12 Haziran 2015 Cuma

YCHP YÖNETİMİ SEÇİM KAZANMADI, DEMEYİN!

YCHP yöneticilerinin 7 Haziran seçimlerinden önce yaptıkları açıklamalar ilgi çekiciydi. Başta Kılıçdaroğlu olmak üzere birçok genel merkez yöneticisi, HDP'nin seçim barajını aşması için yurttaşları yönlendirici açıklamalar yaptılar. Açık söylemek gerekirse kendi partilerine oy istemek yerine, bölücü bir partinin güçlenmesi için çaba gösterdiler. Aslında bu durum, hem parti tüzüğüne göre suçtur hem kurultayın iradesini kötüye kullanmadır hem de ahlaki açıdan uygunsuzdur. Çünkü bir yönetici, görevini en iyi yaparak iş ahlakına uygun davranmalı.

Bazı YCHP yöneticilerinin HDP aşkı seçimden sonra da sürmekte. YCHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, seçim gecesi yaptığı açıklamada: "Görülüyor ki CHP seçmeni, HDP'ye verdiği oyla demokrasinin kazanmasını sağlamıştır." Tekin'in demokrasi anlayışına hayranlık(!) duymamak elde değil. Kırk bin kişinin öldürülmesinden sorumlu PKK'nın siyasal uzantısı bir partiye böylesine demokratik bir misyon yüklemek demokrasinin"d"sinden haberi olmayanların yapacağı bir iş. 

Tekin'in seçim öncesi HDP'nin seçim barajını aşması konusundaki telkinlerine en çok uyan ise doğum yeri Ardahanlı seçmenler. Yıllardır CHP'nin kazandığı milletvekilliği bu kez HDP'ye geçti. 

Tekin, yöneticisi bulunduğu partinin başarısızlığını irdelemek yerine, başka bir partinin başarısına sevinmektedir. Başka bir partinin başarısından övünç duyan yöneticilerle YCHP'nin seçim kazanması olanaklı mı?

YCHP'nin ikinci adamı Tekin HDP'nin başarısına sevinir de belediye başkanları susup dururlar mı? Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, "Milletvekilliği seçiminde partisinin kentte ilk kez birinci olması ve HDP'nin de barajı aşması üzerine Cumhuriyet Meydanı'nda halka teşekkür pilavı" dağıttı. İşe bakın! Kentte birinciliği kutluyorsan güzel... Ancak HDP'nin barajı aşması neden söz konusu? Sen hangi partinin üyesisin? 

Çanakkale belediye başkanının asıl yaptığı iş, HDP'nin başarısını kutlamak. "CHP'nin kentte birinci olması kutlaması" asıl amacı örtmek için... Halktan gelecek olası tepkileri böylece önleyebileceğini düşünmekte.

Adı "Cumhuriyet" olan bir alanda bölücü ve Atatürk düşmanı bir partinin başarısını kutlamak, Atatürk'ün kurduğu bir partinin yöneticisine yakışır mı?

YCHP'nin genel başkan yardımcılarından Şafak Pavey, Demirtaş'la Atatürk Havaalanı'nda karşılaşıyor. Demirtaş'a söyledikleri ilginç... "Birlikte iyi salladık diye düşünüyorum." Pavey, bu sözleriyle HDP ile ittifakı açıklamakta. HDP'nin seçim barajını aşmasından ne kadar çok mutlu olduğunu saklamakta.

AKP-HDP/PKK, Cumhuriyet'i birlikte yıktılar. Atatürk devrimlerine karşı ortaklaşa var güçleriyle savaştılar. Şimdi sıra vatanı bölmeye geldi. YCHP yöneticileri Cumhuriyet yıkıcısı HDP'ye destek oldu seçimlerde. Şimdi de sıra AKP ile hükümet kurmaya geldi. Cumhuriyet'in yıkıntılarını ortadan kaldırma görevini YCHP yöneticilerine yaptırmakta bir üst akıl...

Neredeyse herkes YCHP yönetiminin bugüne kadar seçim kazanamadığını söylemekte. Tamam, doğrudur bu düşünce. Ancak haksızlık yapmayalım Kılıçdaroğlu'na ve ekibine... 

YCHP yöneticileri kendi partilerine seçim kaybettiriyorlar; ama baksanıza HDP'ye seçim kazandırdılar. Bu başarı değil mi? Daha önce de RTE'yi yoktan var etmediler mi? 

Övünmek de sevinmek de haklarıdır. 

        Not: 12 Haziran 2015 tarihli Aydınlık gazetesinde yayımlanmıştır.

Adil Hacıömeroğlu
10 Haziran 2015

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder