2 Nisan 2013 Salı

ABD İSTİYOR, AKP-PKK UYGULUYOR 3            Bölücü başının 21 Mart iletisinde: “İçinde doğduğumuz çaresizliğe, bilgisizliğe, köleliğe karşı bireysel isyanımla başlayan bu mücadele her türlü dayatmaya karşı bir bilinci, bir anlayışı, bir ruhu oluşturmayı amaçlıyordu.” tümcesi ilgi çekicidir.
            Eğer Öcalan’ın doğduğu topraklarda bir kölelik düzeni varsa o da feodalizmdir. Aşiretlerin keskin feodal kuralları, bu düzende yaşayan insanları köleleştirmekte. Uygar bir dünyada feodal kurumların, ilişkilerin ne işi var? PKK, feodal kurumlara karşı başkaldırmadı, feodal düzeni yıkmak için çabalayan Cumhuriyet’e karşı savaş açtı. Bu savaşta birçok aşiret liderini de saflarına aldı.
            Öcalan, “kişisel isyanım” diyerek PKK hareketinin kendisi demek olduğunu vurgulamakta. Açılımda da asıl amacı kendi geleceğini kurtarmak. Kürtlerin geleceği pek de umurunda değil. Kişisel çıkarı yerine temsilcisi olduğunu iddia ettiği etnik grubun geleceğini düşünen biri, bu kadar çizgi ve saf değiştirmez. Paçayı kurtarmak için umulmadık ittifaklar kuruyor, bu süreçte de Kürtleri ateşe sürüyor.
            Yukarıdaki tümcede “bilinç, anlayış, ruh oluşturmakla” anlatılmak istenen nedir? Anlatılmak istenen etnik Kürt milliyetçiliğinin oluşturulmasıdır. Bu etnik milliyetçilik kendi dışındaki millet ve milliyetlere nefretle düşmanlıkla bakan bir öz taşımakta. Feodal kültürle kan davalarıyla yoğrulan ve beslenen bir etnik şovenizmden başka ne beklenir?
            PKK’yı barış güvercini gören ve göstermek isteyenlerin bu iletiyi iyi okuyup anlamaları gerek öncelikle.
“Bizim kavgamız hiçbir ırka, dine, mezhebe veya gruba karşı olmamıştır, olamaz. Bizim kavgamız ezilmişliğe, bilgisizliğe, haksızlığa, geri bırakılmışlığa her türlü baskı ve ezilmeye karşı olmuştur.” PKK-AKP’nin ortak kavgası çağdaş cumhuriyet değerlerine karşıdır. “Türk” sözcüğüne karşı PKK tabanının olağanüstü tepkisel davranmasının nedeni nedir? Kavganız, hiçbir ırka karşı değilse PKK’lılar, “Türk” sözcüğünü duyunca neden alevleniyorlar?
Kürtlerin yaşadığı coğrafyada bilgisizliğin yok edilmesi için neden savaş vermiyor PKK? Okulları yakarak, öğretmenleri öldürerek bilgisizlik yok edilir mi? Töre cinayetlerinin azalması, berdelin yok edilmesi için kılınızı kıpırdattınız mı bugüne kadar?
“Her tür haksızlığa” karşı mücadele ettiğini söylemekte terör örgütünün lideri. Haksızlığa karşı mücadele ediyorsan, bugüne kadar örgüt içi infazların ne kadar olduğunu açıkla da herkes öğrensin.
AKP de PKK da masum istekler, sözlerle halkın duygularını sömürmekteler. Kendilerini ezilmiş ve horlanmış göstermekte mahirler. Ezen kim? Onlara göre Laik Cumhuriyet. Sömürü düzenini oluşturan, özgürlüğümüzü yok eden emperyalizme ve beynimizi kör cehalete tutsak eden feodalizme karşı bir tek söz söylemezler, söyleyemezler. Çünkü beslendikleri bataklık, emperyalizmin ve feodalizmin çöplüğüdür. Efendileri ABD, besin kaynakları Ortaçağ karanlığı… Dillerinin tutukluğu da bundandır.
                                                           Adil HACIÖMEROĞLU
                                                           24 Mart 2013
Not: Yazılarımın tümünü, http://adiladalet.blogspot.com dan okuyabilirsiniz.1 yorum:

  1. Merhaba,
    Elinize sağlık, toprak ağalığı gerçeğini görmezden gelenlere yuh olsun...
    Yaşar Sadık YILMAZTÜRK

    YanıtlaSil