4 Ağustos 2014 Pazartesi

BAYRAK, EKMEK, KUR'AN

                                               
Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan, 3 Ağustos 2014 Pazar günü Kocaeli’nde miting yaptı. Miting sonrası Türk bayrakları, toplantı alanındaki çöp yığınlarına, yol kıyılarına atılmış. Bu durum, çoğu kişiyi şaşırtmadı. Çünkü yıllardır AKP mitinglerinde alıştığımız bir durum bu. Her AKP mitinginden sonra yerdeki bayraklar yurtseverlerin yüreğini sızlatmakta.

AKP mitinglerinde bayraklar, yalnızca çöpe ya da yerlere mi atılmakta? Hayır, tabi ki... Ayakta durmaktan yorulan AKP’lilerin pantolonlarının kirlenmemesi için bayrağı yere sererek üzerine oturduklarını onlarca kez gördük. Anlaşılacağı üzere pantolonun kıç tarafı temiz kalacak, ama bayrak yerde kirlenecek. Bu da AKP anlayışı işte...

Halkımız üç şeye çok değer verir, kutsal kabul eder: Bayrak, ekmek ve Kur'an.

Bayrak, ekmek ve Kur'an; kazayla olsa bile yere düştüğünde saygıyla yerden alınarak öpülüp yükseğe konur. Ele alınıp taşındıklarında belden aşağı olmamalarına özen gösterilir.

Bayrağı, miting sonrası çöpe atan kafanın bayrak sevgisi içten değil, göstermeliktir. Sevgi içten olsa o bayraklar eve götürülüp başköşeye konurdu.

AKP, 2007’deki Cumhuriyet mitinglerinden sonra toplantılarında bayrak bulundurmaya başladı. Bu, zoraki bir durum. Akıllarınca bayrağı ulusalcılara kaptırmamak için başvurdukları bir yol. Yıllarca Atatürk ve Cumhuriyet karşıtlığı aşılanmış kişilerin eline bayrak verirsen ya üzerine oturur ya da işi bitince çöp kutusuna atar.

AKP’lilerin gözden kaçırdığı bir şey var. Cumhuriyet mitingleri dâhil olmak üzere, Atatürkçülerin yaptıkları toplantılara yurttaşlar bayraklarını evlerinden getirmekteler. Oysa AKP toplantılarında bayraklar parti örgütlerince dağıtılmakta.

Kocaeli mitingi gösterdi ki AKP, öncelikli olarak üyelerine bayrak sevgisini aşılamalıdır. Tabi bu konuda bir gereksinim duyuyorlarsa...

Sen Türk bayrağını çöp yığınlarına atarsan, PKK’da gönderden bayrak indirir. Bu yapılan iki şeyin birbirinden ne farkı var?

Bayrağı sevip saymayan; ekmeği, Kur'an’ı, vatanı, milleti, insanı sevebilir mi? Toplumun değerlerine saygı göstermeyenler, topluma hizmet edebilirler mi?
                                                                       Adil Hacıömeroğlu

                                                                       4 Ağustos 2014

3 yorum:

 1. tablo yaban,
  tablo yalan,
  tablo cinnet,
  yalan,riya ,hile
  her şey var
  insan kirlendi
  bilen yok,yok..

  YanıtlaSil
 2. Bir türlü akıllanamadık. Nasıl akıllanır bu toplum? Umut yok gibi.

  YanıtlaSil
 3. Bir ulusun onuru , kutsal değeridir bayrak. Atatürk ; Savaş sonu İzmir'de üstüne basıp yürümesi için önüne serilen Yunan bayrağına bile saygı gösterip , onu yerden kaldırtmıştır. Yunanlıların Türk bayrağına saygısızlığını kendisi Yunan bayrağına karşı da yapmamıştır. Onu yüzyılın eşsiz önderi yapan özelliklerinden biri de bu insanlığın değerlerine gösterdiği saygıdır. Bize yaraşan da bu olmalı. Ancak , AKP mitinglerinde bu partinin topluluklara dağıttığı bayraklar , miting sonrasında çöpe atılmakta ; kendi ulusal değerlerimize de büyük saygısızlık sergilenmektedir. Ulusumuzdaki EKMEK , KUR'AN , BAYRAK saygısı , AKP zihniyetinde varlığını yitirmektedir. İşte bu konudaki uyarıcı ve bilgilendirici yazısı karşımızda Sayın A. Haciömeroğlu ' nun.. Teşekkürler !..
  ÖZGEN KARA

  YanıtlaSil