30 Temmuz 2013 Salı

KÜRDİSTAN KURULURKEN SEN GEZİ İLE UĞRAŞ


PKK, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin bazı kentlerinde asayiş gücü kurup yollarda kimlik kontrolleri yapıyor. Asayiş gücüne katılanlar için diploma töreni düzenleniyor, halk şaşkınlıkla izliyor olanları. AKP’nin kırık plaklarından ses yok. Yandaş basın, satılmış kalemler, kiralık bülbüller üç maymunu oynuyor.
PKK maliye örgütü kurup esnaflardan vergi toplamakta… Ankara suskun, basın dilsiz, aydınlar görmez olmuş.
Bölücü örgüt ilçelere kaymakam atıyor. İlçenin resmi atanmış kaymakamı tehdit ediliyor. Ankara, Mısır’daki Münafık Kardeşlerin hukukunu korumakta… Kendi atadığı devlet yöneticilerinin hukukunu koruyamayanlar, başkalarının haklarını savunmak için üç öğün konuşmaktalar.
Bölücü örgüt, ölen militanları için sözde şehitlik kurup mezarlık için açılış töreni yapıyor. RTE, Mursi kardeşinin göreve geri dönmesi için gece gündüz çaba göstermekte…
Suriye sınırımızda PKK özerklik ilan edip devletçik kurmakta. PKK’nın Suriye’deki kolu PYD bayrağını göndere çekiyor. AKP hükümeti, PYD liderini İstanbul’da ağırlıyor. Görüşmeler sonunda PYD bayrağı indirilip Kürt Konseyi bayrağı çekiliyor göndere. AKP’liler “PYD bayrağını indirttik.” diye seviniyor. Sanki ayrılıkçı Kürtlerin birleştirilmesi AKP’nin göreviymiş gibi, bu konuda çaba göstermekteler. Oysa orada göndere çekilmesi gereken bayrak Suriye bayrağı. Suriye’nin parçalanmasının Türkiye’nin bölünmesi olduğunu bir türlü anlamayan gaflet içindeki hükümet; halkımızı ispiyoncu olmaya özendirmekte. Tencere, tava çalanların ihbar edilmesi için olağanüstü çaba göstermekte RTE.
Sınır kentlerimiz Ceylanpınar ve Akçakale’de neredeyse gün aşırı en az bir yurttaşımız, Suriye’deki teröristlerin ateşiyle öldürülmekte…Suriyeli teröristlerin öldürdüğü yurttaşlarımızın yasını tutamayan başbakan ve diğer AKP yöneticileri, Gezi Direnişi’ne katılanları gece evlerinden toplayıp hapsetmekte…
Suriye’deki AKP beslemesi teröristler, Akçakale ve Ceylanpınar’a her gün ateş açtığından halk sokağa çıkamıyor, işine gidemiyor. Köylü tarlasında, bahçesinde vuruluyor. Aşırı sıcaktan dam üstünde yatan halk, bu geleneğinden vazgeçip cehennemi sıcakta evlerinin içinde kavruluyor. AKP Hükümeti, halka can güvenliklerini korumak için müthiş öneriyi sunuyor: “Sokağa, çıkmayın, evlerinizde oturun.” Terörist kurşunuyla ölen Şanlıurfalıları görmezden geliyor iktidar partisi. Gezi Direnişi’nde ölenler için üzüntü bildiren en küçük bir açıklama yok AKP cenahından. Ama Gezi Direnişi’ne katılanları kötülemek için adeta yarışmakta AKP’liler.
PKK, Tunceli’de tepelere çaputlarını asmış, buralar benim egemenliğimde, diyor. Hükümet, sanki Antarktika’yı yönetmekte, burnunun dibini görmüyor. Sayın Kamer Genç, bu çaputları fotoğraflayıp gündeme getiriyor, gözüne sokuyor Ankara’nın. İktidar Antarktika’da da muhalefet de Arktika’da. Kamer genç de olmasa siyasetçilerin tümü uykuda diyeceğiz. PKK çaputları Pülümür vadilerinde çevre kirliliği yaparken AKP, olmamış bir darbenin yargılanmasından söz etmekte. Orduya diz çöktürme sürecini işletmekte.
ABD-İsrail, Kürdistan’ı kuruyor göz göre göre; AKP Gezi ile uğraşmakta. Çünkü onlar için tehlikeli olan halk direnişi. Halk direnişi AKP’yi iktidardan eder. ABD-İsrail’in egemenlik sınırlarını daraltır. Onlar için varsa yoksa BOP.
Türkiye bölünmüş, Suriye parçalanmış, Irak yok olmuş, Ortadoğu insan kanıyla sulanmış önemli mi? AKP için önemli olan kendi vurgunlarının sürmesi, efendilerine bir zeval gelmemesi.
                                                                       Adil HACIÖMEROĞLU
                                                                       29 TEMMUZ 2013

            

2 yorum:

  1. Bugün Dikili'de Lozan'dan bugüne konulu paneldeydim.Hüsamettin Cindoruk,Kamer Genç vardı.Kamer Genç konuşmasının bir yerinde "D.Anadolu'da,G.DAnadolu'da asker,vali,kaymaklam görevlerini yapamıyorlar.RTE tarafından kesin emir verilmiş.Halkla muhatap olmayacaklar.Yeni yapılanmada (!) orası ayrı bir devlet artık.Bu söylem kanımıza dokunsa da TBMM deki bir mv li ,üstelik tek başına muhalefet birinin ağzından duymak çok kötü.Ülke parsel parsel değil toptan satılmış.Ama ayrımına varamadıkları birşey var.O'da insanlar yıllardır birarada yaşarken fazlasıyla kaynaştı.Mozaik filan değil,bayağı alaşım haline geldi.Onları birbirinden ayırıp ötekileştirmek zor.Gün ola devran döne diyorum...

    YanıtlaSil
  2. Teşekkürler Adil bey. Tüm çıplaklığıyla gerçekleri yazdığınız için. Emeklerinize tekrar tekrar teşekkürler.

    YanıtlaSil