15 Aralık 2015 Salı

İLLERİN ADI MI DEĞİŞTİ?


Türkiye’de futbol, TFF tarafından örgütlenir, yönetilir. Her kademedeki ligler, yine TFF’ce düzenlenir. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) her ne kadar özerk olsa da Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına, TBMM’ce çıkarılan yasalara uymak zorunda.
Spor Toto 2. Lig Beyaz Grup’ta “Amed Sportif Faaliyetler” diye bir takım var. “Amed” bir şirketin mi ya da futbol takımını destekleyici bir firmanın kısaltılmış adı mı acaba? Belli değil... Bir ilimizin ya da yerleşim biriminin adı değişti de biz bilmiyoruz yoksa?
“Amed”, PKK’lıların Diyarbakır’a verdikleri ad....
Gelelim Spor Toto 3. Lig 2. Gruba... Bu grupta Diyarbekirspor A.Ş. var. Bakırın diyarı ne zamandan beri Bekir’in diyarı oldu? İller yasasında değişiklik oldu da kamuoyunun haberi mi yok?
Gerçi başbakancılık oynayan düğün, cenaze demeden her yerde gülen ergen; kurban bayramının birinci günü, her zamanki gülümsemesiyle ve ergence konuşmasıyla Diyarbakır’a “Diyarbekir” diyordu, bayram namazı çıkışı konuşmasında. Anlaşılacağı üzere devleti teslim ettiğimiz kişi, yönettiği illerin adını bilmiyor daha... Kendisine işgal ettiği orunu bırakıp Diyarbekirspor A.Ş.’ye başkan olmasını öneririm. Bu, ülkemiz için daha hayırlı olur.
Spor Toto 3. Lig 3. Grup’ta ise Dersimspor bulunmakta... Eee, memlekette kendini “Dersimli Kemal’im!” diye tanıtan parti genel başkanı olur da futbol takımı olmaz mı? Davutoğlu’na kulüp başkanlığı önerince onunla laf yarışına çıkan Kılıçdaroğlu üzülür. Tabi, “Dersimli Kemal” için de en iyi görev Dersimspor başkanlığı...
Türkiye’de balık baştan kokuyor, hem de iktidarıyla ve muhalefetiyle... TFF, yönetimi de siyasal modaya uymakta. Moda, bölücülüğe hoş görünmek nedense... TFF, futbolu yönetemeyince siyasete soyundu sanırım. Ne de olsa koltuk sevdası... Bakalım, TFF’nin yasadışı bu uygulamasına ses çıkaracak Cumhuriyet Savcısı var mı Türkiye’de?
                                                           Adil Hacıömeroğlu
                                                           15 Aralık 2015
2 yorum:

  1. İllerin adının tarih boyunda egemene göre değiştiği vakıadır.Örneğin MEYYAFARİKUN:DİYARBAKIR idi Hısnı keyfa ile birlikte Kölemen Devletleri ve Türkmen aşiretleri BEYLİKLERİNCE 1578 yılına dek gelmiş ama KIZILBAŞ AYAKLANMASI denilen EYNALLU TÜRKMEN AŞİRETLERİ VE diğer Muzafferi ,küçükoğulları ve Akkoyunluların egem oldukları alan insanları,mezraları,köyleri ve kentleriyle babadan oğula geçmek koşuluyla verilirkenKANUNİ SULTAN SÜLEYMANCA KÜRT BEYLERİ erkini davet etmiş oluyorken 1881 yılında OSMANLININ yönettiği kentte CİUNİTİN ETNİK DEMOĞRAFİK TESBİTİ şöyleydi:40.000 TÜRKMEN,35.000 ERMENİ,24.000 GÖÇER KÜRT yada ekrat 20.000 ARAB,SÜRYANİ,KELDANİ,YEZİDİ VS.Ha DİYARBEKİR adının ise Hz.EBUBEKİR döneminde İSLAMLAŞTIRILMASIdır.

    YanıtlaSil
  2. Kendine Kürt kimliği biçen yurttaşlarımızın Türkiye de yaşama kararı almalarından başka hiçbir çaba Türkiye nin bir arada kalmasını sağlayamaz, Türkiye nin vilayeti olduktan sonra adının ne olduğunun ne önemi var? Bırakın insanlar razı olsun yaşadıkları şehrin adından, Diyarbakır da yaşayan sanki siz misiniz? Şimdi biri çıkıp da hani sizin şu meşhur şorombilinizin adı bundan sonra diyarbil olacak dese ne hissedersiniz Adil Bey?

    YanıtlaSil