17 Temmuz 2014 Perşembe

İSRAİL’İN YANDAŞI AKP


Erdoğan, Gazze söz konusu olunca İsrail’e desteksiz atıp tutmakta. Neden mi? Söyledikleriyle yaptıkları birbirini tutmamakta da ondan. Söze gelince İsrail’e düşmanmış gibi görünür, oysa gerçekte Tel Aviv’in iyi bir dostudur.

Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin ihalesi İsrail’e verildi AKP hükümetince. Bu da yetmedi, Galataport İsrailli işadamı Ofer’in oldu. Ancak Türk yargısı, Ofer’in aldığı bu ihaleye izin vermedi.

Türkiye, AKP’nin iktidara geldiği 2002’de İsrail’e 861 milyon dolarlık ürün satmaktaydı. 2013’te dışsatımımız 2.6 milyar dolara yükseldi.

2002’de İsrail’den 544 milyon dolarlık dışalım yaparken 2013’te İsrail, Türkiye’ye 2.4 milyar dolarlık mal satmış.

AKP’nin on iki yıllık iktidarı döneminde kuru gürültüler, çevre kirliliği yaratırken İsrail’le ticaret katlanarak artmış. İsrail’e yapılan dışsatım üç kat çoğalmış. Dışalımsa dört kat... Bu rakamlar TÜİK’ten alınmış, 16 Temmuz 2014 tarihli Aydınlık’ta yayımlanmış. 2014’te de ticaret tam gaz sürmekte.

Hele, Burak Erdoğan’ın gemiciklerinin İsrail limanlarına taşıdığı yüklere çok dikkat çekmekte? RTE, iç politika aracı olsun diye İsrail’e esip gürlerken oğlunun bu ülkeyle yükselen ticareti ilginç. Acaba o gemicikler ne taşıyor İsrail’e?

Ya, Barzanistan petrolünün AKP hükümetinin aracılığıyla İsrail’e satılmasına ne demeli?  Yani Gazze’yi vuran İsrail ordusunun tankının, uçağının, hücumbotunun, askeri araçlarının yakıtı AKP’den. Ondan sonra da kalk Gazze için ağla, olacak iş mi? Bunlar, timsah gözyaşları...

AKP hükümetinin İsrail’le yaptığı bu ticaret nedeniyle Gazze’deki sivil insanların ölümünde payının olduğu söylenebilir.

İsrail’in can düşmanı Esat’ı devirmek için varını, yoğunu harcayan Erdoğan’ın bu tavrı da kime dost, kimlere düşman olduğunu göstermiyor mu?

Suriye ve Irak’la dış ticaretini yok ediyorsun, İsrail’le artırıyorsun. Ondan sonra da çıkıp İsrail’e düşmanmışsın gibi bağırıp çağırıyorsun. Neden? Türk halkının temiz dinsel duygularını sömürmek için. Halktan oy devşirmek için. İslam’ı, Amerikancı ılımlı İslam’a evirerek İsrail-ABD hizmetine sokmak için.

Ey AKP’nin şark kurnazı politikacıları! Sizi uyarıyorum. Yatsı ezanı okunmak üzere... Mumunuz titremeye başladı bile, çok da is yapıyor.
                                                                       Adil Hacıömeroğlu
                                                                       17 Temmuz 2014


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder