21 Aralık 2013 Cumartesi

PERİNÇEK’TEN AVRUPA’YA DERS


AİHM kararını verdi, Perinçek’i haklı buldu. Başta İsviçre olmak üzere birçok Avrupa ülkesinin demokrasi, hukuk, bilim, akıl ve insanlık dışı bir uygulaması üst mahkemece haksız bulundu. Bu, Avrupa’nın en üst mahkemesince Avrupa’daki Ortaçağ kafalılara verilen önemli bir derstir.
2006 Yılında başlayan mücadele, AİHM’in kararıyla Perinçek’in dolayısıyla Türkiye’nin zaferiyle sonuçlandı. Bu zafer, yıllardır Türkiye’nin başını ağrıtan tarihsel bir sorunun halledilmesi yolunda çok önemli bir dönemeçtir. Dış politikada üstüne vazife olmayan işlerle uğraşmaktan başka bir şeyle ilgilenmeyen AKP hükümeti ne yazık ki böylesine önemli bir ulusal davada sesini çıkarmamakta. İktidar böyle de muhalefet nasıl? O da iktidardan farksız.  
İsviçre ne diyordu? “İsviçre’de Ermeni soykırımı yalandır.” demek, yasak! Buna aykırı davrananlarının cezalandırılacağını söylüyor İsviçre yasaları. Kısaca ifade özgürlüğünü yasaklıyor. Bunun üzerine İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İsviçre’ye giderek Lozan’da “Ermeni soykırımı, emperyalist bir yalandır.” dedi basın toplantısında. Daha sonra bu eylem Sayın Perinçek tarafından tekrarlandı. Bunun üzerine İsviçre savcılığı soruşturma açtı Doğu Perinçek’e. Lozan Bidayet Mahkemesi, 9 Mart 2007 tarihinde Perinçek’e doksan gün hapis cezası verdi. Bu ceza dokuz bin İsviçre Frangına çevrildi.
Doğu Perinçek, kendisine verilen cezaya itiraz etti İsviçre’de. Temyiz başvurusu reddedildi. Bunun üzerine AİHM’e başvurdu. Mahkeme, “İsviçre’nin ifade özgürlüğünü engellediği” kararına vardı. Tabi bu karar tüm Avrupa ülkelerine emsal oluşturacak. Benzer uygulamalar olan Avrupa ülkeleri de bu karara uymak zorunda. Dünyaya, Türkiye’ye insan hakları dersi vermeye kalkan Avrupa ülkelerine unutamayacakları bir insanlık dersi bu karar. Siyasal çıkarları uğruna tarih saptıranlara bir uyarı bu.
Ermeni soykırımının yalan olduğunu tüm dünyaya anlatmak için rahmetli Rauf Denktaş’ın başkanlığında Talat Paşa Komitesi kurulmuştu. Çalışmalarına katılmaktan onur duyduğum bir oluşumdu bu. Her görüşten yurtseveri bir araya getirmişti. Türk Milletini bölmeye çalışanların aksine birleştiriciydi Talat Paşa Komitesi.
Türkiye’nin yüz yıllık önemli bir sorunu, Perinçek’in önderliğinde çözüme kavuşmak üzere. Emperyalizmin uydurduğu bir yalan çöktü. Ne yazık ki emperyalizmin gündemine saplanan bazı işbirlikçiler hala bayat sorunları ortaya atmaya çalışmakta. Gönül isterdi ki tüm siyasal partiler bu konuda duyarlık göstererek Doğu Perinçek’e destek olsalardı.
Vatanı savunanlar Silivri zindanlarına kapatılırken emperyalizme uşaklık edenlerin memleketi soymaları, yurdu paramparça etmeleri vicdanları sızlatmaktadır. Gün gelecek hak yerini bulacaktır. Vatan hizmeti yapanlar, özgürlüklerine kavuşacak; ihanet edenler de cezalarını çekecektir.
                                                           Adil Hacıömeroğlu

                                                           20 Aralık 2013

1 yorum:


  1. Özgen Kara Ülkemizin AKP döneminde İçte olduğu gibi dış politikada da tökezleyen AKP 'nin başaramadığını Doğu Perinçek başardı . '' ERMENİ SOYKIRIMI YALANDIR . '' demeyi yasaklayan ve bu yasağa uymayanı cezalandırmak üzere yasa koyan İsviçre'yi , İsviçre'nin de içinde bulunduğu ve etkin olduğu AİHM 'de dize getirdi . AKP döneminde dış ülkelere karşı tek ve en büyük kazanımıdır bu. AKP; bu başarıyı görmezden geldiği gibi , muhalefet de buna ilgi göstermedi. Bu gerçeği yine A. Haciömeroğlu'nun akıcı , açık anlatımından okuyoruz. Teşekkürler !.. ÖZGEN KARA

    YanıtlaSil