6 Ağustos 2014 Çarşamba

OBAMA’YI GİZLİ NUMARADAN ARASAYDIN YA...

                        
Ortadoğu karıştı. İsrail, Gazze’ye saldırdı. Dünya lideri Erdoğan şaşkına döndü. Çünkü Ortadoğu’da Hamas lideri ve Barzani’den başka konuşabileceği kişi neredeyse kalmadı. Kişi, dünya lideri olunca sorumlu hissediyor kendini.

İsrail’e “Dur!” deyince durdurması gerek. Bağırıyor, çağırıyor, köpürüyor miting alanlarında. Dinleyen yok! İsrail’e ağzına geleni söylüyor, kimse ciddiye alıp da tek sözcüklük yanıt vermiyor. O köpürdükçe alanlarda onu dinleyenler, şimdi gidip İsrail’i yutacak sanıyor; ancak işin aslı öyle değil.

Alıştığı üzere ABD’nin kapısını çalıyor RTE. Günlerce ABD Başkanı Obama’ya telefonla ulaşmak, konuşmak istiyor. Ne yazık ki telefonuna yanıt veren yok!

Burada Obama’nın büyük ayıp ettiğini de söyleyelim. Böyle seçim arifesinde insan eşbaşkanının telefonuna çıkmaz mı? Adam Ortadoğu’da senin için uğraşsın. Sen kalk telefonlarına yanıt verme! Çok ayıp, çok...

Obama yanıt vermeyince telefonlarına... Aklına yeni bir kurnazlık geliyor. Zaten onun işi kurnazlık. Kaç seçimdir kurnazlıkla kazanmadı mı? Dün ak dediğine, bugün kara demedi mi? Hem de nasıl... Yolsuzluk kayıtları ortaya saçıldığında bile kurnazca yalanlarla sıyrıldın bu işten.

RTE; kendisi Obama’ya ulaşamayınca Cumhurbaşkanı Gül’den ABD Başkanını aramasını istiyor. Obama saf ya... Anlamayacak Gül’ün niye aradığını. “Pat!” diye açacak telefonu. Aslında bu senaryoda bir şey eksik. Erdoğan, Gül’ün yanında hazır beklemeliydi. Obama, telefonu açar açmaz RTE, Gül’ün elinden telefonu kapıp konuşmalıydı. Tabi “Van minit dinle, Obama kardeş!” demeyi de unutmamalıydı.

RTE, kırk renge girdiği Danıştay toplantısında Gül’ü bir işaretle peşine takıp götürdü ya... Eee, Obama’yı ara deyince,  arar sandı. Gül, işin farkında... Bozum olmamak için aramadı tabi ki...

Sakın şaşırmayın Erdoğan’ın bu isteğine. Ülkemiz insanının, özellikle ergen gençlerin sevgilileri ve arkadaşlarıyla konuşmak için çokça başvurduğu bir yöntemdir bu. Telefona çıkmıyorsa karşındaki, aratırsın yanındakilerden birine...

Ancak Erdoğan sanırım sinirden olacak bir şeyi eksik yaptı. Gizli numaradan aramalıydı Obama’yı. Hani, ülkemizde ergen gençlerin sık sık başvurdukları bir yöntemi denemeliydi. Belki Obama yerdi bu numarayı... Şaştım buna işte... Benim bildiğim RTE, arardı gizli numaradan, neden aramadı ki? Erdoğan, kurnazlık konusunda gerilemeye mi başladı ne?
                                                           Adil Hacıömeroğlu
                                                           6 Ağustos 2014
                                                          


2 yorum:

  1. Ortadoğu'da kan gövdeyi götürürken RTE ' yi dinleyen devlet adamı yok. İsrail'e karşı esip gürleyen RTE , dikkate alınmıyor. Obama , RTE 'nin telefonuna çıkmıyor. BOP eşbaşkanı RTE' ye Obama önem vermiyor. RTE ; Cumhurbaşkanı Gül'den Obama'yı aramasını istiyor ; Gül de aramayı göze alamıyor. Dışta bu denli saygınlığını ve önemini yitiren RTE 'nin kurnazlığı burada işe yaramıyor. Bu konunun ayrıntılı anlatımıyla karşımızda Sn. A. Haciömeroğlu..Teşekkürler '

    YanıtlaSil
  2. Türkiye içinde de telefonu açmayacak çok insan var.

    YanıtlaSil