25 Ekim 2013 Cuma

CHP ADAYI KİM OLACAK 3

     
CHP’nin İstanbul adayını kim ya da kimler belirlemeli? Bu konuda türlü çalışmaların yapıldığını işitmekteyiz. İşin en acı yanı ise belediye başkan adayının CHP’lilerden çok, iktidar yanlılarınca belirlenmeye çalışılmasıdır.
CHP aday çıkaracak. Derdi, tasası yandaş basına ve iktidara teslim bayrağını çekmiş ana akım medyaya düştü. CHP’nin aday göstermesi gereken kişiyi belirleyip her gün onun sözde başarılarını destanlaştırmaktalar kendilerince. Bu kadar bulunmaz Hint kumaşıysa bu kişi, alın partinize hizmette sınır tanımayın!
AKP’li yandaşlar, yalnızca bir aday belirlemiyorlar CHP için. O olmasa bu olsun, diye seçenekler de sunmaktalar kamuoyuna. Bazı kişilerin CHP sevgisini gördükçe gözlerim yaşaracak. Seçeneklerden ikisi de rantiyeci belediyeciliğin şaşmaz iki temsilcisi. Kentleri griye çevirmenin ustaları. Okyanus ötesini ihmal etmeyen sosyal ilişkileri sağlam(!) kişiler. İdeolojisiz olmayı, siyasal kimliksizliği beceri sanan darbe döneminin armağanı siyasetçi tipleri.
Atatürk’ün partisinden seçileceksin; ama “Atatürkçüyüm!” diyemeyeceksin. Ulusalcıları öcü göstereceksin. Tarikat ve cemaatlere her fırsatta selam çakmayı unutmayacaksın. Yandaş basının övgüleriyle şımaracaksın. Onların verdiği başarı karneleriyle gururlanacaksın.
Kitap okumayıp kendini geliştirmeyeceksin. Bulunduğun kentte yer alan bir tarihsel yapıt için üç sağlam tümce kuramayacaksın. Kenti, kent yapan sanat ve kültür adamlarından hiçbiriyle doğru dürüst bir söyleşin olmayacak, ama müteahhit davetlerinin “onurlu” konuğu olacaksın. Ondan sonra da kenti yönetmek isteyeceksin. Senin AKP’li başkanlardan ne farkın var? Betonsa beton döküyorlar. Yeşil alanları yok etmekse onlarla yarışacak durumdasın. Kentle ilgili bilgisizlikte at başısınız AKP’li başkanlarla. Yandaş korumakta birbirinizi aratmazsınız. ABD’ye bağlılıkta yarış içindesiniz. Bu kadar yeter sanırım. Durum böyle olunca ha CHP’den, ha AKP’den seçilmiş belediye başkanı fark eder mi? Eğer aynı şeyleri yapıyor ya da yapacaksanız bu toz duman neden?
Bu toz dumanın nedeni, asıl muhalefeti engellemek. Gezi direnişini boğmak. “Mustafa Kemal’in askerleyiz!” diye alanları dolduranların sesini kısmak. Cumhuriyet kurumları tek tek yıkılırken neredeydiniz? Türk aydınları sıradan gerekçelerle, iftiralarla hapislere doldurulurken ne yapıyordunuz? CHP’nin ve Türkiye’nin kurucusu Atatürk’e AKP sözcülerince ağır hakaretler yapıldığında neden öne fırlamadınız bugünkü gibi.
İşitmekteyiz ki belediye başkanlıklarının aday belirlemelerinde Beykoz Konaklarındaki zevat da devredeymiş. Ecevit başkanlığındaki 57. Hükümeti Derviş yönetiminde kundaklayarak AKP’ye yol açanlar değil mi bunlar? Dün DSP’nin başına çorap örenler, bugün CHP’yi kundaklamak için devredeler. Siyasetçi uyanık olmalı. Öngörüleri bulunmalı. Geleceği görmeli siyasetçi.
Aylardır tartışılıyor CHP adayları. AKP ise her gün Cumhuriyeti yıkmakta adım adım. CHP aday tartışmasında, AKP Cumhuriyet yıkıcılığında...
Tartışmalar ilk çıktığında CHP yönetimi, “Adaylarımı tüm üyelerin katıldığı önseçimle belirleyeceğim.” diyebilseydi keşke. Diyebilseydi de Cumhuriyet yıkıcılığını önlemek için tüm erkesini harcasaydı. Yandaş basın ve DSP’yi kundaklayanlar kadar belediye başkan adayını belirlemek CHP’li üyelerin hakkı olsa gerek.
Türkiye’nin en yaşamsal seçimlerinden birinde kendi üyelerini Saf dışı bırakmaya kimsenin hakkı yok! Ülke bütünlüğü tehlikede... Ulus parçalanmakta... Cumhuriyet, ortaçağ dehlizlerinde kör karanlığa tutsak edilmekte... Bu tehlikelerden halkla birlikte bir mücadeleyle kurtarabiliriz. AKP’yi taklit ederek AKP diktatörlüğü yıkılmaz. Hele AKP’li bülbüllerin belirlediği adaylarla hiç yıkılmaz AKP diktatörlüğü...
Onlarca üniversitenin yer aldığı, dünyanın sayılı kültür, sanat, bilim merkezlerinden olan İstanbul’un belediye başkanlığına uygun bir aday bulunamıyorsa bu da ayrı bir ayıp. Ufku geniş, Cumhuriyet değerlerine bağlı bir aday bulmak bu kadar mı zor?
Not: Yazılarımın tümüne, http://adiladalet.blogspot.com dan okuyabilirsiniz.
Adil Hacıömeroğlu
                                                                       24 Ekim 2013
1 yorum:

  1. CHP'nin 2, sırada MHP'nin 3, sırada olduğu yerl rde MHP CHP'yi / MHP'nin 2, sırada, CHP'nin 3, sırada olduğu yerlerde CHP, MHP'yi desteklerse, bu yerel seçim AKP'nin girdiği son yerel seçim olur.

    YanıtlaSil