28 Kasım 2012 Çarşamba

SEYİT RIZA’NIN İTİBARI


                                               
            
CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün, “Seyit Rıza’nın itibarının iadesi” için bir teklif hazırladı. Konu, CHP grup toplantısında görüşüldü ve milletvekillerinin ezici çoğunluğu bu teklifi reddetti. Ayrıca “anadilde savunma” konusu da CHP milletvekillerince eleştirildi.
            
CHP gibi bir devrim partisinde feodal bir zorbanın itibarının gündeme getirilip konuşulması yanlışların en büyüğüdür. Devrimi yapan bir parti, devrimin iradesini sorgulamaz, sorgulanmasına da ortam hazırlamaz.
            
CHP grup toplantısında, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun basına sızan konuşması şaşırtıcıdır. (Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri yalanlaması en içten beklentimizdir.) “Sahibi eski Maocu olan gazeteye CHP’yi dizayn ettirmeyiz.” Bu tümceyi söylemek bir solcuya yakışmaz. Neden mi?
            
Soğuk Savaş döneminde toplumu sola düşman yapan sağ siyasetçiler; “Maocu, Leninci, Marksist, Komünist, Kızıl…” gibi söylemlerle solcuları, devrim önderlerini yaftalama propagandası yaptılar. Bu devrim önderleri, Türkiye düşmanıymış gibi bir algı yaratmaktı amaç. Atatürk’le Lenin’in dostluğu, yardımlaşması, dayanışması, emperyalizme karşı sırt sırta vermeleri unutturulmak isteniyordu. Kurtuluş Savaşımıza en büyük yardımı Lenin’in devrimci Sovyetler Birliği’nin yaptığı gerçeği bir yana itiliyordu sağ liderlerce. Çünkü onlar, ABD ekseninde politika yaparak ülkemizin tam bağımsızlığını yok ediyorlardı. Amerikancı siyasetçiler, bu nedenle dünyanın devrimci önderlerini topluma kötü gösterme çabası içindeydiler.
            
Mao da tıpkı Lenin gibi büyük bir devrimcidir. Emperyalizmim egemenliğindeki yoksul ülkesini sosyalist devrimle refaha erdirmiştir. Dünyanın tüm devrimci liderleri, bir devrimci sürecim parçasıdırlar ve onları birbirinden ayırmak yanlıştır.
            
Bugün Mao’nu ülkesinde okullarda Atatürk ders olarak öğretiliyor. Türkiye’de ise Atatürkçülük dersinin okullarda okutulmaması söz konusu. Atatürk milliyetçiliğinin Anayasadan çıkarılması için ise geniş bir  siyasal ittifak var. Acı, ama gerçek bu.
            
Marks’ı, Lenin’i, Mao’yu, Castro’yu savunanlar Atatürk’ü savunamaz diye bir kural yok. Atatürk de diğerleri gibi dünyanın büyük bir devrimcisidir, antiemperyalisttir, tam bağımsızlıkçıdır.
            
Sayın Kılıçdaroğlu’nun, Soğuk Savaş dönemi sağcılarının kullandığı bir dille insanları suçlaması talihsizlik. Bu tür konuşmalar, sola değil; sağa yarar. Üstelik AKP iktidarına karşı amansız bir mücadelenin içinde olan Aydınlık Gazetesini hedef alması anlaşılamaz. Aydınlık ve Ulusal Kanal, bugün RTE ve arkadaşlarının en çok korktuğu yayın organlarıdır. Böylesine onurlu bir savaşımın basın organlarına saygı duymak, destek olmak her yurtseverin görevidir.
            
Aydınlık Gazetesi’nin sahibi Doğu Perinçek değil. Büyük bir ulusal imeceyle çıkan bu gazetenin sahibi halktır. Yani patron gazetesi değildir. Cesareti, mücadeledeki kararlılığı da buradan gelmekte. Silivri zindanında tutsak olan ve tüm olumsuz koşullara karşın Cumhuriyet’i, Atatürk’ü AKP diktatörlüğüne karşı savunan Sayın Perinçek’i hedef göstermek demokratça bir tutum değil.
          
Cumhuriyet; Seyit Rıza’ların itibarını iade ederek değil, Atatürk’ü savunarak ayakta kalır. CHP de iktidara gelmek istiyorsa hangi siyasal gelenekten gelirse gelsin Atatürk’ü savunan herkesi kucaklamak zorunda. Bunun tersi ise AKP diktatörlüğünün katmerleşerek sürmesine neden olur.
                                                                       
                                                                       Adil Hacıömeroğlu
                                                                       26 Kasım 2012
            Not: Yazılarımın tümünü, http://adiladalet.blogspot.com dan okuyabilirsiniz.
           


6 yorum:

 1. Teşekkürler Sayın Hacıömeroğlu.
  Çok güzel bir analiz.

  YanıtlaSil
 2. Hey allahtan korkmaz,kuldan utanmaz..!
  Derler ya...işte onlar..
  Kim alınırsa alınsın üstüne..
  Çevremiz giderek bu tip insancıklarla kuşatılıyor..
  Yazılı ve görsel medyayı,yargıyı,üniversiteleri,kamu kurum ve kuruluşlarını,sendikaları,partileri ve parti başkanlıklarını ,tsk'nın üst kademelerini...
  kuşattılar..
  Bunun içindir ki,bir haydut,bir ingiliz işbirlikçisi hain,cumhuriyete baş kaldıran bir karşı devrimci,feodal düzenden beslenmiş bir ortaçağ kalıntısı....
  TBMM'inde Atatürk'ün kurduğu bir partinin milletvekili ve başkanı aracılığıyla,olmayan itibarının iadesini istiyor..
  Çünkü karşı devrim yeniden hortlamıştır..
  Her yer mübah diyelim de..
  Hortladığı yer ,kabul edilemez..
  O koltuktan kalkmasını bekliyoruz..
  Tut ki ,Mao'cuyuz!
  Böyle dedin diye çok korktuk!
  Sen ne dersen o'yuz...
  Ama ÖNCE Kemalistiz!
  Ya sen?

  YanıtlaSil
 3. Evet hocam, 6-7 ay önceki Hacıömeroğlu'ndan farklı bir Hacıömeroğlu görmekteyim. Kötü mü? Hayır. Tam tersi. 6-7 ay önceki yazılarınızda solun CHP de birleşmesi gerektiği yönünde yazılarınız vardı. Ben de bu yazılarınıza bu CHP den bir halt olmaz türünde yorumlar yapmıştım. Şimdi sizin de CHP den ülkeye hayır gelmeyeceğini görmeniz güzel oldu benim için. Bir defa Kılıçdaroğlu'ndan iyi bir bürokrat olur, İyi bir demokrat olur, iyi bir milletvekili de olur. Ama asla iyi bir lider, oy verip de başınıza yapacağınız iyi bir başbakan olmaz. Liderlik bir vizyon ister. O vizyon da, yerine göre dönüp dinci olmakla, yerine göre muhafazakar olmakla, yerine göre kürtçü olmakla olacak şey değil. Kılıçdaroğlu'nun şimdi yaptığı tam da bu. Aklı sıra oy toplayacak o kesimlerden. Böyle yaparak taban oylarını bile kaybedeceğini hesap edemiyor. Siz kalkacaksınız bu kadar basit bir olayı bile göremeyen bir adama al bu ülkeyi sen yönet diyeceksiniz. Emin olun ülke şimdikinden daha iyi durumda olmaz. Ne olur, belki Cumhuriyetimiz tehlikede olmaz ama bu görüşsüzlüğü sayesinde ülke bilinmedik çok daha farklı kaoslara sürüklenebilir. Demem o ki, bunun için liderlik farlı bir şey. Bir o yana bir yana yalpa yaparak sürdürülebilecek bir şey değil liderlik. Şimdi bir yerlerde birleşilmesi gerekiyor elbette. Ancak solun çok kronik bir hastalığı var yıllardan beri süregelen. Maalesef kendi bindiği dalı kesmekte çok mahiriz. Oyları parçalama adına ne gerekiyorsa yapıyoruz. Sizin yazınızda gösterdiğiniz adres şu an için baktığımızda iyi bir adres. Ancak bakıyorum CHP den kaçanların toplandığı bir başka adres daha görüyorum. Pamukoğlu'nun HEPAR'ı. Yarın seçim var deseler ne olur sizce bu şartlar altında. Seçime kadar çıkabilecek yeni oluşumlar da muaf. Kısaca yarın seçim olsa solun bu hastalığı sürdüğü müddetçe rejim düşmanlarının herhangi bir önlem almasına bile gerek yok. Sonuç bu günden belli. Tanrı bu ülkenin yardımcısı olsun demekten başka çözüm gelmiyor aklıma bu şartlar sürdüğünce. Sevgiler, saygılar.
  Adnan Yiğiter

  YanıtlaSil
 4. Lİderlik sonradan edinilen bir makam değil.. Mastır yapıp lider de olunmuyor.. Liderlik, kişilikle, insanın mayasındaki azimle inançla ve kültürle harmalanan bir KILIÇ!!!! Buna sahip olana da ÖNDER deniyor ŞEF deniyor... ULU ÖNDER ATATÜRK dendiği gibi..
  Maalesef bahse konu olan kişi, KılıçDAR demiş.. ne yapsa enli yapamaz hocam!!!
  Saygılarımla.

  YanıtlaSil
 5. Seyit Rıza İngiliz dışişlerine Bizi şikayet eden adam değil midir?..Kimdir ki?!..İadei itibardan bahsediliyor?!

  YanıtlaSil
 6. Adil Bey Kılıçdaroğlu bu söylemle devrimden ve devrimciden ne anladığını ortaya koyduğu gibi tarih bilincini de vurgulamıştır. Yazınızda belirttiğiniz konulara katılmakla beraber bu söylemini yalanlama beklentinizi bir gerçklik olarak değil de temenniniz olarak algılıyorum. Yoksa Soros'un kurdurduğu bir vakıfa kurucu ve üye olmak temelde Atatürk'e düşman olmakla eş anlamlıdır. Sevgi ve saygılarımla

  YanıtlaSil