17 Eylül 2015 Perşembe

BÖLÜCÜLERİN BAYRAK KORKUSU

On bir milyon kişiyi temsil eden on dört demokratik kitle örgütü, meslek odası ve sendika bugün Ankara’da “Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet!” mitingi düzenleyecek. Bu mitinge birçok dernek, sendika da destek verdi. Bazı siyasal partiler de mitinge katılacaklarını bildirdiler. Keşke CHP ve MHP yönetimleri de bu mitinge etkili bir destek verselerdi... Türkiye’nin birliğinden yana olan yurttaşlar için bir umut bu miting.
Yürüyüş, Sıhhiye Meydanı’ndan başlayıp birinci TBMM’de sona erecek. Bu, anlamlıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu sağlayan tarihsel değeri olan bir yerin simge olarak seçilmesi anlamlıdır. Eski TBMM, Atatürk demektir. O meclis ki bütün ulusu, bağımsızlık için bir araya getirmişti. İşin için de Türk Bayrağı ve Atatürk olunca ulusun birliği önündeki engeller kalkar, bölücülük sona erer.
          Mitingi düzenleyen kuruluşlar “Bayrağını al da gel!” çağrısında bulundular. Mitingde Türk Bayrağının dışında hiçbir partinin, derneğin ya da sendikanın flaması, bayrağı olmayacak. Çünkü Türk Bayrağı, Türk Milletinin birliğini temsil etmekte. Terör de milletin birliğini yok etmek için çalışmakta. Türk Bayrağı; ayrılıkçılığın değil, bütünleşmenin ve bağımsızlığın simgesidir.
Türk Bayrağının birleştiriciliğinde miting yapılır da bölücüler susar mı? Susmaz tabi ki…
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Ankara’daki terör karşıtı mitingle ilgili açıklama yaptı. “Orada bayrağa bir saldırı yok ki. Irkçılığı, faşizmi Kürtlere karşı körükleyebilecek tehlikeli bir çağrıdır. Kürtler nerede bayrağa saldırmış ki, sen ‘Bayrağını al, gel, Kürtleri protesto edelim.” diyorsun. Bu yanlıştır.” Bu sözleri söyleten ne? Ayrıca iki satır konuşmada bunca çarpıtma neden?
Öncelikle belirtelim ki, Ankara’daki mitingde Türk Bayrağı Kürtlere karşı bir simge değil. Karşı çıkılan bölücü örgüttür. Orada birçok Kürt kökenli yurttaşımızda Al bayrağı gururla taşıyacak.
Kürtler, bayrağa niçin saldırsın ki? Türk Bayrağı Kürt kökenli yurttaşlarımızın da bayrağı. İnsan, kendi bayrağına saldırır mı hiç? Ancak terör örgütü militanlarının Türk Bayrağını gönderden indirdiklerini çok gördük. Meydanlarda bayraklar parçalayıp yaktıklarına da tanık olduk.
“O bayrağın alında, kızılında Kürt’ün de Türk’ün de Laz’ın da Çerkez’inde kanı var. O bayrağın kızılı oradan gelmiş. Kızılını, gölgesini Türkçülüklerine, faşizmlerine alet etmeye kalkmasınlar.” Bu sözler, diğer eş başkan Yüksekdağ’a ait. Evet, doğrudur. Türk Bayrağının kırmızısında doğudan batıya, kuzeyden güneye bütün Türk Milletinin kanı var. Onun içindir ki birliğimizi temsil etmekte. Türk bayrağı hiçbir etnik kökenin değil, büyük bir milletin bayrağıdır. Türk Bayrağı, bir ırkı temsil etmediği için faşizme değil, ulusun bütünlüğüne hizmet eder. Bu nedenle bölücü terörü önlemek, ulusu birleştirmek için elimizden, gönlümüzden düşürmüyoruz Al bayrağımızı.
HDP eş başkanlarının korkusunu anlamak olanaklı. Çünkü Türk Bayrağının birleştirici gücünden korkmaktalar. Bayrağın ayrılıkçı bataklıkları kurutacağını gördüklerinden terör karşıtı mitinge var güçleriyle karşı çıkıyorlar.
Ankara mitinginde sağ, sol yok! Düşünce farklılıkları bir kenara itilmiş. Bayrak var, bayrak… Bayrak olduğunda ulusun sesi çıkar, bölücüler susar. Şimdi anlaşıldı mı bölücülerin bu mitinge karşı çıkışlarının nedeni?
                                                           Adil Hacıömeroğlu
                                                           17 Eylül 2015

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder