇILARI VE YAŞAM FELSEFELERİNİN FARKLILIĞI DIŞINDA TÜM ÖZELLİKLERİ BİR BİR AYNI OLAN TOPLUMUN BİREYLERİ ARASINDA BU DENLİ BİR KİNDARLIĞIN OLUŞMASININ KİME NE FAYDA SAĞLAYACAĞININ VE TÜRK HALKINI NERELERE GÖTÜRECEĞİNİN FARKINDALIĞINI FARK EDEMEYEN VEYA ÇOK İYİ FARK EDİP DALALET İÇİNDE OLANLAR BÜYÜK BİR SORUMSUZLUK İÇİN OLMAYA DEVAM ETMEKTEDİRLER...YAKALADIKLARI İKTİDARI SALTANATA ÇEVİRDİLER VE SALTANATLARININ OLABİLDİĞİNCE DEVAM ETMESİ İÇİN NE GEREKİYORSA YAPILIYORLAR...TOPLUMU AYRIŞTIRMA KATOGORİZE ETME AYNI DİNDEN AYNI DİLDEN AYNI IRKTAN AYNI KANDAN OLAN İNSANLARI BİLE BİRBİRİNE BAŞKALAŞTIRMA ÖTEKİLEŞTİRME HİÇ BİR ÜLKENİN MENFAATİNE OLAMAZ !!!... MANKURTLAŞTIRILMIŞ HALKLAR DOĞRU KARARLAR VEREMEDİKLERİ GİBİ YANLIŞLIKLARINDA EN BÜYÜK SAVUNUCUSU OLMUŞLARDIR...(AYDIN ÖZBEY)

  YanıtlaSil
 7. Celal KURUHASANOGLU/FR.

  "Kindar genclik" derken, RTE'nin her zaman geçmise kinle baktigini gormemek olasi degil. Kurtulus mucadelesi ve o mucadele de yer alanlari sevgiyle anma yerine kinle nefretle anmaktadir. 2.Dunya savasina girmemis bir lideri ve kurtulus savasinda ilk iki savasi kazanmis bir kisiyi kinle anmaktadir. Bunu aleni yapmaktadir. Bunun yetistirecegi gençlikte "dinci, kindar" gençlik olur olsa olsa. Karni her turlu iki yuzlulugu barindirmaya musait birisi temsil ettigi dinci-kindar gençlik, çapsiz, derinliksiz, basiretsiz tum olumsuzlugun, kotulugun, ikiyuzlulugun, kaypakçiligin, yalanciligin, kokusmuslugun, donekligin, hizipçiligin temsil ettigi bir "gençlik" olabilir. Berrak, saf bir yapiya asla sahip olamazlar çunku, cemaatçileri goruyoruz.. Her seyi gozu kapali cemaat liderinin dedigi biçimde kabul ederler. Asla elestirmeyi bile dusunmezler! Zaten Turk halki asiri duygusal bir ozellige sahiptir. Dini soz konusu oldugunda elestiremez, sorgulayamaz, aklini kullanamaz. Buyuklerim en iyisini bilir mùoduna girer. Aslinda muslumanlik ve tum dinler, yalana, soyguna, ezene karsi dogrudan, guzelden, iyiden, haklidan ezilenden yanadir. Onun için yetisecek gençligi bunlarin eline birakmamak, sosyal demokrat dusuncenin amaci olmalidir. Her alanda; sorgulayan, demokrasiden, ozgurlukten, esitlikten baristan yana bir gençlik için mucadele edilmelidir. Aklin devrede olmasi ve isletilmesi için laiklik temel kosuldur..! Kaleminize saglik..

  YanıtlaSil
 8. Kuzey'in Kızı27 Şubat 2012 00:34

  Kadın bacağına şiir yazarak:"Bacakları bir kalın örtüde saklı diye/mermerde kalbi çarpan Venüs’ü sevmiyorum." diyen bu şairimiz:"Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer,perdesiz ev ya satılık ya kiralıktır. "diyecek kadar şaşkındır.
  Çok güzel bir yazı...Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 9. KAFASINA KUŞ SIÇTIĞINDA ŞANS OYUNU OYNAYAN BİR TOPLUMUN,AĞZINA SIÇANA DA REY VERMESİ NORMALDİR,

  YanıtlaSil
 10. büyük paradoks şu; hem "terörizme karşıyım" felan diyeceksin.. hem de kindar kuşaklar isteyeceksin.. Bu dehşet bir şey..!!

  YanıtlaSil
 11. Belman Aydogan Aslında çok merak etmekteyim bu iktidardan önce büyüklerimiz anne ve babalarımız atalarımız ve bizler nasıl bir gençliktik dinimizden yoksunmuyduk bunlardanmı öğrendik elhamdürüllah müslüman olmayı tabii kide hayır, ama şunu açıkça biliyorum ki biz, büyüklerimizden hoşgörüyü sevgiyi saygıyı emanetlere sahip çıkmayı terbiyeyi görgüyü gördük ve öyle yetiştik şimdi bunlarda eksik olan bizim fazlalığımız bu ......

  YanıtlaSil