23 Aralık 2014 Salı

KÖPEKTEN DERS ALIN


İki gün önce bazı televizyon kanallarında tekrar tekrar bir video yayımlandı. Görüntüler, Van’ın Özalp İlçesinde amatör bir kameraman tarafından çekilmiş.

Yavru bir köpeğe araba çarpmış. Yavruya çarpan sürücü çoktan toz olmuş. Sürücü ölüme terk etmiş can çekişen bir canlıyı.

Köpek yerde kıvranmakta acı içinde. Arkadaşı ya da kardeşi olduğunu sandığımız bir başka yavru köpek yerde acı içinde olan beyaz yavruyu bir an olsun yalnız bırakmıyor. Kokluyor, patileriyle dokunuyor ona. Çaresizlik içinde çevresinde dönüp duruyor. Yüreklendirici davranışlarda bulunuyor. Ayağa kalkıp yaşama tutunması için elinden geleni yapıyor yavru köpek. Bir türlü yerdeki can ayağa kalkamıyor.

Yavru köpek, çaresizlik içinde ne yapacağını şaşırmışken bir kadın yurttaşımız imdada yetişiyor. Arabasının bagajını açıp yerdeki yaralı köpeği özenle, bir anne titizliğiyle, incitmeden yerden kaldırıyor. Bagaja yerleştiriyor yavruyu, veterinere götürmek için. Hanımefendinin yüzü acı içinde. Bir hayvan yavrusunun yaşam savaşımına ortak oluyor.

Acaba o yavru köpeğe çarpan kişi, bu görüntüleri gördüğünde az da olsa vicdanen rahatsızlık duydu mu?

Çıkarları söz konusu olduğunda en yakın dostlarını satanlar, yaralı arkadaşını terk etmeyen yavru köpeğin davranışından ders aldılar mı acaba?

Üç kuruşluk çıkar uğruna arkadaşlarını sırtından hançerleyenler, devletine, değerlerine, ulusuna, tarihine, kültürüne ihanet edenler o yavru köpekten az da olsa bir şeyler öğrenebildiler mi acaba?

Vefalı olmayı unutanlar, bir acı kahvenin kırk yıllık hatırını yok sayanlar, küçücük köpeğin çırpınışı size hiç mi bir şeyler anımsatmadı?

İnsanlık değerlerini unutanlar iyi bakın, arkadaşını kurtarmak için çırpınan o yavru köpeğe! Birazcık insanlık öğrenin! Eğer öğrenme yetiniz varsa...
                                               Adil Hacıömeroğlu
                                               23 Aralık 2014


2 yorum:

  1. Kendi canımızın , yaşam hakkımızın güvende olması , tüm öteki canların da güvende olmasına bağlıdır. '' Can tatlıdır . '' sözü de can güvenliğini gerektirir. Ülkemizde başta kadınlar olmak üzere , çok can alınmakta ; yaşam hakkına saygı gösterilmemektedir. Yetkililer , sorumlular da bunun çözümü için yeterince önlem almamaktadır. Arkadaşını , dostunu ; hatta aile bireylerini ölüme terk edenler , dahası , öldürenler de var. Bun yüreksizlik ,ihanet karşısında bir de yaralı yavru köpeğin kurtuluşu için çırpınan öteki yavru köpeğin televizyonlara geçen görüntüsüne değinmiş Sayın A. Haciömeroğlu . İnsanların bundan ders almaları dileği ile. İnsanlar için oldukça çarpıcı bir görünüm bu. Teşekkürler Sayın A. Haciömeroğlu !
    ÖZGEN KARA

    YanıtlaSil
  2. Avrupa da hayvanlar için alt ve üst geçitler olduğunu gösteren bir haber izlemiştim,... gelişmiş ülkelerde çocukların küçük yaşta birer evcil hayvan arkadaşı olur,... insanın diğer canlı türleri ile olan ilişkisi medeniyet seviyesini gösteriyor...

    YanıtlaSil