9 Nisan 2017 Pazar

EVET Mİ, HAYIR MI 13?


8 Nisan 2017 günü Bakırköy’de halkoylaması için sahadaydık. Vatan Partisi Bakırköy İlçe Örgütü olarak komşu ilçelerin ve Öncü Gençlik’in de desteğiyle Bakırköy’de kapsamlı bir çalışma yaptık.
Arkadaşlarımızdan bir bölümü, Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’nda kaldı. Biz (daha kalabalık olan grup) Meydan’dan yürüyerek, İncirli Caddesi’ni boydan boya geçerek Cumartesi Pazarı’na gittik. Türkiye’nin en kalabalık pazaryeri burası... Neredeyse İstanbul’un tüm ilçelerinden gelen yurttaşlar burada alışveriş yapmakta. Yoğunluk Bakırköy’ün çevre ilçelerinde. Özellikle Bakırköy, Bağcılar, Güngören, Bahçelievler, Esenler, Küçükçekmece, Esenyurt, Başakşehir, Fatih, Zeytinburnu, Beylikdüzü, Avcılar ilçeleri yoğunlukta. Sabahleyin Bostancı-Kadıköy’den Bakırköy’e giden deniz otobüsleri tıklım tıklım… Bakırköy pazarına gitmekteler. Akşam dönüşte deniz otobüslerinde yer bulmak olanaksız. Kadınlar çoğunlukta… Bakırköy’ün en önemli özelliği her sınıfa, her kesime, her keseye uygun alışverişlerin yapılabileceği dükkânların bulunması. Cumartesi Pazarı da böyle... Lüks arabalarla alışverişe gelen de var, yoksul görünümlü yayan yapıldak kişiler de… Çarşaflı, türbanlı, mini etekli, aşırı makyajlı kadınlar yan yana… Pazara gelenlerin yüzde sekseni kadın…
Pazara varınca ikiye ayrılıyoruz. Bir bölümümüz pazarın girişinde duruyor, bir bölümümüzde pazarın içinde dolaşıp bildiri dağıtıyor. Pazara girip çıkanlar çok yoğun. Kalabalığın içinde yitip gidiyoruz. Bildirilerimize yoğun ilgi var. Çünkü “Hayır!” oyunu savunurken vatanın bölünmezliği, milletin birliği vurgusu önde. Bu da RTE’nin “Hayırcılar teröristtir.” saçmalığını boşa çıkarıyor. Bildirimizin ana teması “Hayır’da Birleş!”. Bildiri, Türk Milleti’ni “şer”de değil, “hayır”da birleşmeye davet ediyor.
Bildirilerimiz içinde ikinci bir bildiri daha var, başlığı: “Teröre Kesin Çözüm”. “Evet”i ve bizim dışımızda “hayır”ı savunanların hiçbiri halkoylaması kampanyası sırasında terörle ilgili bir tek söz söylememekteler. Vatan Partisi farkı, burada ortaya çıkmakta. Kupkuru, soyut bir “Evet!” ya da “Hayır!” demiyor. “Hayır!” derken Türkiye’nin öncelikli sorunlarına da çözümler öneriyor.
Pazara gelen yurttaşların büyük çoğunluğunun oyunun rengi belli. Hayırlar, belirgin bir biçimde önde. Kararsız yurttaşlar var arada.
Kişilerin giyimine kuşamına, saçına sakalına bakarak oyunun rengini belirlemek olanaksız. Çarşaflı, türbanlı, fesli, sakallı olup da “Hayır”ı hararetle savunanlar da var. Aşırı makyajlı, dekolteli kızlarla küpeli, günün modasına uygun giyinmiş erkeklerden “evet”i savunanlar da var. Şunu özellikle söylemeliyim ki, Saadet Partisi’nin başkanlık rejimine “Hayır!” demesi çok önemli. Muhafazakâr tabanda hareket yaratmış.
Hayırcıların değişecek anayasa maddeleriyle ilgili bilgileri var. Derslerine çalışmışlar. Evetçilerin tek savunması liderleri RTE gibi… Sürekli suçlama durumundalar… Çoğu evetçi konuşmuyor bile... Sorulan sorulara yanıt vermekten kaçınmaktalar.
Öncü Gençlik’ten Eren Arkadaş’ın bulduğu “Vatan için ‘Hayır!’ diyelim, memleketi birlikte yönetelim.” sloganı güne damgasını vuruyor. Yurttaş bu sloganı benimsiyor. Evetçilerin ilgisini çekiyor. Evetçilerle konuşma fırsatı veriyor bizlere. Bu arada şunu da söylemeliyim. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in her parti tabanında karşılığı var. Genel Başkanın televizyondaki konuşmaları, siyasal olaylar karşında yaptığı çıkışlar, saptamaların etkisini görmek olanaklı. Sayın Perinçek’in konuşmalarını adım adım izleyenler azımsanmayacak sayıda.
Az kalsın unutuyordum. Hafta içinde yaptığımız esnaf gezileri çok önemli. Esnaf bıkkın, çaresiz… Tutunacak dal aramakta. Ekonomik kriz, çarşıları tüketmekte. Bu nedenle AKP iktidarına karşı büyük bir tepki ve kızgınlık var.
Neyse biz, düne dönelim. Elimizdeki bildiriler tükendi kısa zamanda. Önlüklerimiz ve şapkalarımızla yürüyerek geri döndük. Yolda birçok yurttaş bizleri durdurarak sorular sordu.
Mutluluk içinde arkadaşlarımızla vedalaşırken vatan için güzel bir iş yapmanın erinciyle evlerimizin yolunu tuttuk. Vatan için çalışmak, savaşmak; Türk Milleti’nin birliği için çaba göstermek güzel şey, inşallah herkese nasip olur.
                                                           Adil Hacıömeroğlu
                                                           9 Nisan 2017Hiç yorum yok:

Yorum Gönder