17 Mart 2018 Cumartesi

“İSLAM’IN GÜNCELLENMESİ”Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, 8 Mart 2018 Kadınlar Günü nedeniyle Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının düzenlediği toplantıda ilginç açıklamalar yaptı. Bu açıklamalar, ne yazık ki kamuoyunda gerekli desteği bulmadı. Siyasetin günlük polemikleri içinde gerekli, doğru tartışmalar yapılmadı konu ile ilgili olarak.
“Son günlerde bakıyorsunuz din adamı olarak ortaya da ne yazık ki kadınla ilgili çok farklı açıklamalarda bulunup dinimizde kesinlikle yeri olmayan bazı kendine göre içtihatta bulunan kişiler çıkıyor ortaya. Anlamak mümkün değil. Yani bunlar ya bu asırda yaşamıyorlar; çok farklı dünyada, zamanda yaşıyorlar. Çünkü İslam’ın güncellenmesi gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. Siz, İslam’ı on dört, on beşinci asır öncesi hükümleriyle kalkıp da bugün uygulayamazsınız. Böyle bir şey yok!” demekte Erdoğan.
Erdoğan’ın sözünü ettiği kişiler, kendilerinin İslam bilgini(!) olduğunu söyleyen birtakım hocalar… Bu sözleri de onlar söylemekte. Toplum yaşamına, yaşadığımız çağa, insanlık değerlerine uymayan bu hocaların açıklamaları kamuoyunun neredeyse her kesiminde tepkiyle karşılandı.  Akla, vicdana sığmayan bu açıklamaların çoğu, toplum tarafından sapıklık olarak görüldü. Din adına yapılan bu sapıkça yorumlar, yüreğinde İslam sevgisi olan içten Müslümanları son derece rahatsız etmekte. Toplumun vicdanı bu sorumsuzluğa, Allah ile aldatmaya “Dur!” diyecek yetkililer, bilginler, aydınlar aramaktaydı.
“İslam’ın güncellenmesi” demek, Ortaçağ hurafelerinin yok edilmesi demek. İslam’da olmamasına karşın ne yazık ki zaman içerisinde bir ruhban sınıfı oluştu. Ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel… çıkarlar elde eden bu ruhban sınıf, toplumun geri kalmasında, çağdaş kurumların oluşamamasında en büyük etken. Yoksul halkı sülük gibi emen bu ruhban sınıf, en büyük zararı da yine yoksullara vermekte.
Erdoğan’ın “İslam’ın güncellenmesi konulu açıklamasından sonra birçok ilahiyatçının yazılı ve görsel basında bu doğrultuda düşüncelerini söylemeleri olumludur. Bu, hurafeyle savaşın çok yoğun geçeceğinin belirtisi.
“İslam’ın güncellenmesi” daha açık bir söyleyişle reformu, hurafelerden toplumu kurtarma isteğinin hem iktidar hem de muhalefetçe desteklenmesi gerekmez mi?
Hurafeci, Allah’la aldatıcı birkaç basın organı ve kişinin Erdoğan’ın açıklamasına sert karşı çıkışları olağandır. Deli raporlu fesli meczubun, ak-it denen paçavranın, Nur tarikatının önde gelen bir isminin “İslam’da güncelleme” sözünü işitince ayağa kalkmaları, Erdoğan’ı eleştirmeleri anlaşılır. Ancak laik, çağdaş çizgide olduklarını savlayan partilerin ya da kişilerin karşı çıkışlarına ne demeli?
“Birileri İslam’ı güncellemekten bahsediyor, Bence güncellenecek İslam değil, asıl kendilerini güncellemeleri gerekir.” Bu sözler, İyi Partili Yusuf Halaçoğlu’nun sosyal medya paylaşımından.
İyi parti sözcüsü Aytun Çıray ise konuyla ilgili olarak “Tövbe, tövbe estağfurullah, bizim güncellenecek dinimiz yok!” demekte.
“Allah ayetlerini sorgulamak cumhurbaşkanının işi değil, Erdoğan’ın işi değil. Uyarmak benim işim değil, ayetler sorgulanamaz. Ayetleri sorgulamak kulların işi değil.” Bu sözleri söyleyen de YCHP’li Engin Altay. Hazret, tüm siyasetini RTE düşmanlığı üzerinden yürütüyor ya, “İslam’ın güncellenmesi” konusunu iyice çarpıtarak fanatik dinci gruplara selam gönderiyor. Aklı sıra böyle konuşarak o çevrelerde oy devşirecek.
İki muhalefet partisinin sözcüleri de din üzerinden siyaset yaparak toplumun iyice gerisine düşmekteler. Allah ile aldatanları kışkırtarak AKP iktidarını yıkacaklarını sanmaktalar. Bunu yaparken de bazı tarikatçılarla aynı yerde durduklarını önemsemiyorlar bile.
Ey muhalefet, siz Türkiye’nin ve diğer İslam ülkelerinin günümüzün çağdaş hukukuyla mı, yoksa yedinci yüz yılın hukuk sistemiyle mi yönetilmesini istiyorsunuz? Sözü saptırmadan öncelikle bu soruya yanın verin.
Cumhuriyet değerlerine bağlı bazı dostlarımız, “İslam’ın güncellenmesi” sözünü, Erdoğan söyledi diye karşı bir duruş göstermekteler. Böyle sakat anlayış olur mu? Kim söylerse söylesin bu sözü, toplumumuzun hem de yaşadığımız çağda böyle bir gereksinimi var mı, yok mu? Sen, bu sorunun yanıtını ver.
“İslam’ın güncellenmesi” konusu, ilerde daha çok tartışılacak. Çünkü yaşam bunu zorunlu kılmakta. Yaşamın zorunluluklarına karşı çıkmak, boşa kürek çekmektir. İslam dünyasının içinde bulunduğu Ortaçağ’dan kurtulmasının tek yolu, dinsel hurafeleri bir kenara bırakmakla olacaktır.
Not: Aşağıda linklerini verdiğim iki yazım okunursa konu daha iyi anlaşılır sanır.
TÜRKİYE’NİN HOCASI YAŞAR NURİ ÖZTÜRK https://adiladalet.blogspot.com/2017/07/turkiyenin-hocasi-yasar-nuri-ozturk.html?spref=tw

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder