13 Şubat 2015 Cuma

DÜNYA LİDERİ KİM?


AKP yandaşları RTE’nin dünya lideri olduğunu söyleyip dururlar. Tabi dünya liderliği sözle olmaz, işle olur. Kendi kendine “Ben dünya lideriyim.” demekle de olmaz. Yandaşların pohpohlamaları, şişirmeleri, yağcılıklarıyla ise hiç olmaz.

Peki, dünya liderliği nasıl olur?

Dünya liderliği gevezelik yaparak yılbaşı hindisi gibi şişinerek palavra atarak olmaz. Doğru sözlülük gerek. Özüyle sözünün bir olması gerek. Kısacası adam olmak gerek dünya lideri olmak için.

Dünya lideri olmak için ülken ve halkın için yararlı işler yapacaksın. Ulusun çıkarını, kendi çıkarının üstünde tutacaksın.

Dünya lideri olmak için ezilen uluslara, emperyalizmden kurtuluşun yolunu göstereceksin. Emperyalizmin karşısından diz çökmeyip eşbaşkanı, işbirlikçisi, taşeronu olmayacaksın.
,
Dünya lideri olmak için sağlam bir kişilik, çelik bir irade gerek. Halkına küfretmeyip saygı duyacaksın.

Dünya lideri olmak için yoksuldan, ezilenden yana olacaksın. Halkını, yandaşa soydurmayacaksın. Kamu malına el uzatmayacaksın.

Dünya lideri olmak için bir ağacın dalını kesmemek için köşkün yerini değiştireceksin; Ağaçları kesip saray yaptırmayacaksın kendine.

Dünya lideri olmak için kendi tarihine, komşularının hukukuna saygı göstereceksin. Emperyalistlere kanıp komşularını mahvetmeyeceksin. Saldırgan, bozguncu, yıkıcı değil; barışçı olacaksın.

Dünya lideri olmak için halkına değil, ulusunun düşmanlarına silah çekeceksin. Bir tek yurttaşının bile burnu kanasa üzüntün arşı aşacak. Onun acısını yüreğinin tam ortasında hissedeceksin.

Dünya lideri olmak için cumhuriyetçi olacaksın, hilafetçi değil. Laiklikten ödün vermeyeceksin. Ulusal çıkarlarını her koşulda, herkese karşı savunacaksın.

Dünya lideri olmak için devletçiliği savunacaksın. Devlet kaynaklarını üç kuruşa yandaşa, İsrail’e ve emperyalistlere peşkeş çekmeyeceksin.

Dünya lideri olmak için yüreğin sevgi dolu olacak, kin değil. Doğduğun toprakları seveceksin, ona ihaneti aklının bir köşesinden geçirmeyeceksin. İnsanları renk, dil, din, cinsiyet farkı gözetmeksizin seveceksin.

Dünya lideri olmak için halkını karanlıktan aydınlığa çıkaracaksın. Tek bir bireyinin bile başını öne eğdirmeyeceksin.

Dünya lideri olmak için memleketin dört bir yanından fabrika bacalarını tüttüreceksin. Köylünü ekmek sahibi yapacaksın, onun elindeki ekmeği alıp el âleme yedirmeyeceksin.

Dünya lideri olmak için Atatürk olacaksın, adın her yerde saygıyla anılacak. Büst ve heykellerin dünya kentlerini süsleyecek.

Atatürk olmak da kolay değil tabi ki... Onun için de mangal gibi bir yüreğin, ufkun ötesini gören bir aklın, çağdaş bir kafan olacak.

RTE ve yanındakiler, 11 Şubat 2015 günü Küba’nın başkenti Havana’da dünya liderinin büstünü gördüler. Küba’da Atatürk’ten başka hiçbir dünya liderinin büstünün olmadığını da belirtelim. Ne demek istediğimizi anlayan anlar. Bu durum karşısında gururlandılar mı, yoksa şaşkına mı döndüler bilmiyorum. Ancak şu kesin ki dünya liderliğinin kolay olmadığını anlamış oldular.
                                                    
                                                   Adil Hacıömeroğlu
                                                   12 Şubat 20152 yorum:

  1. Dünya lideri olmak için halkın kalbinde taht kurmak gerekir, egemen zümrelerin alkışlarıyla Maun saraylarında ikamet edenler, işleri bitince aynı zümrelerce çöpe atılır.

    YanıtlaSil
  2. Hasta ruhlar beleş Ünvan pesinde diye ,, cok yazik..

    YanıtlaSil