10 Ağustos 2016 Çarşamba

“ÜST AKIL” DEDİKLERİ NE?


AKP ile FETÖ ayrışıp savaşmaya başladıktan sonra başta Erdoğan olmak üzere iktidar partisi sözcüleri “üst akıl”dan söz etmekteler. FETÖ’nün bir “üst akıl” tarafından yönetildiği sıkça vurgulanmakta. Peki, bu “üst akıl” kim ya da kimler?
RTE ve AKP sözcülerin “üst akıl” dedikleri ABD... Yani emperyalizm... Ilımlı İslamcıların lügatinde “ABD emperyalizmi, emperyalizm...” gibi kavramlar ne yazık ki yok! Bu nedenle kendilerince kavramlar üretmekteler.
İkinci Dünya Savaşı sonrası “Yeşil Kuşak Projesi” ile ABD tezgâhlarında bilinçleri oluşan ve komünizm düşmanlığıyla gelişen ülkemiz sağcılığı, ABD’ye ve Avrupa emperyalizmine hep sempatiyle bakmıştır. Yıllarca ülkemiz kaynaklarını sömüren emperyalistleri hep görmezden geldi bu kesim. Bunun sonucunda da ABD güdümlü siyasetçilerin oy deposu Atlantik sistemince oluşturuldu.
AKP’lilerin “üst akıl”dan söz etmesinin nedenlerinden biri de tarikat sisteminde görünen yöneticinin arkasında bir görünmez kişinin olmasıdır. O görünmez sayılan kişi, buyruk ve düşüncesiyle görünen yöneticiyi yönlendirir. Toplumsal sistemlerde özgür birey olmayanlar hep kişilere bağlı olarak düşünür. Oysa toplumsal sistemler kişilere bağlı olarak değil, düşüncelerle oluşur ve temsil ettiği sınıflara dayanarak yaşar. Emperyalist sistem dünyayı sömüren büyük sermayeyi temsil eder ve dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde işbirlikçileri olur. FETÖ de emperyalizmin ülkemize karşı kullandığı işbirlikçi bir çetedir.
Ilımlı İslamcılar ile ABD ilişkileri neredeyse yetmiş yıldır sürmekte. Daha önce İngiltere’nin buyruğundaki bu gruplar, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra emperyalist sistemin liderinin ABD olmasıyla bu gücün hizmetine girmiştir. Türkiye ve dünyadaki tarikatların neredeyse tümü emperyalizmin güdümünde.
Ilımlı İslamcıların çok sevdiği ve “Ulu Hakan(!)” unvanını verdikleri II.Abdülhamit ABD güdümündeki ilk devlet yöneticisidir Türkiye’de. (Bakınız. ABD Müslüman mı Yoksa? http://adiladalet.blogspot.com.tr/2012/05/abd-musluman-mi-yoksa.html ) Ilımlı İslamcıların Ulu Hakan’ a karşı sevgilerinin çok yüksek olması, Amerika sevgisindeki ortaklık olabilir.
Sözü eveleyip gevelemeden söylemeli. Emperyalizme, emperyalizm demeli. Boş verin üst ya da alt aklı... Dolambaçlı yollara sapmadan düşmanın adını söyleyin. “ABD emperyalizmi” deyin. Kısaca “Amerika” da diyebilirsiniz. Deyin de halkımız dostunu, düşmanını açıkça bilsin. Yetmiş yıldır Türkiye’nin başına ne geliyorsa ABD’den, NATO’dan, Atlantik sisteminden gelmekte. Bu nedenle Türkiye, bu sistemden ayrılmalı. Atatürk’ün tam bağımsızlık anlayışına sıksı sıkı sarılmalı.
Emperyalizmi bilmeden dünyadaki siyasal olaylar anlaşılmaz. Emperyalizmi anlamadan başımıza gelen felaketlerin, yaşadığımız olayların nedenleri kavranamaz. Onun için RTE ve AKP sözü dolandırmadan gerçekleri dile getirmeli.
                                                                       Adil Hacıömeroğlu

                                                                       10 Ağustos 2016

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder