4 Aralık 2012 Salı

PUTİN’İN ZİYARETİ FIRSATTIR


                                   
Daha önce Rusya Devlet Başkanı Putin’in sağlık sorunları nedeniyle geciken ziyareti sonunda gerçekleşiyor. Rus liderin, Japonya başbakanıyla olan görüşmesini erteleyerek Türkiye’ye gelmesi önemlidir. Bu da Türkiye’nin siyasal açıdan ne kadar önemli olduğunu göstermekte. Erdoğan ve Putin, bugün Dolmabahçe’deki başbakanlık çalışma ofisinde bir araya gelecekler.
            
AKP hükümetinin yabancı ülkelerle ilişkilerde zaman zaman Ankara yerine İstanbul’u kullanması düşündürücüdür. Ankara, dünyada kolay kolay hiçbir başkente nasip olmayacak bir onurun yönetim merkezidir. Kurtuluş Savaş’ımız buradan yönetildi, TBMM burada toplandı, Türk Devrimi için kararlar burada verildi. Türkiye’nin kurucusu ve devrimin önderi Atatürk’ün kabri de Ankara’dadır. Bu nedenle Ankara, çok zorunlu olmadığı sürece yabancı devlet adamlarını konuk etmelidir. Günümüzün Türk devlet yöneticileri; 1920’de İstanbul’un görkemli saraylarına Ankara’nın kerpiç evlerini yeğleyen Atatürk ve diğer Cumhuriyet kurucularının özverilerini iyi anlamaları gerekir.
            
Türkiye dış politikası, AKP’nin izlediği yanlış ve hayalci siyasetle çıkmaza girmiş durumda. Özellikle Suriye konusunda batağa saplanan AKP hükümeti, Putin’in bu ziyaretiyle çıkış yolu bulabilir. Suriye sorununda kilit ülke, Rusya’dır. Rusya, son dönemdeki siyasal ve ekonomik atılımlarıyla süper güç olma yolunda hızla ilerlemekte. Özellikle Asya’da kurduğu ittifaklarla bölgenin önemli gücü durumunda. RTE, Ortadoğu’da maceraya girerken ülkemizin Rusya ve İran’a olan erke(enerji) bağımlılığını unutmamalı. Türkiye’yi yönetenler, bu gerçekleri iyi görüp ona göre davranmalı.
            
Rusya ile savunma ve erke alanlarındaki işbirliği çok önemlidir, stratejiktir. Türkiye, NATO’dan bağımsız bir ordu oluşturmak istiyorsa kısa vadede yararlanacağı ülkedir Rusya. Uzun vadede ise kendi ulusal savunma sanayisini ve teknolojisini geliştirmeli. Rus petrolü ve doğal gazının Batı’ya taşınmasında Türkiye daha etkin rol oynayabilir. Türkiye, Rusya’ya başta tarım ürünleri olmak üzere birçok kalemde dışsatım yapma olanağına sahiptir. Turizm, iki ülke arasındaki ticaretin en önemli ayaklarındandır. Turizm, barış ortamında yeşerip boy atar. Ülkemize gelecekte büyük olanaklar sağlayacak Rusya ile iyi ilişkiler, siyasal saplantılar yüzünden heba edilmemeli.
            
Putin’in gelişi neden fırsattır? AKP hükümetinin, Suriye konusunda köşeli çıkışlarının bu ziyaretle törpülenme olanağı var. Putin aracılığıyla Esat’la iletişim kurma, Suriye ile bozulmuş ilişkileri onarma fırsatı yaratılabilir. Ortadoğu’da yalnızlaşan Türkiye, Rusya aracılığıyla Suriye’de yitirdiği saygınlığını kurtarma yolunu seçmeli.
            
ABD ve AB’nin kışkırtması somucu komşularıyla düşman olan Türkiye’nin, bölge ülkelerine dostluk elini uzatması gerek. Kuzey komşumuzla iyi ilişkiler, yüzümüzü Asya’ya döndürür. Asya, yükselen gücüyle ABD emperyalizminin de çöküşünü hazırlıyor. Saldırgan ve gücünü yitirmekte olan ABD’nin yanında olmak Türkiye’ye bir şey kazandırmaz; oysa yükselen Asya, çok şey kazandırır.
                                                                                        
                                                                       Adil Hacıömeroğlu
                                                                       4 Aralık 2012
            Not: Yazılarımın tümünü, http://adiladalet.blogspot.com dan okuyabilirsiniz.

            

3 yorum:

 1. Ülkedeki kurumların, sosyal hak ve özgürlüklerinin yap-boz tahtasına döndüğünü gördükçe fırsatların daha çok pazarlık amacına yönelmekte olduğu hissine kapılıyor insan. Kimin cebinde ne kozu varsa ortaya koyduğunda kazanan umarım ülke insanlarımın refahı olur, her ne kadar umut acı çekme sürecini uzatmaktan başka bir şeye yaramaz dense de, insanlıktan umudumu kesemeyenlerdenim zira...

  A.Özçelik

  YanıtlaSil
 2. Hocam siz yazınızı görüşmeden önce yazmışsınız. Görüşmenin de Dolmabahçe'de olacağını belirtmişsiniz. RTE nin Ankara'yı başkent olmaktan çıkarıp İstanbul'u başkent yapma isteği gizli bir şey değil. Dolmabahçe isteği de bu yönde çıkılmış bir basamak. Ayrıca ben bu Dolmabahçe'den korkar oldum. Gül, Powel'la Dolmabahçe'de görüşmüş ve ülkeyi bu günlere taşıyan malum kararları burada imzalamıştı. RTE, Büyükanıt'la Dolmabahçe'de görüştü, adam dilini yuttu. Şimdi Putin RTE'ye Suriye konusunda sert yapmaya geldi, bir sürü ticaret anlaşması yaparak ülkesine döndü. Bizimkiler görüşme öncesinden Putin hakkında da kasetler düzenlemiş olmasınlar sakın.Öyle ya, adam göz çıkarmaya geliyor, kaş yapıp gidiyor. Bizlerde kalkmışız adamlara aklımız sıra buradan posta koymaya çalışıyoruz.
  Selamlar, sevgiler
  AdnanYiğiter

  YanıtlaSil
 3. EVET..PUTİN BENCE DE KENDİSİNDEN BEKLEDİĞİMİZ TAVRI GÖSTERMEDİ.EN AZINDAN SARAYDAN SOKAĞA BÖYLE YANSIDI..SURİYEYE SİZİNLE AYNI POZİSYONDAN BAKIYORUZ,ÇÖZÜMLERİMİZ FARKLI GİBİ BİR ŞEYLER SÖYLEDİ.BU ,RUSYA ACABA GERİ ADIM MI ATIYOR,ENDİŞESİNİ GETİRDİ..BUNU DÜŞÜNMEK BİLE İSTEMİYORUM..HELE NATONUN KARA ORDULARI İZMİRDEYKEN...HEM SURİYE,HEM DE TÜRKİYE İÇİN KORKUYORUM.
  MEHVEŞ CİNEMRE

  YanıtlaSil