29 Mayıs 2014 Perşembe

SOMA UNUTULUYOR FARKINDA MISINIZ?


13 Mayıs günü, Soma’da Türk madencilik tarihinin en büyük katliamı yaşandı. Dünyada da son yıllarda görülmeyen bir olaydı bu. Çağımızda alışık olunmayan bir facia, tüm ilkelliklerin bir araya gelmesiyle vurmuştu Somalı madencileri.
Soma’da felaketin ilk günlerinde iktidar, olağanüstü çaba göstererek madendeki facianın büyüklüğünü kamuoyundan saklamaya çalıştı. AKP hükümeti; basından, sendikalardan, meslek odalarından, muhalefetten, demokratik kitle örgütlerinden, yüreğinde madencilerin acısını duyan tüm yurttaşlardan yalıtmaya çalıştı Soma’yı. Orada olup bitenden kimsenin haberi olmasın istendi. Yanlı ve yalan haberlerle Soma gerçeğinin üstü örtülmeye çalışıldı kurnazca.
Soma’daki madenci katliamı AKP iktidarının temellerini sarsmaya başlayınca gündem değişikliği ivedilikle devreye sokuldu. Okmeydanı olayları gündeme düştü birden. AKP polisi, hiçbir neden yokken cemevindeki, cenaze törenine gelen Uğur Kurt'u vurdu. Ardından Ayhan Yılmaz adlı yurttaşımız da el yapımı bir bombayla teröristlerce öldürüldü. RTE boş durur mu bu durumda? Tabi ki durmaz. Hemen Alevilere yönelik kampanya başlattı. Onları hedefe oturttu. Her zamanki kışkırtıcı tavrıyla Okmeydanı’ndaki olayın tüm ülkeye yayılması için çaba gösterdi. Birden gündem Soma’dan Okmeydanı’na evrildi.
Bu arada Okmeydanı’ndaki yüzü maskeli sözde sol grupların da AKP’ye gündemi değiştirmek için verdikleri desteği belirtmek gerek. AKP’yi, Soma’da düştüğü çukurdan kurtarmak için var güçleriyle çaba gösterdi bu sahte solcular.
Muhalefet partilerine gelince... Onlar cumhurbaşkanlığı seçimine odaklandılar tamamen. Soma’nın hesabını sormadan 10 Ağustos seçimi kazanılır mı hiç?
Muhalefet, Soma katliamını protesto etmek için büyük kitle gösterileri düzenlemeliydi. Kent kent, köy köy gezip bu katliamı halka anlatmalıydılar. AKP’nin unutturma çabalarının tersine, bu katliamın belleklerde capcanlı kalması için çalışmalıydı muhalefet. Gündem değişikliğine izin verilmemeli.
Şimdi CHP’nin bazı yöneticileri diyecek ki 25 Mayıs’ta bazı sendikalarla İstanbul’da mitinge katıldık Soma için. CHP, önemli bir partidir. Mitinglerini kendi düzenlemeli. Önderlik etmeli. Akillerin yönettiği sendikaların öncülüğündeki toplantıların kuyrukçusu olmamalı. Altıok temelinde düzenlemeli kitle gösterilerini. Mitinglerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri dalgalanmalı.
Soma katliamının üzerinden on altı gün geçti. Madencilerin ölüsü de dirisi de unutulmakta. Ne yazık ki muhalefet de bu unutturmaya sessiz kalmakta.
Ey millet, farkında mısınız Soma unutturuluyor? Hem de şehit madencilerin mezarlarını sulayan gözyaşları kurumadan...
                                                           Adil Hacıömeroğlu

                                                           29 Mayıs 2014

2 yorum:

  1. Okmeydanı'nın senaryosu öyle bir tuttu ki, tutan bir daha bırakmıyor. Bizlerde bağırıp duruyoruz ama ne kanalımız var ne de yazı yazacak bir köşemiz! Sisimiz de duyulmuyor maalesef.

    YanıtlaSil
  2. Unutkan bir toplumumuz var. Bunu bilen AKP ; kamuoyundan gerçek yönünü gizlemeye çalıştığı Soma emekçi kırımını şimdilerde epeyce unutturdu. Muhalefet de bu olayı alanlara çıkıp halkın belleğine iyice yerleştirmeyi başaramadı. Bie de İstanbul Okmeydanı olayları AKP'nin imdadına yetişti ve dikkatleri başka yöne çekti. Süresi daha bir ayı doldurmadan büyük işçi kitlesi kırımı unutulmaya terk edildi. Sorumlu yurtseverlere önemli görev düşüyor bunu unutturmamak için. Sayın A. Haciömeroğlu , kalemini bu sorumluluk bilinciyle kullanmış. Teşekkürler!
    ÖZGEN KARA

    YanıtlaSil