20 Eylül 2014 Cumartesi

KÖŞEYE SIKIŞAN SALDIRGAN


RTE, Köşk’e çıktı çıkmasına, ama çıktığına bin pişman. Başbakanlık döneminde olduğu gibi alanlarda konuşamıyor, canı sıkıldıkça uyduruk toplantılarda muhalefete saydıramıyor, parti grubunda Atatürk ve İnönü dönemi CHP’sine iftiralar da atamıyor.

RTE, Katar’a gitti. Katar Emiri’nin ayağında terlik... Karşılama uğurlamadaki ciddiyetsizlik buradan belli. Neden böyle? Çünkü parasına gereksinim duyuyorsun, o da bunun farkında. Hatta yandaş bir işadamının bir televizyonla gazeteyi alması için aracı olup para istemişsin terlikli kişiden. Parayı o vermiş, sen de Suriyeli teröristleri beslemişsin ülkende. Anlaşılacağı üzere parayı veren düdüğü çalıyor. Terlik de giyer, tokyo da... İstersen itiraz et!

Müslüman Kardeşler (İhvan) örgütü yöneticileri Mısır adaletinden kaçıp Katar’a sığınmışlar. Mısır’sız Arap birliği de olmaz, Ortadoğu da. Arap dünyasının belkemiği Mısır. Dünkü devlet olmayan devlet bunun farkında. Mısır’la arayı düzeltmek istiyor. Bunun yolu, İhvan yöneticilerini sınır dışı etmekten geçmekte. Eee, İhvancılar Katar’ın müttefiki. Onları Mısır’a gönderemez. Ne yapacak? Türkiye geliyor akıllarına. RTE, hemen kabul ediyor bu öneriyi. Zaten yöneticilerin bir kaçı çoktan Türkiye’ye gelmiş bile.

Ah para, ah! Nelere kadirsin... Katar dediğin yer, haritada zor gösterilir. ABD’nin kara gemisi... ABD çekilse oradan üç gün ayakta duramayacak bir devletçik. Belayı sana satıyor, sesin bile çıkmıyor karşısında. Adam, bir de iskarpin mi giyecek karşında. Dua et, başka türlü de karşılayabilirdi seni...

Ufacık Katar, Mısır’la iyi ilişki kurmayı düşünüyor, sen hala düşmanlık peşindesin.

Katar dönüşü uçakta, bir ABD gazetesinin IŞİD’e militan katılımı konusunda yazdıklarıyla ilgili “Bu hafif tabiriyle edepsizliktir, alçaklıktır, adiliktir.” demekte köşeye sıkışan siyasetçi. Bu sözleri birkaç kez daha yineliyor. En hafif tabir... Öyle mi? Ağır olsaydı ne diyecektin? Ana avrat mı küfredecektin? Vay be! Ağzından çıkan sözlerin ne kadar ağır bir küfür olduğunun farkında bile değil hazret. Demek ki bu sözler onun için olağan.
            
          Kuveytliler, Ankara’nın göbeğinde havacı binbaşıya meydan dayağı atıyor. Sesi çıkmıyor köşeye sıkışan kişinin. “En hafif tabiriyle....” saydırmıyor.
            
           Kuveyt Büyükelçisi baştan kestirip atıyor. Dayakçı elçilik çalışanlarına bir şey yaparsanız, tabi ne olacaksa hukuk içinde olur, işadamlarımız yatırımı keser. Para konuşuyor para. Ufacık ülke sana ayar veriyor parasıyla sen suspussun. El âleme avuç açarsan üç kuruş için olacağı bu. Adamı şamar oğlanına döndürürler.
            
         NATO’nun IŞİD’e yapacağı operasyon konusunda önce Cidde’de “Hayır!” diyorsun. Üç gün sonra ne oldu da Paris toplantısında “Evet!” dedin? Bu, bir köşeye sıkışmışlığın belirtisi. Köşeye sıkıştıkça da saldırganlaşıyor hazret. Karşısına kim çıkarsa haşlıyor. Ama bir farkla... Bu haşlama işini, yurtiçinde yapıyor.
            
          TÜSİAD toplantısında, yine zehir zemberek konuştu. Biçemi saldırgan mı saldırgan. Vurdukça vuruyor... Anlı şanlı işadamları süt dökmüş kedi gibi dinlemekteler. Saldırdıkça frenleri boşalıyor hazretin. Gelip Gezi kayasına tosluyor. Haziran Direnişini yine karalama peşinde. Belki de yüz kez yinelediği sözleri söylemekten bıkmıyor. Ne yapsın? NATO bir yandan sıkıştırıyor üç günde karar değiştiriyor. Katar ve Kuveyt gibi aile devletçiklerine bile söz geçiremiyor. Hıncını Gezicilerden almaya çalışıyor. Tabi bir de işadamlarından... Yurttaş da görünce aslan sanacak.
           
           RTE’nin bu saldırgan konuşmaları, köşeye sıkışmışlıktan kaynaklanmakta. İktidarını korumak için her türlü ödünü verebilecek bir ruh sağlığı içinde. Muhalefet, kış olmadan derin uykuda. Gezicileri bu kadar diline doladığına göre çok korkmuş, çok... Demek ki onun iktidarının sonunu da halk getirecek. Yani geziciler...
                                                                       Adil Hacıömeroğlu               
                                                                       19 Eylül 2014

2 yorum:

  1. Genel seçim kapıda sayılır, Haydi kurtulalım artık bir an önce bu beladan ve açtığı yaraları sarmaya başlayalım...hızla..

    YanıtlaSil
  2. RTE ; iç politikada olduğu gibi , dış politikada da tökezleme görüntüsü veriyor. İçte bölücülük , yağmalama ve özel yaşama el atma eğilimine karşı tepkiler çoğaldı ; GEZİ DİRENİŞİ olarak ders verdi RTE'ye. Dışta dost ülke kalmadı. Özel ve yandaş televizyon kanalını kotarmak için el açtığı Katar Emiri , onu ayaklarında terliği ile , elinde asası ile karşıladı. Mısır'da yargılanan Müslüman Kardeşler '' militanlarına kucak açacağını duyurdu ; şimdiki Mısır yönetimine düşmanca yaklaşımı da kendisini yanlışa , başarısızlığa götürmekte. Cumhurbaşkanlığı makamının sınırlarını zorlayarak kızdığı kesimlere karşı hakaret sözlerini yağdırıyor. Dışta yitirdiği saygınlığının kızgınlığı içinde köşeye sıkışmış , içte TÜSİAD ' a saldırgan sözlerle sataşıp dikkat çekiyor. Ruh sağlığının bozulduğu izlenimi var RTE'nin. Bu doğrultudaki yazısıyla karşımızda Sn. A. Haciömeroğlu.. Teşekkürler !
    ÖZGEN KARA

    YanıtlaSil