21 Temmuz 2013 Pazar

ESNAFA KULAK VER TAYYİP


Gezi Direnişi başladı başlayalı başta RTE olmak üzere AKP sözcüleri ve yandaş basın, esnafı kışkırtmaya çalıştılar. Halkı bölmek için ellerinden geleni yaptılar. Sağduyulu esnaf, AKP’nin bu oyununa gelmedi.
Kendini esnafın temsilcisi olarak gösteren bazı kişiler esnafın direnişe karşı olduğunu ve siftah yapmadığını söylediler. Sonradan bu kişilerin esnaflıkla ilgisinin olmadığı ortaya çıktı.
20 Temmuz günü, Nuray ve Özgür’ün Gezi Parkı’ndaki nikâh törenini içine sindiremeyen AKP iktidarı, polisin acımasız saldırısıyla nikâh çağrılılarını dağıttı. Nikâha gelenleri ara sokaklarda kovaladı. TOMA ve akreplerin desteğindeki polis, sokak aralarında insan avına çıktı.
Polis, Balıkpazarı’na geldiğinde tahmin etmediği bir tavırla karşılaştı. Esnaf, polisin sokağa girmesine karşı çıktı. Balıkpazarı esnafı, polisin sokaklarına girmemesini istedi. Hem de TOMA ve akrep yokken. Bu direniş karşısında polis, sokağa girmedi.
Balıkpazarı esnafı,  kimin kendilerine zarar verdiğinin farkında. Züccaciye dükkânına girmiş fil gibi her yanı dağıtan, kıran, yıkan emniyet güçlerini iyi tanımakta. AKP hükümetinin faşizmini de bilmekte. Bu nedenle de sokağını despotizmden uzak tutmak istemekte.
Türkiye’de en eski geleneklerde biri esnaflıktır. Tarihsel kökleri Ahiler Ocağına dayanan Türk esnafı sağduyusuyla tehlikeyi görüp önlemini alır. Oyuna gelmez. Kışkırtmaları boşa çıkarır. Bin yılı aşkın Lonca kültüründen gelen esnafı, BOP’çuların bölmesi olanaklı mı?
Esnaf, Gezi Direnişi’nin bir parçası olmaya başladı. AKP ve yandaşlarının yıllardır böldüğü halk büyük bir hızla birleşmekte. Ulusal birliğin güçlendiği yerde işbirlikçi iktidarların yaşaması olanaksız. AKP’ye yol göründü. İktidardan gideceğini anlayan RTE, daha çok şiddet uygulamakta. Uyguladığı şiddet de sonunu hızlandırmakta.
Milleti bölenlerin, kendileri bölünecekler. Biber gazının, zehirli suyun, copun, hukuksuz gözaltıların, bunca gürültünün nedeni AKP ve PKK’daki çatırtıları duyurmamak içindir. Gençleri sokaklarda dövülerek öldürülen bir ülkede özgürlük sesleri daha da yükselecek.
                                               Adil Hacıömeroğlu
                                               20 Temmuz 2013


1 yorum:

  1. Toplumun her kesiminde olduğu gibi , esnaf kesiminde de güvenilir ve inanılır olmaktan çıkan AKP 'nin düştüğü çıkmazı özlü olarak veren yazı bu. teşekkürler Adil Haciömeroğlu ; emeğineze sağlık! ( ÖZGEN KARA )

    YanıtlaSil