11 Ekim 2014 Cumartesi

AKP, PKK VE IŞİD’LE SAVAŞIR MI?


IŞİD, PKK/PYD ile çatışmakta sınırımızda. PKK/PYD’nin kurtuluş umudu Türkiye. Otuz yıldır kurşun sıktığı TSK’den yardım beklemekte bölücü örgüt.

PKK, emperyalistlerin elinde oyuncak. PKK yöneticileri Avrupa kapılarında devlet kurmak için yalvarmaktalar. HDP yöneticileri ise ABD’den rol istemekteler. Eğer ABD ve AB isterse devletçiklerini kuracaklar emperyalizme hizmet için. Ancak şunu unutmaktalar ki devletler halka dayanarak kurulur, emperyalistlerden izin alarak değil.

IŞİD, Suriye’nin altına dinamit yerleştirmek için ABD ve müttefiklerince oluşturulan kanlı bir terör örgütü. Tabi, IŞİD’in palazlanmasında AKP’nin rolünü yadsımamak gerek. Bir canavar yaratıldı, şimdi de o canavarı kontrol altına almak için uğraşmaktalar.

IŞİD’i güya bombalamaktalar. Her bombardımandan sonra daha da güçlenmekte bu örgüt. Silah, para ve insan kaynakları tükenmemekte nedense... Her geçen gün silahlı militanlarının sayısı artmakta.  Dışarıdan bakılınca çevresi IŞİD’e karşı olan ülkelerce çevrili. Ancak bu durum, onun silahlanmasını, lojistik destek almasını, militan kazanmasını engellemiyor. Bu, ilginç değil mi?

Peki, IŞİD’e silahı, parayı, yiyeceği, giyeceği, militanı kuşlar mı, yoksa uzaylılar mı getirmekte?

NATO ülkeleri, AKP hükümetinden IŞİD’le savaşmasını istediler. RTE ve Davutoğlu, şark kurnazlığıyla ayak sürümekte. Akıllarınca herkesi kurnazca idare edecekler. Düştükleri durum devekuşuna benzemekte. Kendilerinden başka kimse bu kurnazlık numarasını yutmamakta. Herkes farkında bu ayak sürümenin...

AKP, IŞİD’le savaşır mı? Savaşmaz... Neden mi? Çünkü IŞİD’le aynı dünya görüşünü paylaşmaktalar. IŞİD’in başarıları karşısında gururlandıklarını da söyleyebiliriz. Ayrıca suç ortaklıkları da var. Suriye’deki kimyasal silah konusu unutulmuş değil. Eğer AKP, IŞİD’e ihanet ederse; IŞİD’in de AKP’yi zor durumda bırakacak kozları vardır. Yani suç ortaklığının itirafı gibi...

Şimdi gelelim PKK’ya... AKP, PKK ile savaşır mı? Onunla da savaşmaz AKP. Açılım ortağıdırlar. Silivri mahkemelerinin gizli tanıkları arasında yer almıştır bölücü örgütün bazı yöneticileri. Ortaklıkları bozulduğunda, yani düşman olduklarında ortalığa düşecek bilgiler, belgelerin yanında Oslo rezaleti pire kadar kalır. Tabi, sonsuza kadar ortak kalmaları olanaksız. Ortadoğu’da ABD cephesi çöktükçe AKP-PKK ortaklığı da sona erecek. İkisinin yıkılmaları, birbirine bağlı. Birlikte altın çağlarını yaşadılar, birlikte yenilip çökecekler.

AKP, PKM ve IŞİD’le savaşmaz, savaşamaz. Çünkü varlıkları birbirlerine bağlı. Üçü de aynı şer cephesinin üyeleri. Üçü de emperyalizme hizmette sınır tanımamaktalar. Emperyalizmin piyonu olanlar, zamanı gelince oyunu terk ederler. Piyonlar şahı korumak için vardır. Bu nedenle de kolay feda edilirler. Feda edilme zamanları da uzak değil.

Ortadoğu’da yaşayan tüm halklar, oynanan emperyalist oyunu fark etmekteler. Etnik bölünmelerin, inanca göre yapılanmaların bölge halklarına nasıl acılar yaşattığını görmekte herkes.

Ulus devletlerin yok edilmesinin bedelini çok ağır ödemekte Ortadoğu’nun mazlum halkları. Bu nedenle bu oyunu bozma iradesi gelişmekte hızla. Böylece ayrışmanın, parçalanmanın, savaşın yerini bütünleşme, barış eğilimi almakta. Barışın, birliğin güçlendiği bir coğrafyada AKP, PKK, IŞİD’in ne işi var?
                                               Adil Hacıömeroğlu
                                               9 Ekim 2014


1 yorum:

  1. Hayat bize şu dersi veriyor:huzur ve istikrar için sadece sizin iyi olmanız yetmez, aynı dünyayı paylaştıklarınız da, en yakınınızdakilerden başlayarak iyi olmalıdır. ABD ve eski rakibi SSCB arasında sadece soğuk savaş yoktu. Sanattan, spora, satrançtan, tıbba hemen her alanda bir rekabet, bir medeniyet yarışı vardı. Benzer şekilde Avrupa kıtası da sadece Almanya, Fransa veya İngiltere ile değil, her biri kendi ekonomik mucizesini yaratmış ve vatandaşlarını üst seviyede eğitmiş komşulardan oluşuyor. Son aylarda ve özellikle Son günlerde yaşananlar gösteriyor ki Türkiye'nin kendi içindeki istikrarı bölgesel istikrara sıkı sıkıya bağlıdır. Bu nedenle AKP nin Esad düşmanlığı bize yakılan heykel, indirilen bayrak ve harabolmuş cadde ve binalar olarak geri dönmektedir.

    YanıtlaSil