15 Ekim 2014 Çarşamba

CUMHURBAŞKANININ BÖYLESİ


RTE, Cumhurbaşkanı seçildi, seçilmesine ama hala AKP genel başkanlığını bırakmış değil. Yasal olarak partisiz görünse de konuşmalarına, uygulamalarına, tavırlarına bakıldığında AKP üyesi gibi davranmakta.

Anayasaya göre cumhurbaşkanı tarafsız olmalı. Ancak RTE’de tarafsızlığın “t”si yok! Cumhurbaşkanı, anayasaya göre ulusun tümünü temsil eder; ama RTE, ısrarla AKP’lileri temsil ediyor.

Muhalefet partilerine oy veren yurttaşları temsil etmeyen bir cumhurbaşkanı var. Çıkıyor, muhalefet partileri sözcülerine hakaret edip onları eleştiriyor. Eski alışkanlıklarını aynen sürdürmekte. Kavgacı, saldırgan huyu değişmedi, koltuğu değişince. Muhalefete bağırıp çağırıyor. AKP adına muhalefetle savaşını sürdürmekte Erdoğan.

Ey Erdoğan, sen hala kendini AKP genel başkanı sayıyorsan Davutoğlu ne işe yarıyor? Onun görevi ne?

RTE, toplu açılışlar yapmakta. Buralarda AKP’nin propagandasını yapmakta. Kısacası, AKP’ye oy devşirmekte.

Yargıya müdahale etmekte tarafsız(?) cumhurbaşkanı. HSYK’ya el atıyor. Savcı ve yargıçların özgür iradelerine karışıyor.

Yargı ve yürütmeye açıkça müdahale ediyor da yasamaya etmiyor mu? Etmez olur mu? TBMM’nin 14 Ekim’den sonra hangi yasaları çıkarması gerektiğini de söylüyor Hazret!

Eylemsel olarak başkan desek, değil. Çünkü devlet başkanları, anayasanın kendilerine verdikleri yetkilerin ve görev alanlarının dışına çıkmaz. Başkan da olsalar, onları denetleyen bir devlet aygıtı vardır.

RTE, hem anayasal yetkilerini aşıp görev sınırlarının dışına çıkmakta hem de denetlenememekte. Devletin hangi işi varsa oraya müdahale etmekte.

Erdoğan, hem gelenekleri hem de anayasayı zorlamakta. Türkiye, bu durma ne kadar dayanabilir?

Demokrasi, RTE’nin uygulamalarıyla çoktan rafa kalktı. Bu demokrasicilik oyunu ne zaman sona erip gerçek demokrasinin çarkları işler acaba?

Türkiye’nin sorunları olağanüstü derecede artarken siyaset tek kişinin buyruğunda can çekişmekte. Cumhurbaşkanının böylesi hiç görülmedi. RTE kurtuluyor belki, ama ülke batıyor belirsiz bir rotada. Kişisel saplantılar ve hırslar yüzünden koca bir ülke uçuruma sürüklenmekte hızla. Yazık oluyor yurttaşa... Yazık ediliyor Türkiye’ye...
                                               Adil Hacıömeroğlu

                                               13 Ekim 2014

2 yorum:

  1. Yansız kalarak cumhurbaşkanlığı görevini sürdüreceğine yemin eden RTE ; yeminine uymayan müdahaleler yapıyor : Yargıya , yasamaya , yürütmeye tek başına egemen olma hevesiyle esip gürlüyor ; muhalefete yergiler sıralıyor ; AKP ' ye oy , puan kazandırmak istiyor ; bu amaçla açılışlar yapıp mitingler düzenliyor . Anayasal kuralları çiğneme suçu işliyor. Davutoğlu da kukla olarak RTE'nin buyruğuna hazır durumda... Demokrasinin çanına ot tıkamakta olan RTE ne isterse , Davutoğlu onu düşünmeden yapmaya hazır.. Bu demokrasi karşıtı durumu ayrıntılarıyla açıklayan yazısı karşımızda Sayın A. Haciömeoğlu'nun. Teşekkürler ...
    ÖZGEN KARA

    YanıtlaSil
  2. Karşısında sadece kemküm eden politikacı bozuntuları olduğu sürece istediği gibi at oynatır....

    YanıtlaSil