20 Aralık 2013 Cuma

ARINÇ’IN BASIN TOPLANTISI

                                           
            Yolsuzluk ve rüşvet operasyonundan bir gün sonra hükümet sözcüsü Bülent Arınç basın toplantısı yaptı. Arınç’ın basın toplantısında söyledikleri ilginçtir. Bazı bölümlerde açık itiraflar söz konusu.
Arınç, bugüne kadar yaptığı basın toplantılarında genellikle neşeli bir yüz ifadesiyle çıkardı halkın karşısına. Bu kez çok gergindi. Yüz hatlarında bir şeyleri saklamanın verdiği şaşkınlık okunmaktaydı. Ne de olsa bir kişinin inanmadığı bir şeyi savunması zordu.
Türkiye tarihinin bugüne kadar olan en büyük yolsuzluk ve rüşvet olayı ortada, Arınç muhalefetin nasıl davranması gerektiğini söylüyor. Eğer Türkiye’de muhalefet varsa bu çirkin olay karşısında yeri, göğü ayağa kaldırmalı. Bu kirliliğin örtülmesini önlemeli muhalefet. Muhalefetin bu konuda iktidarın üzerine gitmesi, Türkiye’nin çıkarlarını ve uluslararası saygınlığını korumak için önemlidir.
Soruşturmanın gizliliğinin ihlal edilmesinin suç olduğu yeni mi aklınıza geldi Sayın Arınç ve AKP? Ergenekon gözaltılarında, günler öncesinden tutuklanacakların adları yandaş gazetelerde yayımlanırken siz neredeydiniz? Neden bu yargı kuralı aklınıza gelmedi? Demek ki siz kendinize Müslüman’sınız. Başkaları için düşünmediğiniz hukuk kuralları, kendiniz söz konusu olduğunda geçerli oluyor öyle mi?
Arınç açıklamasında, Cemaat’e yakın gazetecilerin sosyal medyada İçişleri Bakanı’nın oğluyla ilgili paylaşımlarını ciddiye almadıklarını söylemekte. Bunu da AKP yönetiminin iyi niyetliliğine bağlıyor. Sayın Bakan sokağa çıkın, herhangi bir yurttaşa AKP’lilerin yolsuzluk yapıp yapmadığını sorun, bakalım ne yanıt alacaksınız? AKP’ye oy veren yurttaşlar da dâhil büyük bir çoğunluk, size yolsuzluğun diz boyu olduğunu söyleyecektir. AKP’lilerin sosyal medyadaki paylaşımlara yapacağı bir şey yok. Çünkü yolsuzluğun içinde olmayan AKP’li neredeyse parmakla gösterilecek.
Sabahın beşinde evlere baskın yapılması Bülent Arınç’ı rahatsız etmiş. Çünkü gözaltına alınanlara, gel, deyince gelirlermiş. Türkiye’nin en saygın profesörlerinin, gazetecilerinin, siyasetçilerinin, aydınlarının, kahraman subaylarının kapıları sabahın kaçında çalındı Sayın Arınç? Türkiye’nin laik aydınlarının itibarları ayaklar altındayken neden hukuk ve saygınlık aklınıza gelmedi?
Arınç: “Eğer devlet içinde kümelenmiş ve yuvalanmış illegal bir örgüt söz konusuysa bunları ortaya çıkarmak da boynumuzun borcu olsun.” demekte. Devlet içinde yuvalanmış yasadışı örgütle kol kola bugüne kadar yürüyen AKP değil miydi? Bu örgütle işbirliği yaparak TSK’yı çökertenler siz değil miydiniz Ey Arınç? Devlet içinde yuvalanmış bu örgüt, yurtseverlerle ilgili uydurma belgeler düzenlerken siz onlarla gurur duymuyor muydunuz? Ergenekon savcıları adaletin ruhuna rahmet okuduğunda siz, hukukun mezarına kürekler elinizde toprak atmıyor muydunuz? Dün, o “illegal örgütle” amaç birliği içinde Cumhuriyet’e savaş açarken çok mutluydunuz değil mi?
Bülent Arınç, bir gazetecinin Cemaat’le ilgili sorusuna şu yanıtı verdi: “Cemaatin temiz olduğunu, Türkiye’ye hizmetler yaptığını, eğer başındaki insan söz konusu ise ona olan sevgimizin ne kadar büyük olduğunu, onun Türkiye sevdasından, eğitim sevdasından başka bir şey düşünmediğini her yerde söylemiş bir insanız. Eğer bir alçaklık söz konusuysa, bu alçaklığı onlara hamletmek bence çok büyük yanılgı olur. Lütfen bu sözleri konuşmayalım. Yazabilirsiniz, ama bunları soru olarak sorarsanız ben incinirim doğrusu. Bu sözlerimle cemaati hedef aldığım anlaşılamaz.” Bu sözlerden de anlaşılacağı üzere hükümet sözcüsü, Cemaat’e zeytin dalı uzatmakta. Fetullah Hoca’ya övgülerde bulunmakta Arınç.
Neden mi? Bu kavga, bu biçimde sürerse hükümet üyelerinin nice kirli çamaşırlarının ortaya saçılacağı bir gerçek. Cemaat’in yeni dosyalarla saldıracağı korkusu, AKP yöneticilerinin uykularını kaçırmakta. Bülent Arınç’ın, Cemaat’e zeytin dalı uzatarak yeni saldırıları önlemeye çalışmakta. Bir kişinin neler yaptığını, hangi kirli işlere bulaştığını en iyi arkadaşı bilir. Cemaat ve AKP, iki eski arkadaş… Birbirleri hakkında çok şey bilmekteler. Kavga kızgınlaştıkça, sertleştikçe, uzadıkça, her iki tarafın gözü döndükçe kullanacakları çok silah var. Bu aşamada açıklanacak yeni dosyalar var. Tabi eteklerdeki taşlar döküldükçe her iki tarafın da gerçek yüzleri ortaya çıkacak. Allah’la aldatanların siyasal yaşamı, eskisi kadar kolay olmayacak önümüzdeki günlerde.
                                               Adil Hacıömeroğlu
                                               19 Aralık 2013


1 yorum:

  1. Bülent Arınç ; yolsuzluk ve rüşvet suçlularını masummuş gibi göstermeye çalışırken : '' Güvenlik güçleri, sabah baskını yerine , zanlıları ifadeye çağırmayı düşünebilirlerdi . '' diyor . Düzme suç kanıtı üretilerek Ergenekon baskını yapıldığını , nice yurtseverlerin onurunu kırdıklarını gözardı ediyor hem. Adaleti katlettiklerini toplum unutmamışken , kendilerinin kol kola oldukları rüşvet ve yolsuzluk çetelerine ADALET ister duruma geldiklerini gösteriyor Arınç. Bir yandan da CEMAAT kesiminin gönlünü almaya yönelik söylem ve duruş gösteriyor ; çünkü onların elinde patlamaya hazır bomba gibi başka suç kanıtlarının olabileceğini tahmin ediyor ; bir korku içinde böyle bir eylemi de engellemek istiyor. Artık AKP ' nin işinin kolay gitmeyeceği açıktır. Bu konuyu yetkin anlatımızla okura sunmuş Sayın A. Haciömeroğlu. Teşekkürler !.. ÖZGEN KARA

    YanıtlaSil