16 Aralık 2014 Salı

PAKİSTAN’I GÖRMEYEN GÖZLER


Bu sabah güne Pakistan’daki okul baskınıyla başladık. Taliban militanları, bir askeri okulda beş yüze yakın öğrenciyi rehin aldı. Öğlene doğru yüz otuzu aşkın kişi yaşamını yitirdi. Ölenlerin çoğu çocuk yaştaki öğrenciler.

Taliban, Afganistan iç savaşı sırasında kuruldu. Hem de Pakistan’ın kucağında doğdu. Pakistan’ın öngörüsü olmayan siyasetçilerinin emçeklerinden beslendi.  Çatışmalar sonunda yontma taş devrine dönen Afganistan’da iktidar oldu kısa sürede Taliban. Ortaçağ da bile olmayan baskıcı uygulamalara imza attı.

Zamanın Pakistanlı yöneticileri, komşuları Afganistan’da rol kapmak istediler.  Hem de ABD’nin başrol oyunculuğunda... Afgan iç savaşı, Pakistan’a taşımdı bu yolla. Milyonlarca mülteci yerleşti Pak Ülke’ye. Başta Taliban olmak üzere birçok silahlı örgüt kümelendi Pakistan’ın kuzeybatı topraklarına. Onlarca ülkenin istihbarat örgütünün ajanları cirit attı yıllarca topraklarında.

Pak Ülke, iç barışını yitirdi. Toplumsal düzeni alt üst oldu. Eğitim sistemi çöktü. Eğitim, dini-dar örgütlerin kendi siyasal amaçlarına uygun duruma getirildi. Okullardan bilim yok edildi, hurafe egemen kılındı. Ekonomi alt üst oldu. Yolsuzluk her geçen gün arttı. Afganistan sınırı yolgeçen hanına döndü. Güvenlik ortadan kalktı. Siyasal suikastlar art arda geldi. İntihar saldırılarıyla binlerce insan yaşamını yitirdi. Koca bir ülke, terör üssü olmanın bedelini çok ağır ödedi yıllar içinde.

Pakistan güvenlik güçleri, yıllardır Kuzey Veziristan bölgesine egemen değil. Ülkesinin bir bölümü tamamen terör denetiminde. Bu bölgeyi, teröristlerden temizlemek için ordu harekât düzenledi. Yalnızca Güney Veziristan’da teröristlerin bir bölümü temizlendi. Kuzey’e giremedi bile ordu güçleri. Kuzey Veziristan’da yaklaşık on altı bin terörist var ağır silahlarla donanmış.

Pakistan ordusunun Kuzey Veziristan’a yaptığı harekâtın intikamı için saldırdı Taliban Peşaver’deki okula. Bu da gösteriyor ki Pakistan’da sular kısa sürede durulmayacak. Komşu ülke Afganistan’ın içişlerine karışmanın bedelini çok ağır ödedi Pakistan, ödemeye de devam edeceği görülmekte.

Pakistan’da yaşananlar Türkiye’ye ders olmalı. Ancak ders alacak uz görüşlü siyasetçiler yok ne yazık ki. Suriye, Türkiye’nin Afganistan’ıdır. Ama anlayana...

Milyonu aşkın Suriyeli mülteci yerleşti kentlerimize. Sınır güvenliği ortan kalktı. Dini-dar terör örgütleri içimizde. AKP hükümeti bu örgütleri eğitip donatmakta.

Afganistan, Suriye, Irak, Nijerya ya da Somali... Hiçbir şey fark etmiyor dini-dar teröristlerce. Kadın,  çocuk, yaşlı, sivil demeden öldürüyorlar elleri titremeden. Kafa kesiyorlar kör bıçaklarla gözlerini kırpmadan. Hiçbir inanç, yasa umurlarında değil. Kan kusuyorlar insanlığa. Güya İslam için Müslümanların kanlarını dökmekteler toprağa oluk oluk. 

ABD, İslam ülkelerini bölüp parçalamakta kendi çıkarları için. Bir varil petrol için on binlerce insanın kanı akıtılmakta. Bu konuda ABD’nin taşeronları ılımlı İslamcı hükümetler.

Türkiye’yi yönetenler, Pakistan’ı görmüyorlar, görmek de istemiyorlar. Koca bir ülkenin terör örgütlerinin elinde nasıl can çekiştiğinin farkında değiller. Dost ülke Pakistan’a el uzatmak gerek.

ABD emperyalizmi bu topraklarda var olduğu sürece kimsenin iki yakası bir araya gelmez. Bu nedenle Atatürk’ün ulusal bağımsızlıkçı anlayışına ivedilikle gereksinim var. Atatürk’ün olduğu yerde emperyalizm de terörizm de ortaçağ anlayışı da barınamaz.

Not: Konunun daha iyi anlaşılması için PAKİSTAN, YENİ BİR AFGANİSTAN MI? başlıklı yazımı, http://adiladalet.blogspot.com.tr/2011/03/pakistan-yeni-bir-afganistan-mi.html  den okuyabilirsiniz.
                                                           Adil Hacıömeroğlu
                                                           16 Aralık 20142 yorum:

  1. Bir zamanlar Afganistan 'ı Sovyetler üzerine Usame Bin Laden maşası ile süren ABD emperyalizmi ; kendi beslediği '' terörist '' Laden'i bahane edip Afganistan'a ; sonra Pakistan'a dikti gözünü. Hâlâ kan dökülen topraklara çevirdi o memleketleri. Daha önce Vietnam'da , Kore'de ; sonra Irak'ta aynı yöntemle insanlar kırdırılıyor. Afganistan'da yakılan ve Pakistan'na sızan ölüm yangını ; bu sabah yine suçsuz insanların ; geleceğin güvencesi öğrencilerin toplu kırımına yol açtı. Dünya ve sömürülen ülkeler ABD 'nin başı çektiği küresel emperyalizmden kurtulamadıkça , bu kitlesel insan kırımları da sürecektir. Ülkemiz de bundan gerekli dersi almalıdır. Bu doğrultudaki uyarıcı yazısı için Sn. A. Haciömeroğlu'na teşekkürler !
    ÖZGEN KARA

    YanıtlaSil
  2. Ah şu müslüman ülkeler olmasa ABD de, AB'de acından ölür..

    YanıtlaSil