24 Temmuz 2013 Çarşamba

GÜNAYDIN SAYIN GÖRMEZ

                                           
            Gezi Direnişi’yle ilgili ilk ve en büyük yalan, Dolmabahçe Bezmi Alem Valide Sultan Camisi’nde olanlarla ilgili söylendi. İlk günden itibaren kamera görüntülerinin açıklanacağını söyledi başbakan; ne yazık ki bir türlü sözünü tutamadı. Var olan görüntüler ise RTE’yi yalanlar nitelikteydi.

Caminin müezzinin açıklamaları atılan iftiraları yalanlar durumdaydı. Ne yazık ki dini siyasete alet edenler, bu iftirayı temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp kamuoyunun önüne getiriyorlar. Son olarak Diyanet İşleri Başkanı Görmez, 23 Temmuz günü katıldığı iftarda yaptığı konuşmada bu konuya değindi.

Bizim kabul etmediğimiz şu, olaylar başlamadan bir içinde şiddeti barındıran bir hareket. Bir camiyi bir karargâh olarak belirleyip önceden çuvallarla eşyalarını oraya taşımışlarsa bunu kabul edemeyeceğimizi söyledik. İçeriye gelince üç günlük kamera kayıtları bizim elimizdedir. Sadece yaralılar yok, sadece masum olarak oraya sığınanlar yok. Her hangi bir Müslüman’ın kabul edemeyeceği başka davranışlar da var. Onların bir kısmını paylaşmayı doğrusu zayih kabul ettik. Gönül isterdi ki böyle bir şey hiç olmasaydı.” diyor Sayın Görmez. Ne zaman diyor bu sözleri? Olayın üzerinden neredeyse iki ay geçtikten sonra. Peki, sormazlar mı adama: Bu zamana kadar neredeydiniz?

Görmez’in bu açıklaması, soru işaretleriyle doludur. Eğer elinizde görüntüler dediğiniz gibiyse açıklayın da başbakan yalancı duruma düşmesin.

Bu açıklamasıyla Görmez, Gezi Direnişçileri hakkında şüphe yaratmakta. Günlerdir kamuoyunu meşgul eden bir konuda böyle üstü kapalı konuşmalar yapmak, gerçek bir din adamına yakışır mı? Sen görüntülerin tamamını yayımlamayacaksın, ama görüntülerde “Müslüman’ın kabul edemeyeceği başka davranışlar var.” diyeceksin. Böyle bir ifade tarzı olur mu? Bu kişilere suç yüklemek değilse nedir?

Sayın Görmez, halkımız bu tür sözlere “karnından konuşmak” der. Karnınızdan konuşmayın. Çıkın gerçeği söyleyin, açıklayın görüntüleri, herkes aydınlansın.

Görüntülerin bunca zaman sonra gündeme gelmesi iyi niyetle açıklanamaz.  Bu görüntüler, Balyoz Davasındaki CD’lere benzemesin sakın. RTE, günlerce görüntüleri açıklayacağını söyledi. Açıklayamadı, çünkü görüntü yoktu. Şimdi kalktınız görüntü var, diyorsunuz. Belgesiz konuşmak dedikodu yapmaktır. Şu mübarek Ramazan’ı siyasete alet etmeyin. Bir devlet memuru olarak siyasetçi gibi davranmayın. Eğer, siyaset yapmayı çok istiyorsanız, çıkarın sarığınızı katılın AKP saflarına.
                                                           Adil Hacıömeroğlu
                                                           24 Temmuz 2013


3 yorum:

 1. Diyanet üyeleri ve yöneticileri , iktidar yandaşı olunca dine de ters düşerler. Gerçekte saygın olmaları için , iktidarın din sömürüsünü de kınamaları gerekir. İktidarın yanlışlarını , dinsel duygu ve düşünceleri propaganda aracı yapmaya yönelik tahrifatlarını da görüp açıklaması gerek. Tersine , günümüzde Diyanet'in iktidar yandaşı gibi etkinlik içinde bulunması ; '' GEZİ '' eylemlerini de bu sakat yaklaşımla değerlendirmesi ; bunu da uzunca bir süre sonunda yapması bir saçmalıktır. Bu doğrultuda Sayın Adil Haciömeroğlu'nun yeni bir yazısı karşımızda..

  YanıtlaSil
 2. Sayın Görmez, "Anadolu islam cemahiriyesi"nin şeyhülislamlığını yaptığını sanıyor. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan bu yana böylesine taraflı, siyasetçilerin güdümünde, vicdanını çiğneten, bulunduğu kurumun tüm giderlerinin ve kendi maaşının da Türkiye'deki tüm sünni olan ve olmayan, çoğunu da laik olan kesimin ödediğini unutmuş görünüyor. Başbakanın yalancılığını yapmak kendisine ne kazandıracak sanıyor? Yazıklar olsun!

  YanıtlaSil
 3. Allah aşkına:
  1) Laik bir ülkede Diyanet İşleri Bşk gibi üstelik tek din tek mezhebe dayalı bir devlet kurumunun ne işi var? Derhal lağvedilmesi anayasanın açık gereğidir...
  2) İslam dininin temel ilkelerinden biri ruhban sınıfının yokluğu ve din hizmeti karşılığı asla para alınamamasıdır. Maaşları haramdır.
  Bunlar ortada iken daha ne diyelim? Kör kör parmağım gözün üstüne...

  YanıtlaSil