10 Temmuz 2013 Çarşamba

MURSİ’NİN “AMERİKANCILIK” İTİRAFI


Mısır halkı, despot ve ABD kuklası Mursi’nin sarayına dayandığında içeride devrik Cumhurbaşkanı ile Genelkurmay Başkanı El Sisi arasındaki konuşmayı El Vatan gazetesi yayımladı. Yandaş basının hiç değinmediği, merkez medyanın bazılarında kısaca ele alınan konuşmanın tam metni Aydınlık Gazetesi’nde (9 Temmuz 2013) yayımlandı.
“Mursi: Ordunun sorumluluklarında hükümetin meşruiyetini korumak vardır.
Sisi: Ne meşruiyeti? Ordu halkın iradesini takip eder. Çoğunluk seni istemiyor.
Mursi: Benim destekçilerim daha fazla. Buna sessiz kalmazlar.
Sisi: Ordu kim olursa olsun kimsenin ülkeyi yıkmasına izin vermez. Kim olursa olsun.
Mursi: Eğer gitmek istemezsem?
Sisi: Bu iş bitti. Onurlu bir şekilde emekli ol. Taraftarlarını halkı tehdit etmek için kullanmak yerine onlara evlere gitme çağrısında bulun, kan akmasını önle.
Mursi: Ama bu bir askeri darbedir ve Amerika sizi bitirir.”
Mursi’nin son tümcesi yoruma gerek olmadan her şeyi anlatmakta. İktidarda kalmak için güvendiği Mısır halkı değil, ABD. O kadar dünyadan, uluslararası ilişkilerden habersiz ki ABD’yi dünya demokrasisinin koruyucusu sanıyor. Mısır halkının özgürlüğü sanki ABD’nin umurundaymış. ABD’nin çıkarları önemli.
El Sisi, kan akmamasını istiyor. Mursi, iç savaşı kışkırtmak için çabalıyor. El Sisi, halkın birliğini öne çıkarmakta; Mursi ise “ben ve onlar” diyerek ayrımcılığın, bölücülüğün, cepheleşmenin mimarı oluyor.
Mursi, geleceği için ABD’ye sığınırken şunu çok iyi bilmekte, kendisini o koltuğa oturtan Amerika. Zaten en büyük desteği de Türkiye’deki BOP eşbaşkanlığı ve Körfez’in uyduruk aşiret devleti Katar’dan almakta.
Mursi’nin bu itirafından sonra Türkiye’de bazı siyasetçilerin iyi düşünmesi gerek. Mursi’yi “darbe mağduru demokrasi kahramanı” yapmaya çalışmanın kimlere hizmet olduğunu anlamalılar.
Mursi’den demokrasi kahramanı olmaz. Olsa olsa ABD piyonu olur. Münafık Kardeşler (Bu adlandırma Prof. Dr. Mehmet Yuva’nındır. Ad, bu örgütün düşünceleriyle örtüşmektedir. Hocamıza teşekkür ediyoruz.) denen örgütün de emperyalizme hizmet eden bir güruh olduğu iyi anlaşılmalıdır.
RTE, günlerdir ABD’yi ve AB’yi Mursi konusunda vefasızlıkla suçlamakta. Çünkü o da meşruiyeti, Atlantik’te aramakta. İktidarlar kendi halkına dayanmalı.
Dünyada darbecilerin en büyük dayanağı ABD’dir. Mursi de RTE de sırtını ABD’ye dayamış durumda. Eğer darbeciliğe karşı çıkılacaksa Mısır’daki Münafık Kardeşler ve Türkiye’deki AKP darbesine karşı çıkılmalı. Demokrasi, bu darbecilerin tasfiyesiyle gerçekleşir; yoksa açıkça “Amerikancı” olduğunu söyleyenlerle değil.
                                                           Adil HACIÖMEROĞLU

                                                           9 TEMMUZ 2013

3 yorum:

  1. Bu harika, herşeyi özetleyen yazınıza çok teşekkürler Adil bey.

    YanıtlaSil
  2. Sen buna analiz diyorsun degil mi? Unutma bu yazini kim munafik kim musluman gorecegiz. Utanacagini varsayiyorum. Umarim yaniltmazsin.

    YanıtlaSil
  3. Kiymetli bir yazarsiniz sizi takip ediyorum.emre

    YanıtlaSil