30 Ocak 2015 Cuma

HDP’DEN SYRİZA OLUR MU?


Haftalardır özellikle merkez medyanın yazıcıları ve beyazcam bülbülleri HDP’yi parlatma yarışındalar. Onu, solun tek temsilcisi gibi göstermekteler. Sol oyları HDP’ye yöneltmek için olağanüstü bir çabaları var.

Yunanistan’da SYRİZA’nın seçimleri kazanmasından sonra HDP’yi Türkiye’nin SYRİZA’sı, Demirtaş’ı da siyasetin Çipras’ı olarak gösterme seferberliği başladı neredeyse.

Peki, HDP’den SYRİZA, Demirtaş’tan Çipras olur mu?

SYRİZA, etnik milliyetçiliğin kapısından bile geçmez. Yunan Ulusu’nun tümünü kucaklar. Yunanlıların emperyalizme karşı sesidir. Ekonomik iflas nedeniyle emperyalistlerce aşağılanan, horlanan, dalga geçilen, küçümsenen Yunanlıların gururunu kurtarmak için ortaya çıkmıştır.

HDP ise etnik milliyetçilik temelinde siyaset yapan bir partidir. Halkın tümüne seslenmez. Hatta halkın büyük çoğunluğunu etnik bakış açısı nedeniyle düşman beller. Ulusu bütünleştirici değil, bölücüdür.

Çipras, savaşımını emperyalizme karşı yapmakta. Batılı sömürgeci güçlere kafa tutmaktadır. Her hangi bir emperyalist güçten koruma ve yardım beklemektedir.

Demirtaş ise ABD’den rol istemekte. Siyasal varlığını, ABD desteğiyle sürdürmek niyetini defalarca açıklamıştır. Hatta gurur duydukları, utku ilan ettikleri “Kobani direnişini” de ABD ile omuz omuza savaşarak kazandılar.

SYRİZA, hangi etnik kökenden olursa olsun her Yunan yurttaşının dostudur. Ayrımcılık, ırkçılık kuruluşunda ve siyasetinde yoktur. Bu sol partinin tarihinde halkına silah çekmek diye bir şey söz konusu bile olamaz.

Oysa HDP’nin arkasındaki bölücü örgütün eli kanlıdır. Lider olarak benimsedikleri Öcalan, kırk bin kişinin katili olarak yargılanıp mahkûm edilmiştir. PKK’nın öldürdüğü kişiler arasında Kürt yurttaşlar da bulunmakta. Gücünü büyük bir oranda silahlı baskı yöntemlerinden almakta. Halkına silah çekmesi nedeniyle PKK/HDP halk düşmanıdır.

SYRİZA solcudur. Emekten yanadır. Ortaçağ kurumlarına karşıdır.

HDP ise solcu değildir. Çünkü solculuk antiemperyalist olmaktır. HDP/PKK, emperyalizmden rol beklediğinden işbirlikçidir. Bu partinin emekten, sömürüden, Ortaçağ kurumlarının ortadan kaldırılmasından söz ettiğini duyan oldu mu? Çocuk gelinlerle ve berdelle ilgili her hangi bir savaşımına tanıklık eden var mı?

SYRİZA, bağımsızlıktan yanadır. Bu nedenle de Avrupa Birliğinin köleleştirici uygulamalarına karşı savaşım vermekte.

HDP/PKK Türkiye’yi terör yoluyla zayıflatarak bağımsızlığının yok olmasına neden olmakta. Emperyalistlerle silah ve siyaset arkadaşlığı yaparak bağımsızlığa değil, sömürge valiliğine talip olduklarını ortaya koymuşlardır.

SYRİZA, cumhuriyetçidir. Yunanistan’ın çağdaş kurumlarının ayakta durması için savaşmakta.

HDP ise Cumhuriyet’e karşıdır. AKP ile işbirliği yaparak cumhuriyet kurumlarını yıkmak için elinden geleni yapmaktadır. Ne kadar Cumhuriyet düşmanı, gerici Ortaçağ kafalı kişi varsa onları kahraman ilan etmekteler AKP ile birlikte.

SYRİZA devletçi ve ulusçudur. Bu nedenle de ilk iş olarak özelleştirilen kurumları devletleştirmeye başlamıştır. Ulusun haklarını uluslararası tekellere peşkeş çekmekte, o hakları korumakta.

HDP ise devlete karşıdır. Bunca özelleştirme yapılırken sesi çıkmamış, etnik kavga bataklığında debelenmiştir. Ne devletçidir ne de ulusçu.

SYRİZA laiktir. Dini, siyasete alet etmemiştir. Dinin devlet işlerini karışmaması doğrultusunda tavır sergilemiştir genel başkanları daha ilk günkü yemin töreninde.

HDP/PKK ise laik değildir. AKP ile dini kullanma yarışına girmiştir. Allah’la aldatanlar kervanının içinde ön safta yerini almıştır.

SYRİZA, ülkesinin kalkınmasından yanadır. Bu nedenle de yoksulların iş sahibi olması ve çalışanların ücretlerinin yükseltilmesi için kolları sıvamış durumdadır.

HDP/PKK ise etkili oldukları bölgelerde yapılan devlet yatırımlarını bombalayarak havaya uçurmaktalar. Yurttaşları işsizliğin, yoksulluğun kucağına atmaktalar böylece. Ekmek ve emek savaşımı yerine, etnik savaşı yeğlemekte.

Yazı sayfalarca uzayabilir. Ancak bir köşe yazısının sınırlarını da aşmamak gerek.

Kısacası, HDP’den SYRİZA; Demirtaş’tan Çipras olmaz. Çipras ve SYRİZA, halkın gönlünde ilmik ilmik dokunmuştur. PKK/HDP ise emperyalist gergeflerde yapay kumaşlarla yamalanarak oluşmuştur. Hiç ikisi bir olur mu?
                                                           Adil Hacıömeroğlu
                                                           30 Ocak 2015


1 yorum:

  1. Ne Türkiye'den bir SYRIZA çıkar ne Yunanistan dan bir HDP çıkar. Yunan halkı dik durmaya devam edince bir Alman devlet adamı Atina ya gider Yunanistan 'ın gururunu okşar, gönlünü alır, AB hibeleri devam eder kaldığı yerden... Emperyalist Batı'nın , ekonomik sömürü bir yana Türkiye üzerinde bin yıllık kini var... Almak istedikleri Malazgirt , Çanakkale , İstiklal Harbi, Kıbrıs çıkarması nın rövanşı var
    Atatürk, cumhuriyet, laiklik ve devrimleri yok etme ihtirasları var.
    Kısacası bizi biz yapan herşeyi elimizden alıp paçavra gibi Tarih çöplüğüne atma, bizi insanlık tan silme rüyaları var,
    Bu nedenle Türkiye den syriza çıkmaz, ya Atatürkü gerçekten anlayanlar ve devrimleri yaşatanlar çıkar ya Atatürk'e gerçekten ihanet edenler....

    YanıtlaSil