23 Ekim 2011 Pazar

ARAP ZEMHERİSİ

Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi, 20 Ekim’de doğum yeri Sirte’de yakalanarak öldürüldü. Televizyon ekranlarından izlediğimiz görüntülerde linç edilme söz konusu. Hem de vahşice bir linç…

Kaddafi’nin nasıl ve nerede, kimlerce yakalandığı meçhul. Böyle bir ölüm özellikle planlanmış gibi. Ülkesine ihanet eden işbirlikçi liderler, diktatörler zoru gördüklerinde zaman geçirmeden pılısını pırtısını, hazinesini, ailesini, en yakın hizmetkârlarını toplayarak kendisini koruyan bir ülkeye kaçıverir. Genellikle bu ülkeler; dünyadan soyutlanmış, diktatörlükle yönetilen yerlerdir. Bazen de hizmet ettiği efendinin ülkesine kaçarlar.

Kaddafi, ülkesinden kaçmadı. Ülkesini sömürgeleştirmek isteyen güçlere ve onların işbirlikçilerine karşı mücadeleyi yeğledi. Demokrat bir lider değildi; ama yurtseverdi. Ülkesinin yer altı kaynaklarını yabancılara peşkeş çekmek yerine, millileştirmeyi seçti. Bu nedenle de Batılı sömürgecilerin boy hedefi oldu.

Neden böylesi bir ölüm? Libya, aşiretlerden oluşan bir ülke. Kaddafi de büyük aşiretlerden birisinin üyesi. Aşiret yasaları, gelenekleri kesin kurallara bağlıdır ve çağdaş dünyanın anlayışına uymaz. Bunu en iyi bilenler de sömürgecilerdir. Aşiretlerin uzlaşması, ulusal bütünlük oluşturmaları sömürgecilerin işine gelmez. Ulusal bütünlük olursa, emperyalistlerin kullanacağı gruplar da olmaz. Bu nedenle de aşiretler uzlaşmamalı ve sürekli düşmanlıklar yaratılmalı. Düşmanlıklarda da sömürgeci ülke bir aşireti diğerine karşı kullanmalı.

Kaddafi’nin öldürülme biçimi hem Kaddaf hem de müttefikleri olan diğer büyük aşiretler tarafından kabul edilecek cinsten değil. Bu nedenle de isyancı aşiretlere karşı düşmanlık besleyecekleri kesin. Bu da intikam ateşini tutuşturacak. Böylece de Libya’nın ulusal bütünlüğü parçalanacak. Tıpkı Irak’ta olduğu gibi (Sünni, Şii, Kürt ayrışması ulusal bütünlükte onulmaz bir gedik açmıştır.). Halkı parçalanmış, düşmanlıkların diz boyu olduğu bir ülke asıl düşmanını fark edip ona karşı savaş verebilir mi? Kendi kanını emen, yeraltı ve yerüstü kaynaklarını sömüren asalakları görebilir mi?

Libya, görünürde UGK’ nın (Ulusal Geçiş Konseyi) kontrolündeymiş gibi görünse de asıl egemenler ABD, Fransa, İngiltere ve İtalya’nın oluşturduğu emperyalist güç birliğidir. Kaddafi’nin infazının bu ülkelerin bilgisi dışında olduğunu kim söyleyebilir? Ya da UGK, kendi iradesiyle böyle bir infazı gerçekleştirebilir mi?

UGK’ dan söz açılmışken önemli bir konuya değinmeden geçemeyeceğim. Çünkü UGK’ nın anlayışını anlamak açısından bu çok önemli. “İtalyan sömürgecilik yılları Libya için bir kalkınma dönemi oldu. İtalyan sömürgeciliği ülkemize yolları getirdi, Trablus'ta, Derna'da ve Bin gazi’de bugün bile ayakta duran güzel binalar inşa etti. İtalyanlar, Libya halkına tarımsal kalkınmayı, adil yasaları ve adil yargılamaları armağan etti. İtalyan sömürgeciliğinin Libya'ya kazandırdıklarını tüm halkımız çok iyi biliyor. Buna karşılık Kaddafi, İtalyan kolonyalizminin tam tersi bir çizgide yürüdü. Ülkemizin kalkınması için hiçbir şey yapmadı. Libya'nın zenginliklerini halkı için kullanmadı. (20 Ekim 2011, Aydınlık)” Bu sözler, UGK Başkanı Mustafa Abdülcelil’e ait. Sözlerini şöyle sürdürüyor demokrasi kahramanı(!) başkan: “Avrupa'nın sömürgecilik tarihini kara sayfaları dâhil iyi biliyoruz. Ama İtalya, Libya'dan ayrılırken ardında dostluk simgeleri bıraktı.” Hem de nasıl bir dostluk… Mussolini, Libya’nın büyük bağımsızlık önderi ve ulusal kahramanı Ömer Muhtar’ı asarak dostluğunu gösterdi. Şimdi de Abdülcelil, Mussolini’nin ardılı, fikirdaşı olan dışişleri bakanının huzurunda aşkla sömürgeci uşaklığını ilan ediyor.
Bir “Arap Baharı” sözü tutturuldu gidiyor. Araplara demokrasi getireceğini söyleyen emperyalistler tarafından. Hem de öyle bir demokrasi ki yargılanmasından korkulan bir lider linç ettiriliyor sokaklarda. Demokrasi(!) için yola çıkan aşiretler, karşıtlarını sokaklarda infaz ediyor. Efendilerinin eskiden işledikleri cinayetlere, ülkelerini sömürmelerine övgüler düzüyorlar. Bu demokrasiye RTE'nin elden gönderdiği üç yüz milyonluk bir katkı söz konusu. Anlayacağınız bu demokrasi çorbasında bizim de tuzumuz var.
Emperyalizmin kucağına oturmuş ortaçağ feodalleriyle bir ülkeye demokrasi gelir mi? Böylesi bir durumda o ülkenin bağımsızlığından, dirliğinden, düzeninden söz edilebilir mi? Halkı bölünmüş, sokaklarında yargısız infazların yapıldığı, sömürgeciliğin göklere çıkarıldığı bir coğrafyada bahar yaşanır mı? Böylesi bir duruma verilecek ad “ Arap Zemherisi”dir. Karakışın bahara dönüşmesi için o topraklarda Atatürk çiçeklerinin açması, Ömer Muhtarların doğması gerek.
Not 1: Libya ile ilgili daha önce yazdığım iki yazı, bugünleri anlamak için tekrar okunabilir: 1-http://adiladalet.blogspot.com/2011/03/libya-bolunmeye-dogru-mu.html 2-http://adiladalet.blogspot.com/2011/03/trablusgarptan-libyaya.html
Adil Hacıömeroğlu
23 Ekim 2011
Not 2: Yazılarımın tümünü http://adiladalet.blogspot.com dan okuyabilirsiniz.

11 yorum:

 1. AŞİRET AĞIYLA YAŞAMAĞA ALIŞTIRILMIŞ 45 YILDIR DESPOTİZMİN PENÇESİNDE LİBYA TİRANI OLMUŞ BİR LİDERİN CEMAHİRİYESİNDE YAŞAMAK İSTERMİYDİNİZ?OKUYANA BEDAVA BURS VERİYORMUŞ,TÜKETİM HARCAMALARI İÇİN PETROLDEN HALKA PAY AMMA SÖZ HAKKI ASLA.İTALYAN KOLONİYALİZMİNİ ÖVEMEM AMMA UGK BAŞKANI ÖVMÜŞ.HERZAMAN KENDİME BU SORULARI SORARIM:YEDİĞİN ÖNÜNDE YEMEDİĞİN ARDINDA OLSANDA YİNEDE BİR ALTIN KAFESTE KUŞSUNDUR.İNSANİ DEĞER YARGILARI YÜKSEK YÜKSEK TEPELER ŞARKILARI DEĞİL ANITSAL BİNALAR,MEYDANLAR,PARKLAR,KÖPRÜLER,İBADETHANELER,TİYATRO SALONLARI,STADYUMLAR,LİNK ARAÇLARI,UYDULAR,FÜZELER,ÜNİVERSITE KAMPÜSLERİ.....,YOLLAR.BUNLAR FANİ İNSANLARIN YAŞAMINDA GÖRÜP GİDECEĞİ AMA GELENLERİN SAHİPLENECEĞİ ABİDEVİ KALKINMA EMARELERİDİR.KALKINMA NEDİR?AYLIK 5 KİLO YÖĞURT 30 EKMEK 3 -5 KİLO ET VE 3 ODA BİR SALON EVMİDİR?YÖRÜK MEHMET SEZER

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler Adil Bey , Emperyalist güçlerin hazırladığı program dahilinde gerçekleşiyor bütün olanlar ve malesef insanlıkdışı olarak gerçekleşiyor, Demokrasiyi getireceğeiz diyenler tam tersi libya'yı içinden çıkılamaz duruma getirecekler, sırada suriye var, bizim çok dikkkat etmemiz gerekiyor bizde halkı biribirne düşürme programını derhal bozmalıyız oyuna gelmemeliyiz...Kaleminize sağlık ,teşekkürler...Verdiğiniz tarihi bilgiler içinde teşekkürler...

  YanıtlaSil
 3. Avrupa Birliği dağılmazsa BOP yolunda ilerlemeye devam edecektir.Ortadoğu kan gölüne dönerken kendileri terörsüz güvenlikte yaşayacak olan mazlum devletlere ve daha sonra uzak doğuya kadar bile uzanacaktır.Emperyalistler 100 sene sonrasının planlarını yapan yaratıklardır.Yüz sene önce planladıkları bu gün akepe iktidarı ile ortadoğuda meyvesini vermeye başlamıştır.İlk hedefimiz Avrupa Birliğini "AB" yi dağıtmak onları birbirine savaşa sokmak olmalıdır.Oralarda terör estirip aynı yıpranmayı halkına yaşatmaktır.Aynı şekilde psikolojik savaş yaratacak adamlarımızı bizlerde onların liboşları olarak oralara gönderip aynı yolu denemeliyiz.Atatürk ABD'deki zencilere müslümanlığı öğrettirmişti.Hem de evlerine gidip pazarlamacı gönderip veresiye satışlarla okuma yazma bilmeyen halkına islamı yaydı.Türbanı bu gün ülkemize bu yolla sokmuşlar köy köy kasaba kasaba alman şıllığını müslüman oldu örtünüyor deyip örtünmeyi müslümanlığa kakalamışlardır.Yapacak çok iş var şimdi bile başlasak zira önümüzde Suriye ve İran var epey yol katederiz.

  YanıtlaSil
 4. Aydın CİVCİK23 Ekim 2011 23:00

  ADİLBEY BEYNİNİZE ELİNİZE SAĞLIK ORTADOĞUDA YAŞANANLAR BAŞLIK OLARAK CUKADAN OTURUYOR, ARAP BAHARI DEĞİL ARAP ZEMHERİSİ (KARAKIŞI) EMPERYALİZM KENDİNE UŞAKLIK ETMEYEN ,İŞBİRLİĞİ YAPMAYAN HERKESE DÜŞMANDIR.
  KADDAFİ GERGEKTEN ÜLKESİNE DEMOKRASİYİ GETİREMEDİ ,HAYATA GEÇİEMEDİ AMAM YİNEDE EMPERYALİSTLERE UŞAKLIK YAPMAYAN BİR LİDERDİ.
  EMPERYALİSTLERİN SİLAHLI GÜCÜ NATO ABD VE AB NİN ÇIKARLARINI KORUYAN BİR ÖRĞÜTDÜR.
  BUGÜN EMPERYALİSTLER ULUSLAŞMA SÜRECİNDE OLAN HALKLARIN BİRLİK OLMALARINI ENĞELLEMEK İÇİN AŞİRETLERİ VE MESEPLERİ, MİKRO MİLLİYETÇİLİKLERİ KÖRÜKLEMEKTE ,GÜNDEMDE TUTMAKTADIR.
  IRAK ,LİBYA VEBUNA BENZER BİRÇOK ORTADOĞU ÜLKESİNDE ,HALKLAR ARASINA NİFEK, KİN , DÜŞMANLIK TOHUMLARI EKMEKTELER.
  EMPERYALİZMİN EN BÜYÜK ÖZELLİĞİ; BÖL PARÇALA VE SÖMÜR.
  HİÇ GÖRÜLMÜŞMÜDÜR EMPERYALİZMİ HALKLARA DEMOKRASİ VE ÖZĞÜRLÜK GETİRDİĞİ.
  HİÇBİR ULUSAL VE MİLLİ ÖZELLİĞİ OLAN ÖRĞÜTLER EMPERYALİSTLERLE İŞBİRLİĞİ YAPARAK BAĞIMSIZLIGINI KAZANAMAZ .
  İÇ DİNAMİKLERLE KAZANILMAYAN ÖZĞÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIK ANCAK EMPERYALİSTLERİN KUKLASI BİR YÖNETİM OLABİLİR.
  ANADOLUDA BİR SÖZ VARDIR " YAĞMURDAN KAÇARKEN DOLUYA TUTULMAK" ARAP BAHARIDA BUNA BENZER.

  YanıtlaSil
 5. Savaş gemilerini tüm ülkelerden önce gönderen Türkiye...!!
  Abd Libya'da kargaşa yaratıp binlerce insanı öldürdüğünde..Kaddafiye karşı güçlere silah, muhimmat ve para desteğinde bulundu..Halbuki ..Kaddafi bize 74 Kıbrıs barış harekatında tam destek verip uçak yakıtlarımızı karşılayıp..74 sonrasında da petrol verdi...vede Kıbrıs TÜRK Cumhuriyetini ilk tanıyandır....Sessizlik suç aklamaz hiçbir hainlik bedelsiz kalmaz...

  YanıtlaSil
 6. Hocam gerçekten çok güzel açıklamışsınız ellerinize sağlık. Ayrıca Türkiye için çok önemli bir şahsiyettir Kaddafi. Kıbrıs mücadelemizde bize kapısını açan tek ülkedir onun diktatörlüğünde ki Libya... Biz ise bunları unutup öldürülmesini kutlayanlarla beraber yaşıyoruz öldürülmesi için elden paralar gönderenler tarafından yönetiliyoruz. Tarih bu ülkeyi affetmeyecek.

  YanıtlaSil
 7. BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİNİN ÖNÜNDEKİ TÜM ENGELLERİN BİR BİR KALDIRILDIĞI BİR SÜRECİ YAŞIYORUZ.DÜN BAŞKASI,BUGÜN KADDAFİ YARIN KİMBİLİR BİZ.GERÇİ BİZ ORTAK KONUMUNDAYIZ.PLANLARDA ORTAĞIZ,ANCAK SONUÇTA OLMAYACAĞIMIZ,YOK EDİLECEĞİMİZ KESİN.6 AYDAN BERİ 40 ÜLKEYE DİRENEN,ÜLKESİNE İSE 42 YIL HİZMET ETMİŞ,HERŞEYDEN ÖNCE İNSAN OLARAK DÜŞÜNECEK OLURSAK,HİÇKİMSEHİÇBİR YARATILMIŞ BU ŞEKİLDE BİR ÖLÜMÜ HAK ETMİYOR.YAPILANLAR ÇOK VAHŞİCE BARBARCA.ÜLKE ESAS BUNDAN SONRA BİTECEKTİR,YOK OLACAK BİRİLERİNE PEŞKEŞ ÇEKİLECEKTİR.BAZI ÜLKELERE DİREK GİRİLİYOR,BAZI ÜLKELERİ İSE BİRBİRİNE KIRDIRIYORLAR..HOCAM ,İNSANLIK TAMAMEN YOK EDİLMEK İSTENİYOR.ESEFLE KORKUYLA İZLİYORUZ..ELLERİNİZE SAĞLIK.:(((

  YanıtlaSil
 8. Sayın Adil Bey, "Arap Zemherisi" yazınız üçüncü dünya ülkelerindeki küçük burjuva liderlerin ortak kaderlerini çok iyi anlatıyor...diliniz de çok yalın...kutlarım...Laleler ülkesi Hollanda'dan sevgiler... Sabri Varan

  YanıtlaSil
 9. Yazinizdan ogrendiklerim acida olsa gerekli bilgiler,tesekkur ederim..Evet hic yakismadi dogrusu,vahsetti yapilan eziyet..Inancli topluma yakismayacak kadar gerici dusunce..Inanclarini nerede kullaniyor bunlar anlayamiyorum..Bu kadar kin ve nefret iman ila bagdasmaz ama hatasi ne olursa olsun,boyle bir hakareti hak etmemistir bir insan..Allah taksiratini af etsin..Boyle beyinleri olan bir Ulkeye demokrasi ve cumhuriyet nasil ulasir,saskinim dogrusu..insaallah dogru yolu bulurlar..

  YanıtlaSil
 10. YAZINIZ ÇOK GÜZEL OLMUŞ ADİL BEY. ELLERİNİZE, YÜREĞİNİZE SAĞLIK. LİBYA HALKI BU YAPTIKLARINDAN ÇOK PİŞMAN OLACAKTIR. IRAK KENDİLERİNE ÖRNEK OLSUN. ONLARA DA DEMOKRASİ GELECEKTİ. NE OLDU GÖRDÜNÜZ. EMPERYALİSTLERDEN DE BU BEKLENİR ANCAK. ALLAH FIRSAT VERMESİN. ONLAR DA BİR GÜN DAĞILIP GİDECEKLER ZATEN.

  YanıtlaSil
 11. Celal KURUHASANOGLU/FR.
  Demokrasinin,hukukun,adaletin olmadigi muhalif taraftarlarinin Kaddafi'den ayricaliginin olmadigini dusunuyorum.Gercek bir baslik Yakismis.Bu olaylarin BOP dogrultusunda planlandigi gibi yurudugu,oldurme olayininda bir sekilde onlar tarafindan planlandigini ve olumun piyonlarca gercelestirildigidir."Kizginlik aninda sevgi gostermek zor,fakat ne kadar guzel bir seydir."birde" merhametsizlik kilicini cekenler,merhametsizlerin kilici ile olur."Kaddafi gibi nice despotlar var .Nedense emperyalizm kaddafiyi hedef aldi.Sirada diger musluman ulkeleri var.Bu olaylarda Turkiye yonetimide emperyalizmin yaninda yer alarak,onceden arkadas dost ilan ettigi kisileri bir kalemde silebilmistir...

  YanıtlaSil