10 Mart 2015 Salı

ÇARESİZ DİKTATÖR


MİT Müsteşarı Hakan Fidan, milletvekili olmak için bir ay önce istifa etti. İstifa konusunda herkes bir şeyler söyledi, türlü yorumlarda bulundu.

Kimi Fidan’ı başbakan, kimileri de bakan ilan ettiler.

Bazıları Fidan’ın, Gül ve Davutoğlu ile ittifak yaparak RTE’nin karşısına çıktığını yazıp çizdiler derin(!) yorumlarla.

Hatta bazı muhalif köşe yazıcıları, Fidan’ın elinde RTE ile ilgili çok gizli bilgilerin olduğunu, bu nedenle Tayyiban’ı zor durumda bırakabileceğini yazdılar ciddi ciddi.

Baştan beri Fidan konusunda yorum yapmadım. Bazı dostlarım, görüşmelerimizde Fidan hakkında kamuoyunda dolaşan türlü senaryoları anlatıp görüşümü sorduklarında “Hiçbir şey olmaz, RTE’nin dediği olur, görevine geri döner.” dedim. Dostlarımın içten içe bana güldüklerinin de farkındaydım.

Çünkü...

TBMM’deki muhalefet partileri, iktidar partisinin hükümetten düşmesini AKP içindeki çekişmelere bağlamış durumdalar. Bu nedenle de halk için projeler üreteceklerine basit atışmalarla siyaset yaptıklarını sanmaktalar. Böylece toplumu oyalamaktalar. Bu da AKP’ye güç katmakta. AKP, dünyada muhalefet eliyle iktidarını sürdüren tek partidir sanırım.

Fidan, beklediğimiz gibi milletvekilliğinden vazgeçti, MİT’in başına döndü.

Şimdi muhalefet günlerce bu işin partizanlık olduğunu söyleyerek havanda su dövecek.

Sanki devletin diğer kurumlarında partizanlık yokmuş gibi... Yasalar tartışılacak... Örnekler verilecek geçmişten... Yeni bir mahalle kavgası başlayacak...

Oysa...

Fidan’ın MİT’e dönmesi bir gerçeği apaçık göstermekte görmeyen gözlere... RTE çaresiz... RTE, kimseye güvenmemekte... RTE’nin çevresinde sırtını dayayacağı kişi sayısı çok az... MİT’in başına geçirecek bir bürokrat bulamamakta AKP... Bu nedenle Fidan’ın dalına yapışıyor. Ağaç değil, fidan bu. Bu kadar yükü çeker mi? Kırılıverir orta yerinden...

Diktatör çaresizlik içinde fidana sarılıyor. Bakalım, Fidan bu yükü ne kadar çekecek?
                                              
                                               Adil Hacıömeroğlu

                                               10 Mart 2015

1 yorum:

  1. Fidan asker kökenli bir bürokrat olup, cumhuriyet sevdalısı AKP den milletvekili seçilmek istemesini Son derece manidar buldum. Tüm askeri okul müfredatı en ince ayrıntısına kadar en baştan incelenmelidir, hata nerede yapıldıysa hemen düzeltilmelidir.

    YanıtlaSil