16 Şubat 2013 Cumartesi

REYHANLI’DA PATLAYAN BOMBA            11 Şubat Pazartesi günü Reyhanlı’da patlayan bomba; dördü Türk, on üç kişinin ölümüne neden oldu. Komşudaki yangın Türkiye’ye sıçrıyor ve can kaybına neden oluyor. Önce Akçakale, şimdi Reyhanlı…
            İktidar yanlısı köşe yazıcılarıyla beyazcam bülbülleri suçluyu hemen belirlediler: Suriye yönetimi… Suriye gizli servisi Muhaberat’ın bu tür saldırıları nasıl yaptığı konusunda uydurma senaryolar yazıyorlar. Amaçları, Türkiye ve Batı ülkelerinin Suriye’ye saldırmalarına yol açacak kışkırtmayı yapmak.
            Cilvegözü’nde patlayan bomba kaza ile de patlayabilir; planlı ve bilinçli olarak da patlatılabilir. Hangi seçenek olursa olsun bu bombanın patlamasında ve gelecek günlerde olabilecek benzer olaylarda AKP hükümeti sorumludur. Tıpkı Akçakale’de ölen yurttaşlarımızda olduğu gibi.
            Bomba yüklü araba nereden gelmiş? Suriye’den mi gelmiş, yoksa Türkiye’den Suriye’ye mi gidiyormuş? Aracın nereden gelip nereye gittiği önemliyse oradaki kamera görüntülerini izlersen görürsün. Bu görüntüleri kesip kırpmadan kamuoyuyla paylaşırsın halk da görür gerçeği. Bomba yüklü aracın nereden gelip nereye gittiği çok önemli değil. Neden mi?
            Yılardır elinde bomba, omzunda tüfek Afganistan’dan Irak’a, Somali’den Libya’ya, Pakistan’dan Sudan’a giden profesyonel teröristleri toplayacaksın Hatay’a, Gaziantep’e; beş yıldızlı otellerde konaklatacaksın, yaralıları en güzel özel hastanelerde tedavi ettireceksin; sonra bombalar patlayınca şaşıracaksın. Kim inanır sana? Dünyanın bilumum eşkıyalarını toplayacak Türkiye’ye Suriye’ye saldırsınlar, diye. Polisini darp edecekler, yurttaşının huzurunu kaçıracaklar, bunun karşılığında hoşgörü göstereceksiniz… Karınlarını doyurdukları lokantaya para ödemeyecekler, sorulduğunda “Tayyip Amcam ödeyecek!” desinler, meskûn yerlerde elde tüfek gezinsinler; sonra da bomba patlatınca şaşıracaksınız. Neden şaşırıyorsunuz beyler? Bu eşkıyaları mevsimlik işçi olsunlar diye mi getirdiniz Hatay’a?
            Bomba yüklü aracı patlatma eylemi, bir El kaide klasiği. Daha önce bu tarz eylemlerini defalarca gördük değişik coğrafyalarda ve ülkemizde. PKK da birkaç yerde denedi benzer eylemleri. Suriye sınır boylarındaki sözde mülteci, gerçekte terörist kamplarında bombalar kimlerin elindeyse sorumluları da onların arasında aramak gerek.
            Suriye konusunda RTE-Davutoğlu politikası iflas etti. NATO desteğiyle birden aslan kesilen AKP, Osmanlı rüyasından erken uyandı. El alemin desteğiyle Osmanlıcılık olmaz. Osmanlı Viyana kapısına gittiyse kendi kılıcıyla gitti. RTE-Davutoğlu ise ABD silahı, Suud ve Katar parası, AB okşaması, terörist saldırılarıyla Şam’a girip Emevi camiinde namaz kılmak istiyorlardı, ancak destekler yok olunca hayaller de bitti. Bu nedenle AKP, Suriye konusunda yeni formüller aramakta. Doğaldır ki bu formüllerin içinde teröristler yok. Adamlara söz vermişsin, ceplerine para koymuş, ellerine silah tutuşturmuşsun, yuvalarından çıkarıp kurduğun kamplara yerleştirmişsin şimdi yan çiziyorsun. Buna da eşkıyanın sessiz kalmasını bekliyorsun öyle mi? Her âlemin bir kuralı vardır. Bu unutulmaya…
                                                                         Adil HACIÖMEROĞLU
                                                                         14 Şubat 2013
            Not: 18 Şubat 2013 tarihli Ulus Gazetesinde yayımlanmıştır.
            Yazılarımın tümünü http://adiladalet.blogspot.com dan okuyabilirsiniz.


2 yorum:

  1. Gerçekleri bir güzel dile getirmişsiniz.Elinize sağlık.

    YanıtlaSil
  2. Olan biteni çok güzel açıklamışsınız. El desteğiyle Osmanlıcılık oynamaya çalışan yeteneksiz kadro ağzının payını aldı. Olan güzelim ülkemize, Hatay'a oldu. Her tarafı kafa kesici kara böcekler doldurdu. Oralarda kendi vatandaşlarımız sağlık hizmeti alamıyor stratejik kör Davitoğlu yüzünden. Türkiye'nin olmayan dş itibarından ise hiç bahsetmeye gerek yok. Libya, patriotlar ve Suriye politikasında madara olmaktan usanmadılar.

    YanıtlaSil