29 Ağustos 2013 Perşembe

DOLARLA KONTROL EDİLEN ADAM


Musri’nin devrilmesi karşısında RTE: “Mısır’daki darbenin arkasında İsrail var, elimizde belgesi var.” demişti. Herkes belgeyi merak etti. Erdoğan’ın belge dediği şey, iki yıl önce İsrail’de düzenlenen bir panelde konuşan Fransız Siyonist Bernard Henry Levy’nin sözleri. İsrail devletinin resmi sözcüsü mü? Hayır! İsrail devletinin resmi görevlisi mi? Hayır!

Söylentileri, sokaktaki adamın sözlerini, panel konuşmalarını belge sanan bir başbakanın kendi ülkesinin başını belaya sokması, devletinin saygınlığını zedelemesi çok kolaydır. Önce Erdoğan ve danışmanlarına belgenin ne olduğunu güzelce öğretmek gerek.

Başbakanın uyduruk belgesine ilk tepki yol arkadaşı ve velinimeti ABD’den geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, “ Başbakan Erdoğan’ın bugünkü sözlerini güçlü bir biçimde kınıyoruz. İsrail’in Mısır’daki olaylarla bir biçimde sorumluluğu olduğunu söylemek saldırgan, delilsiz ve yanlıştır.” dedi. Bu sözler, yenilir yutulur türden değil. Sözcü, açıkça Erdoğan’a “yalancı” diyor. Ama anlayan kim?

İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney’in askeri danışmanı General Safavi, “Ücretli kukla!” diyor RTE’ye. Kavgada söylenmez bu söz.

Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcülerinden El Musalamani ise “Batı’nın ajanı” diye nitelendirmekte RTE’yi. Bir devlet yöneticisinin, böyle ağır ithamlara muhatap olması ilginçtir. Bir başka ülkenin ajanı olmak için, yönettiğin ülkeye ihanet etmen gerek.

Esat ise Erdoğan’a “Dolarla kontrol edilen adam” demekte. Bu sözler çok ağırdır. Bir devleti yönetenlerin yabancı paralarla kontrol edilmesi kabul edilemez. Dolarla kontrol edilmek ne demek? Esat, bu sözlerle RTE’nin dolar karşılığı satıldığını ima ediyor.

Bir ülkenin başbakanı “yalancı, ajan, kukla, satılık…” gibi sıfatlarla anılıyorsa komşu ülkelerde, bu durum düşündürücüdür. Dünya lideri olduğunu iddia eden birinin düştüğü acıklı duruma bakın! Çok yazık, çok…

Diplomatik kurallar, nezaket, saygı ortadan kalkmış. Buna kim neden oldu? Erdoğan ve Davutoğlu… Kahvede konuşur gibi konuşursan devlet yönteminde, alacağın karşılık da böyle olur.

Komşuları ve hizmet ettiği efendileri nezdinde beş paralık değeri olmayan birinden dünya lideri olur mu? Olmuyor zaten. Efendileri de son kullanma tarihini beklemekteler. Gerçi halk, onun bu yüzünü hızla gördüğünden insanlığa daha çok zarar vermesini önleyecek. Onu, son kullanma tarihi dolmadan tarihin çöplüğüne gönderecek.

                                                          

Adil Hacıömeroğlu

                                                           28 Ağustos 2013

 

                                                          3 yorum:

 1. ABD 'nin kullandığı ; süresi dolunca bir kıyıya iteceği lider RTE , dış ülkelerde de artık güven yitiren ve '' yalancı '' önadı verilen biri durumuna girmektedir. Kendisini GAZA GETİREN danışmanlarının etkisiyle ucuz kahramanlık peşinde ülkemizin güvenliğini de tehlikeye sokmaktadır. Bu doğrultudaki gerçekleri dile getiren Sayn Adil Haciömeroğlu ' na teşekkürler! ÖZGEN KARA

  YanıtlaSil
 2. Tayyib'in büyük başarısı, şimdiki sahiplerine peşkeş çekerek kendine mutlak yandaş yaptığı medya aracılığı ile kendi güttüğü sürüleri dış etkilerden neredeyse tamamen yalıtmış ve denetimine almış olmasıdır. Devlet önderleri farklı ortamlarda değişik etki gruplarına hitap eder, en geniş tabanı elde etmeye çalışırlar. Tayyib'in bir kaç yıldır artık böyle bir imkanı da, çabası da kalmamıştır. Her yerden, hep ve sadece cahiller ordusuna konuşmaktadır. Tek gücü ve dayanağı budur. Kafa sayma oyununun demokrasi olmadığını o da biliyor ama niteliksizlik, verimsizlik ve hırsızlık nedeniyle dibi delik bir ekonominin er veya geç çökeceği noktaya kadar işi bu yalıtılmışlıkla götürmeye niyet ettiği anlaşılıyor. Ancak eğer savaş koşullarının kendisine yardımcı olacağı yanılgısına düşerse sonu çok daha çabuk gelir...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet Kurt Bey,ben sizi bu yüksek düzeyli,aydınca yazılmış ve % 100 doğru olan yorumunuz için kutluyorum...Tebrikler

   Sil