19 Temmuz 2014 Cumartesi

GAZZE’Yİ YAKAN KİM?


İsrail, on gün bombaladı Gazze’yi. İki yüz elliye yakın Filistinli öldürüldü bu saldırılarda. Bu kadar kişinin ölümü az gelmiş olmalı ki bu kez İsrail, karadan da saldırdı hava ve deniz desteğinde.

Gazze Şeridi, Batı Şeria ile birlikte Filistin topraklarını oluşturmakta. Akdeniz kıyılar boyunca uzanmakta... Uzunluğu 41 km, genişliği 6 ile 12 km arasında değişen bir toprak parçası. Yüzölçümü, 360 kilometre kare. Bu dar alanda bir milyon sekiz yüz bin kişi yaşamakta. Burada insanların üst üste yaşadığını söylersek yalan olmaz.

Batı Şeria, FKÖ’ye bağlı El Fetih’in denetiminde. Gazze Şeridi ise Hamas’ın. Flistin davasını tüm dünyaya anlatıp destek sağlayan FKÖ idi. Tüm Filistinli siyasal eğilimleri bağrında toplamaktaydı FKÖ. Filistin davasının haklılığı neredeyse tüm dünya tarafından kabul edilince ABD-İsrail işbirliğiyle ılımlı İslam çizgisinde Hamas ortaya çıkarıldı. Hamas, güçlenince ilk olarak FKÖ’ye saldırdı. Filistin hareketi, ustalıkla bölünmüştü.

Türkiye’deki ılımlı İslamcılar, Hamas ortaya çıkıncaya kadar Filistin davasına duyarsızdı. Filistin, hep Türk solunun ilgi alanında oldu. FKÖ’nün laik yapısı, Türkiye’deki dinidarların ilgisini çekmedi. Ne zamanki kendi ideolojik çizgilerinde bir oluşum ortaya çıktı, Filistin akıllarına geldi. Çünkü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki ılımlı İslam da bir ABD projesiydi. Dayanışma, insani değil, ideolojik...

RTE çıkmış, bağırıyor “İslam dünyası nerede?” diye. Nerede olacak? Çoğunluğunun yöneticileri ABD-İsrail müttefiki. ABD-İsrail desteğiyle Ortadoğu’yu, tabi kendi ülkelerini, paramparça etmekle meşguller.

Ey Erdoğan, Filistin direnişinin tüm destekçilerini ABD ve İsrail’le el ele vererek yok ettiniz. BOP eşbaşkanı olarak Filistin’i öksüz bıraktınız. Filistin’in efsanevi lideri Arafat neden zehirlenip öldürüldü sorup soruşturdunuz mu? Filistin’in birliğini simgeleyen Arafat’ı çözümün önündeki en büyük engel olarak niteleyen sen değil miydin ey Tayyip?

Saddam ve Kaddafi neden hunharca öldürüldü ey Tayyip? Suriye’de Esat neden yıkılmak istendi, biliyor musun bunu? Neden aylardır Suriye’de kan akmakta bunun farkında mısın? Irak, Suriye ve Libya’nın Filistin davasının en büyük dayanakları olduğunu sen nereden bileceksin ki Tayyip? Çünkü senin ideolojik örgünde emperyalizme karşı savaşmak diye bir şey yok! Sen, bir hizmetin adamısın. O hizmeti de yapıyorsun layıkıyla.

Filistin’in destek kaleleri bir bir yıkılırken Ortadoğu’da, İsrail’in müttefikleri çoğaldı İslam dünyasında. Bak Tayyip, Barzanistan diye bir yer var, biliyor musun? Hani seninle Davutoğlu’nun üstün çabalarıyla kurulan, herkesin ikinci İsrail dediği bir devletçik. Suudi Arabistan ve Katar’la el ele bölmektesiniz güzelim Irak’ı. IŞİD adlı örgütü bir ihanet hançeri olarak sapladınız ABD-İsrail desteğiyle Irak’ın kürek kemikleri arasına.

Irak’ta bir buçuk milyon insan ölürken tek damla gözyaşı dökmedin ey Tayyip! Yalnızca sen mi? Suud Kralı ve Katar Emiri de... Suriye’de, Müslümanların kafaları, desteklediğiniz çetelerce kesilirken gözyaşlarınıza ne oldu? Libya, düşmanlaştırılan aşiretler ve ithal çetelerin boğazlaşmasına terk edilirken sen neredeydin ey eşbaşkan?

Şimdi kalkmışsın, İslam dünyasının desteğini aramaktasın Filistin’de. Sayenizde İslam dünyası bir birlerini boğazlamaktalar. Hem de emperyalist projeler uğruna... Nerdeyse İslam ülkelerinin tümünde çatışma var, kan akmakta. Ey AKP yöneticileri, sordunuz mu kendi kendinize şu soruyu: “Neden her yerde öldürülenler hep Müslümanlar?” diye. Sorun da nelere gözü kapalı imzalar attığınızı, destekler verdiğinizi anlayın! Anlayınca belki pişmanlık duyarsınız gaflet yolunda...

Tam da cumhurbaşkanlığı seçimi arifesinde saldırdı İsrail, Gazze’ye. Tabi, bir de ramazan ayı... Eee, RTE; kaçırır mı bu fırsatı? Timsah gözyaşlarını akıtır miting alanlarına ve iftar sofralarına. Yüreğinin yirmi dört saat, İslam dünyasının acılarıyla kan revan olduğunu anlatır durur. Kimse de çıkıp sormaz ona: Ey Tayyip, Malatya Kürecik’teki radarları İsrail’in güvenliği için neden kurdurdun oraya? Yine RTE’nin miting alanlarında oy uğruna döktüğü gözyaşlarına gözyaşı karıştıranların aklına gelmez Gazze’yi bombalayan İsrail jetlerinin yakıtlarının Türkiye’den gönderildiği.

Gazze’yi siz yaktınız, siz... Filistinli çocuklar sizin yüzünüzden kurşunlanmakta... Filistinli anneler sizin yüzünüzden gözyaşlarına boğulmaktalar. Gazzeli babalar, çocuklarının kanlı cesetlerini sizin yüzünüzden kucaklayıp bağırlarına basmaktalar. Gazze’de gözyaşları kanla karışıp sizin yüzünüzden kaynayan kumları sulamakta.

Siz kim misiniz?

Siz, yeşil dolarlara aldanarak insanlığını unutanlarsınız...

Siz, koltuk sevdasıyla doğup büyüdüğünüz topraklara ihanet edenlersiniz...

Siz, bilgisizliğinizle İslam toplumunun kollarına esaret zincirlerini dolayanlarsınız...

Siz, ABD ve İsrail’i Efendi sayanlarsınız...

Siz, Ortaçağ’ın ideolojik bataklığına saplanarak toplumlarınızı geri bırakanlarsınız...

Siz, BOP’a ortak olup İslam dünyasını etnik kökenlere ve mezheplere göre paramparça edenlersiniz...

Siz, kendi halkını kandıran siyasetçilersiniz. Siz insanların dinsel duygularını siyaset için kullananlarsınız...

Gazze,de dökülen kanın sorumlusu ABD ve İsrail’dir. Yaşadığımız coğrafyada emperyalizme karşı çıkmayanlar, ABD ve İsrail’le el ele yakmaktalar Gazze’yi. Yangın, yakanlarca söndürülemez. Yakanlar, benzin döker ancak...
                                               Adil Hacıömeroğlu

                                               18 Temmuz 2014

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder