23 Mart 2014 Pazar

OROSPUYLA MEMURUN BAHŞİŞİ


Rıza Sarraf... AKP’lilerin, başta başbakanın hayırsever işadamı olarak tanıttıkları Azeri asıllı İranlı işadamı...
Magazin basının yıldızı... Tabi, Ebru’ya aldığı dudak uçuklatıcı armağanlar yüzünden.
Adamda para gani... Memura bahşiş... Bakana bayram harçlığı... Eşe çift yalı... Ucuz armağanı yok kimseye.
Kimse de yıllardır merak edip sormuyor: Bu değirmenin suyu nereden geliyor? Bu kadar bol keseden para dağıtan biri acaba kaç para vergi vermekte?
Dinleme kayıtları peş peşe yayımlanmakta... Magazin basınıyla yarışırcasına telefon konuşması kayıtları yayımlanmakta Rıza’nın.
Rıza Sarraf’la Rüçhan Bayar arasında geçtiği öne sürülen telefon konuşması ilginç. Adam hayırsever(!) ya, önüne gelene armağan almakta. Özellikle de AKP’li politikacı ve bürokratlara...
Rüçhan Bayar; kırk, elli bin dolarlık saat alma önerisi getiriyor Rıza’ya. O da onaylıyor bu öneriyi. Bu saatler kimlere alınacak? Rüşvet alma konusunda acemi olan memurlara. Nakit almayı ayıp sayanlara armağan adı altında saatler alınacak.
Rıza ve Rüçhan’ın memurlara saat almalarının nedeni ilişkileri geliştirmek. Yani, anlayacağınız geleceğe yatırım. İlerde işleri düşerse bu bürokratlara zorluk çıkarmasınlar, diye armağan almaktalar şimdiden. Geleceği iyi görüyorlar bu anlamda.
“Annemin babası derdi ki, orospuyla memurun bahşişini başında verin, derdi.” veciz sözünü, katıyor dilimize Rıza. Rüşvet alan memura, bürokrata nasıl baktıklarını ne güzel anlatmakta bu söz. Hele Rıza’dan, peşinen çikolata kutusunda bayram harçlığı alan bakaracı makaracı bakana bu konuşma duyurulur. Bundan sonra peşin mi, yoksa veresiye mi çalışır bilemem.
Rıza’nın yukarıdaki veciz sözünden sonra benim rüşvetçi ya da armağan alan memur ve bürokratlara söyleyecek bir sözüm yok! Hayırsever(!) işadamı koymuş noktayı. Rıza ile dostluğu(!) olan başbakan ve bakanlar da kendi paylarına düşeni alırlar bu sözden. Haydi hayırlısı...
                                                                       Adil Hacıömeroğlu
                                                                       23 Mart 2014


2 yorum:

  1. Adam(Riza Sarraf)para saciyor etrafina.Bakanlara,çocuklrina burokratlara,memurlar ve de "orospu"lara.Vergi isini boylece hallediyor!Para geliyor Adil Bey,degirmenin suyunu nereden geldiginin ne onemi var!Kendisine gorede "ilkeler" var bu is adaminin!Annesinin babasinin sozu"orospuyla ,memurun bahsisini onceden verin"Bu yolla tum kapilar kendisine aciliyor .Hatta eski disisleri bakani tum olumsuzluklar icin onune yatiyor.Iktidar Onu hapisten kurtarmak icin yasa degistiriyor HSYK yeniden duzenleniyor,savcilar,polisler gorevden aliniyor.Yaptigi tum usulsuzlukler basbakanin soylemi ile"hayir sever is adami"soylemine donusuyor.Sorgulamak mumkun mu?Yaziyi okumaliyiz.Guzel bir sorunu incelemissiniz.Sagolun...

    YanıtlaSil
  2. İranlı Rıza Sarraf ; önemli görevdekilere , bürokratlara , eşine verdiği pahalı hediyelerle MAGAZİN basınında da tanınmış iş adamı. Bu denli pahalı hediyeler karşılığında büyük vurgunlar yapmakta ; işini yürütmek için de “Annemin babası derdi ki, orospuyla memurun bahşişini başında verin . '' öğüdünü dikkate almaktadır. Bu öğütte , rüşvet ( bahşiş ) verdiği kişilere bakış açısı da dikkate değer. Rıza'nın bu becerisini yine KARA GÜLMECE özelliğindeki anlatımıyla bizlere sunan Sayın A. Haciömerolu' na teşekkürler!

    YanıtlaSil