30 Mart 2014 Pazar

CHP’NİN İSTANBUL MİTİNGİ


Yerel seçimlerden bir gün önce CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu İstanbul’a geldi. Kadıköy Rıhtım Meydanı’ndaydı miting. Mitingin seçimden bir gün önce yapılması, kampanyanın finali niteliğindeydi. Bu nedenle bu miting CHP açısından önemliydi.
Bazı CHP yöneticileri diyecek ki: “Bu miting, Kadıköy içindi.” Bu söyleme kimse inanmaz bazı saflar dışında. Zaten Kadıköy çantada keklik. Genel Başkanın buraya gelmesi oyları değiştirmez.
Kadıköy’e, tüm ilçelerden partililer geldi. Ne yazık ki Kadıköy Meydanı dolmadı. Meydan’ın güney bölümü boştu. Kemal Bey’in Meydan’a girişi bir aldatmacaydı. Sanki büyük bir halk izdihamı varmış gibi bir tablo vardı ortada. Sarıgül’ün tüm mitinglere götürdüğü sarı atkılılar, Kılıçdaroğlu’nun seçim otobüsünün önünden yürüyerek otobüsün yavaşça Kadıköy Rıhtımı’na girmesini sağladılar. Verilen görüntü, yoğun kalabalık nedeniyle ilerlemekte güçlük çekildiğiydi. Zaten Sarıgül’ün ilçe ziyaretlerinde de aynı yapay tablo vardı. Bu yapay izdiham tablosu, seçmeni de parti kadrolarını da gerçeklerden uzaklaştırdı.
Benim terk edemediğim bir huyum var. Mitinglerde bir yerde dikilip durmam. Alanın her yanını gezerim, sürekli hareket halindeyim. İnsanları yakından gözlemlerim.
Dün, Kadıköy’de birçok dostla karşılaştım. Çoğunun hem Türkiye genelinde hem de İstanbul özelinde beklentileri çok yüksekti. Seçim konusunda tahminlerimi söyleyince bazı arkadaşlarım içten içe bana kızdılar. Ben de onlara,  yarını beklememiz gerektiğini söyledim.
Dün, Kadıköy’de heyecan yoktu. Dinleyicilerin çoğu konuşmayı dinlemiyorlardı bile. Gruplar halinde söyleşiler daha öne geçmişti. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını, neredeyse dinleyicilerin çoğu ezbere bilmekteydi. Seçim kampanyası boyunca üç aşağı,m beş yukarı hep aynı konuşma yapıldı birçok yerde. Konuşmanın içeriği tam da RTE’nin istediği gibiydi. Kamplaştırıcı, hiçbir program sunmayan, hedef göstermeyen, belli bir çizgisi olmayan bir konuşma.
CHP’nin değişik ilçelerden gelen yöneticileri, belediye meclisi adaylarının bazıları görüntü verdikten sonra Kadıköy’ü terk ettiler. Seçime katılan adayların bile dinlemediği Genel Başkan’ı halk niye dinlesin? Konuşmanın ortalarına doğru alan boşalmaya başladı. Yurttaşlar, yavaşça evlerinin yolunu tuttu.
CHP, İstanbul’da neden büyük bir miting düzenlemedi? Kazlıçeşme ya da Yenikapı’da neden seçim kampanyasının finalini yapamadı? İstanbul’un, Türkiye seçimleri üzerindeki etkisini anlamamak nasıl açıklanabilir?
Miting bitti. Çocukluk arkadaşımla karşılaştım. Kendisi, inançlı bir CHP’li ve vatanseverdir. Biraz yürüdükten sonra ilçemizin derneğine gittik, çay içip söyleşmeye. Az sonra başka arkadaşlar katıldı bize. Mitingle ilgili yorumum soruldu. CHP, İstanbul’u kaybetti, dedim. Herkes şaşkınlık gösterdi. Gerçeği söylemek zorundaydım, çünkü Kadıköy Meydanı her şeyi gösterdi açıkça.
CHP yönetimi iyi bir özeleştiri yapmalı. Genel Başkanını dinlemeyen adayların olduğu bir parti seçim kazanabilir mi?
                                                                       Adil Hacıömeroğlu
                                                                       30 Mart 2014Hiç yorum yok:

Yorum Gönder