3 Ekim 2013 Perşembe

İHANET PAKETİ 4


AKP’nin ihanet paketindeki önemli başlıklardan biri de kurban derilerinin toplanmasının THK’dan alınmasıdır. Birçok kişinin önemsemediği, ancak RTE’nin büyük bir demokratikleşme diye açıkladığı ve yandaş basının övgüsüne neden olan bu kararın nedeni ve amacı nedir?
Türk Hava Kurumu, 16 Şubat 1925’te Atatürk’ün buyruğuyla kurulmuş. Kurumun, kuruluş amaçları bizzat Atatürk tarafından:
“Türkiye’de havacılık sanayisini kurmak,
Havacılığın askeri, ekonomik, sosyal ve siyasal önemini anlatmak,
Askeri, sivil, sportif ve turistik havacılığın gelişmesini sağlamak,
Havacılık faaliyetleri için gerekli araç ve gereçleri hazırlamak,
Personel yetiştirmek ve uçan bir Türk gençliği yaratmak” olarak belirlenmiş.
THK, 1926’da Tayyare Makinist Mektebi ile TOMTAŞ Uçak ve Motor Fabrikasını açmış.  A -19 ve A-20 uçaklarının üretimi ile bakım ve onarımı Türkiye’de yapılmaya başlanmıştır. On yıl içinde üç yüz elli bir uçak üretilmiş ya da satın alınarak Türk Hava Kuvvetlerine bağışlanmıştır.
Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir.” özdeyişi onların kılavuzu oldu. THK’nın kurulması ve uçak sanayinin gelişmesi halkta büyük bir coşkuya neden olarak havacılık konusunda adeta bir seferberlik durumu oluşmuştur.
TOMTAŞ’tan sonra THK atölyesi, Etimesgut’ta fabrika durumuna getirilerek uçak üretimine başlamıştır. Etimesgut Uçak Fabrikası, 1940’ta tam üretime geçti.
1944’te Atatürk Orman Çiftliği’nde ilk uçak motor fabrikası üretime başlamıştır.
Paraşüt, planör, uçuş eğitimi ve model uçak fabrikaları hizmete sokuluyor Kurum tarafından.
Atatürk, THK’nın yaşaması için yirmi gelir kalemi sağlıyor. Zamanla bu gelirler yedi kaleme düşüyor. En önemli gelir kaynaklarından biri kurban derileri, fitre ve zekatlar.
THK’nın başlattığı havacılık atılımı, özel sektörü de harekete geçirdi. Vecihi Hürkuş, Mühendis Selahattin Reşit Bey ve İşadamı Nuri Demirağ bu alanda önemli başarılara imza attılar.
Peki, uçak fabrikaları ne oldu? Ne olacak? NATO’ya kurban edildi 1952'de demokrasi kahramanı Menderes tarafından.
Menderesin izinden giden yeni NATO’cular da son darbeyi indirdiler demokrasi (?) adına THK’ya. Önemli bir çağdaşlaşma modeli Cumhuriyet kurumunun gelirlerini yok ediyorlar. Kurban derilerinin toplanmasını, Cumhuriyet düşmanı tarikat ve cemaatlerin toplamasına izin vererek çağdaşlaşmadan intikam almakta iktidar. Bunun adı da demokratikleşme olacak öyle mi? Çağdaşlaşma olmadan demokrasi olur mu? Bunun tersini iddia etmek için sizin her gün söylediğiniz yalanlar yetmez. THK’yı desteklemek ulusal bir görev.
Türk havacılığına darbe üstüne darbe indiren Menderes ve Erdoğan’a karşı durmak sorumlu bir yurttaş olmanın gereği.
Diktatörlük, gericilik zehrini demokrasi adlı pudralı şekere sararak halka yedirmeye çalışıyor AKP iktidarı. Halkın, bu pudralı şekerleri kusması yakındır. Nereye mi kusacak? Onu da iktidar düşünsün.
Kaynak: Türk Hava Kurumu (www.thk.org.tr)


                                                                       Adil Hacıömeroğlu
                                                                       3 Ekim 2013


2 yorum:

  1. cumhuriyet kurumlarının ve medeniyet kavramların önce içleri boşaltılıp sonra yıkılıyor birer birer.Atatürk'ün ölümüyle işlemeye başlayan bir öğütme çarkı, işbirlikçileri halktan yana pazarlayarak yok ediyor adım adım..

    YanıtlaSil
  2. O Kurban derilerinin her birinin içine bir BADEM konup tandır yapılacaktır!

    YanıtlaSil