25 Ağustos 2016 Perşembe

SURİYE’DE ÇÖZÜM YAKLAŞIYOR


Suriye’de emperyalizmin kışkırttığı savaş başladığında Türkiye’nin çözüm için anahtar ülke olduğunu söyledik, yazdık. ABD emperyalizminin Ortadoğu’dan çekilmesinde asıl rolü, Türkiye’nin oynayacağını vurguladık.
Davutoğlu’nun yönettiği Türk dış politikası, “Stratejik Derinlik”lerde “Yeni Osmanlıcılık” hayalleri kurarken ABD-İsrail politikaları beyaz bayrak çekiyordu. Oysa Türkiye’nin çıkarları, ABD-İsrail’in yanında değil; bölge ülkeleriyle yapacağı işbirliğindeydi. Su aktı, yatağını buldu. Türkiye, geç de olsa olması gereken yerde yerini aldı. Atlantik ittifakını terk ederek Suriye, İran, Rusya’nın yer aldığı bölge bloğuna yaklaştı.
Türkiye’nin Ortadoğu’daki politika değişikliği, tüm dengeleri altüst etti. Atlantikçiler gerilerken Avrasyacılar güç kazandı. BOP, hayal çukurunda yok olurken bölge ülkelerinin toprak bütünlüğü ön plana geçti. Gerçekçilik, ihanete galip geldi.
24 Ağustos 2016 günü sabahın dördünde Türk Ordusu, Suriye’ye girdi. ABD-İsrail koridorunun tam orta yerinden parçaladı. Böylece BOP’un en büyük amacı olan İkinci İsrail hayali suya düştü.
Türk savaş uçakları, Rus uçağının düşürülmesinden sonra ilk kez Suriye topraklarındaki hedefleri vurdu. Bu, Erdoğan-Putin görüşmesinin bir meyvesidir. Rusya ve İran’ın haberi olmadan bu askeri harekatın gerçekleşmesi olnaksız.
TSK’nın Suriye harekâtına ilk karşı çıkış, PYD lideri Salih Müslim’den geldi. Çünkü bu müdahale, PYD/PKK’nın hayallerini sona erdirdi. Salih Müslim ve arkadaşları Amerikan rüyasından uyandılar ve Ortadoğu’nun gerçeğiyle karşılaştılar. Gerçeğin aydınlığı, karanlık odalarda ABD rüyasına yatmış şaşkınların gözlerini kamaştırmakta. Ne yazık ki gerçeği anlamak yerine, gerçekle savaşmak onları daha büyük felaketlere sürükleyecek.
TSK’nın ABD-İsrail koridorunu kılıcıyla tam ortadan bölmesi karşısında ABD şaşkın. Suriye, İran ve Rusya memnun... Bölge ülkeleri umutlu...
Türkiye, 15 Temmuz darbe kalkışması karşısında önce ulusal birliğini sağladı. Şimdi de komşularla birlik sağlamaya geldi sıra. Cerablus’a müdahale, komşularla birliğe giden yolda önemli bir adım.
15 Temmuz’da ABD saldırısını savuşturan Türkiye, Ortadoğu’ya yapılan Atlantik saldırısı karşısında rol üsleniyor. Türkiye hem kendini hem de komşularını kurtarıyor. Yirminci yüzyılın başında İngiliz sömürgeciliğine karşı silaha sarılan Türk Milleti, Güneş Batmayan İmparatorluğu tarihin çöplüğüne gömmüştü. Şimdi tarih ikinci, büyük fırsatı sunmakta milletimize: ABD emperyalizmini tarihin çöplüğüne gömme fırsatını...
                                                           Adil Hacıömeroğlu
                                                           25 Ağustos 2016
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder