4 Temmuz 2011 Pazartesi

BOYKOTTAN TEK PARTİYE

CHP’nin iki milletvekilinin Silivri’de rehin tutulması nedeniyle TBMM’de yemin etmeme tavrı önümüzdeki günlerde AKP’ye yeni manevra alanları sağlayacak. Bu durum, hem CHP’yi zorda bırakacak hem de demokrasimizi geri dönülmez bir karanlık tünele sokacak.

Yemin krizinde ipler RTE’nin elinde. CHP yönetimi çok yanlış bir kararla iktidar partisine inisiyatif kazandırdı. Çok haklı olduğu bir konuyu kamuoyuna mal ederek AKP’yi sıkıştırma fırsatını ne yazık ki kaçırdı. Siyasallaşan AKP yargısını, teşhir etme fırsatı kaçmış oldu. Yemin boykotundan önce hem yazılarımla hem de genel başkan yardımcılarından biriyle yaptığım telefon görüşmesiyle gerekli uyarılarda bulundum. Ne yazık ki kamuoyunun büyük bir bölümünün uyarılarına karşın CHP yönetimi yemin boykotu kararı aldı.

Kılıçdaroğlu’nun Atina’daki sosyalist enternasyonal toplantısında rehin milletvekilleriyle ilgili şikâyette bulunması yanlıştır. AKP’nin hukuksuzluğunu sona erdirecek olan Avrupalı sosyal demokratlar değil, Türk Ulusu’dur. Bu nedenle ülkemizdeki hukuk dışı uygulamalar halkımıza iyi anlatılmalıdır. Bunun için seçilecek yöntemler, kullanılacak dil özenle seçilmeli.

RTE’nin yemin boykotuyla ilgili söyledikleri, gönüllerinde yatan amacın adeta dışa vurumudur. “CHP’nin bir an önce bu kafa karışıklığından, fikir karmaşasından, şaşkınlıktan kurtulup Ana Muhalefet görevini devralmasını bekliyoruz. Biraz önce de ifade ettiğim gibi, hiç kuşkusuz Meclis normal şekilde çalışacak, yasama görevini yerine getirecektir. Buna mani değerli arkadaşlarım hiçbir hal yoktur.” Meclisin muhalefetsiz de çalışabileceğini söylüyor başbakan. Muhalefetsiz meclislerin demokratik rejimlerde olamayacağının farkında değil sanırım. Yoksa içinden geçen ve hayal ettiği şey olmasın böylesi bir meclis! Gönlünde yatan aslan tek partili bir diktatörlük müdür acaba?

CHP’nin bu tutumu, AKP’nin tek partili meclis hayalinin gerçekleşmesine neden olabilir. İktidar partisinin alacağı erken bir genel ya da ara seçim kararı demokrasimiz açısından büyük bir tehlikeyi önümüze getirir. İktidar partisine ezici bir meclis çoğunluğu sağlar ki bu ülkemizi büyük maceralara sürükler.

Yapılacak iş, CHP’li milletvekillerinin uygun bir zamanda yemin etmeleridir. Zararın neresinden dönülse kârdır. Bundan sonrasında ise siyasallaşan yargı kararlarıyla ve AKP’nın yanlış uygulamalarıyla amansız bir mücadeleye girişmek gerek. Yoksa yemin boykotu, tek parti diktatörlüğüne dönüşür.

Ülkemizin sorunlarının çözüleceği yer TBMM’dir, yargıdır, halktır.

Adil Hacıömeroğlu
2 Temmuz 2011

Not: 4 Temmuz 2011 tarihli Kent Yaşam Gazetesi’nde yayımlanmıştır.
Yazılarımın tümünü http://adiladalet.blogspot.com dan okuyabilirsiniz.

1 yorum:

  1. BENCE CHP MİLLETVEKİLLERİ YEMİN ETMEYİP VATANDAŞI SOKAĞA DÖKMELİDİR. BDP KADAR OLAMIYORLAR MI?RTE KENDİSİ NASIL BAŞBAKAN OLDU? SABAHAT TUNCEL? EMSAL TEŞKİL EDENLER VAR. BU İNSANLARA OY VERMİŞ OLANLARIN OYLARI VE TERCİH HAKLARI HİÇE Mİ SAYILIYOR? ENGİN ALAN PAŞATI SİLİVRİDE UNUTAN BİR MHP' Yİ AKLIM ALMIYOR. MHP CHP İLE BİRLİKTE YEMİN BOYKOTUNA GİTSE OLAYLARIN YÖNÜ ÇOK DEĞİŞECEKTİ.

    YanıtlaSil