19 Şubat 2015 Perşembe

KAR YAĞDI, AKP BAKTI17 Şubat 2015 günü başladı kar yağışı... Günler öncesinden meteoroloji uzmanları uyarmaktaydı yurttaşları ve kurumları.

Kar yağmaya başlar başlamaz İstanbul’da ulaşım felç oldu. Kara, deniz ve hava ulaşımı durdu. Boğaz köprüleri tıkandı. Yurttaşlar saatlerce aç susuz beklediler evlerine gitmek için. On saati aşkın araç içinde bekleyenler oldu. Ortada ne belediye görevlileri ne de merkezi hükümete bağlı kuruluşların ekipleri vardı. İş başa düşmüştü. Yolda kalanlar, yardımlaştılar kendi aralarında. Kayan araçları birlikte çektiler. Patinaj yapan arabaya omuz verip ittiler. Suyu, ekmeği olanlar saatlerce yan yana bekledikleri araç komşularıyla paylaştılar ellerindekileri.

Koca kentin iki yakasını bağlayan iki köprüdeki tıkanıklığı açamadı İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Anayolları tuzlayamadı, biriken karları küreyemedi. Anayollar tıkanınca ara sokaklarda bile ulaşım durdu. Türkiye’nin en büyük kenti kara teslim oldu.

Afra tafrayla açılan metrobüs kontak kapattı. Yolcular kış kıyamette kilometrelerce yürümek zorunda kaldı. Kimse işine zamanında gidemedi. İşe gidenlerin bazıları evlerine dönemedi. Geceyi işyerindeki koltuk ve sandalyelerin üstünde yarı uyanık geçirenler oldu.

Yıllardır söyledik, dilimizde tüy bitti. Kentlerde ulaşım sorununu çözmek için raylı sistemler gerekli diye. Anlayan yok! Seçim yatırımı için metrobüs yapıldı aceleyle. Düşünmeden taşınmadan, hesap kitap yapmadan metrobüsler sefere çıktı. Yokuş çıkamayan araçlar vardı. Pahalı bir projeydi, ama kimin umurunda? Önemli olan halkın gözünü boyayarak oy almak. Halkın kesesinden para harcama hovardalığı tam gaz. Nasıl olsa hesap soran yok!

İstanbul’un dev gibi sorunları dururken üçüncü köprü devreye girdi. Köprü demek karayolu demek, karayolu demek daha çok araç demek, daha çok araç demek de ulaşım yükünün çoğalması demek. Ama derdini kime anlatacaksın. Siyasetçi, iktidarda kalmayı halkı aldatma üzerine oturtursa olacağı bu.

Yalnızca İstanbul’da mı ulaşım derdi? Hayır! Türkiye’de büyük kentler arasında ulaşım duruyor en küçük kar yağışında geçen ay yağan karda İzmir-İstanbul karayolu ulaşıma kapandı bu kez İstanbul’u Edirne ve Ankara’ya bağlayan yollar kesildi. İzmir-Bursa yolu kilitlendi. Neden mi? Yetkililerin günah keçisi kamyonlar, TIR’lar... Eeee, yük ve insan taşımacılığının neredeyse tamamını karayoluyla yaparsan böyle olur. Çağdaş dünyanın demiryollarıyla ördükleri ülkelerinden ders alan yok!

Ey siyaset bezirgânı! Dünyayı göremiyorsan önünde Atatürk var, onu gör! Yoksul Türkiye’yi niçin demir ağlarla ördüğünü anlamaya çalış. Tabi anlayacak yeteneğin varsa...

Ey halkı kandırmayı siyaset yapmak sanan düşünce kabızı politikacı! Yandaşları varsıllaştıracağım diye göstermelik yatırımlarla milletin parasını çarçur etmektesin. Yaptığın yollar, bir yağmura bile dayanamamakta. Yönettiğin kentler her seferinde kara teslim olmakta. Sen de iş yapıyormuş gibi ortalıkta salınmaktasın.

Büyükşehir Belediyesi başkanı, “İstanbul’un on beş milyonluk bir kent olduğu için her yanına hizmet götürmekte zorlandıklarını” söylemekte. Yahu be adam, sen seçime girdiğinde İstanbul’un büyüklüğünün farkında değil miydin? Gitseydin on bir haneli bir mezrada muhtar olsaydın, böyle sorunlarla uğraşmak zorunda da kalmazdın.

Unutmadan söyleyelim, İstanbul’un da on beş milyon kişiye göre ekonomik olanakları, gelirleri var. Halkın parasını uyduruk işler yerine, doğru yatırımlara harcasaydın bunları yaşamazdı koca kentin insanları.

AKP belediyeciliği İstanbul’da çöktü. AKP’nin genel siyaseti de karayollarında kar altında kaldı. Beceriksizliklerine bahane üretmede usta olduklarını söyleyebilirim. En büyük bahaneleri de kışın ağır geçtiğini söylemeleri. Türkiye burası, Arap çölü değil. Burada kış da bahar da yaz da güz de olacak. İlk kez kar yağmıyor İstanbul’a ve Türkiye’ye. Önlem alamayan toplumlar, doğa olaylarına teslim olurlar.

Bir sözümüz de ilçe belediyelerine... Ara sokaklara girmek neredeyse olanaksız. Üzüm üzüme baka baka kararmış anlaşılan.

İstanbul valisine gelince...

Okulları tatil etmek için akşam karanlığını beklemesi ilginç. Görünen köy kılavuz istemez. Vali Bey, sosyal medyada öğrenci ve velileri kendisine yalvartmakta okulların tatili için. Bundan da hoşlanmakta sanırım.

Üç gün boyunca kış kışlığını yaptı. Ancak ne yazık ki Belediye başkanı başkanlığını, vali valiliğini, yetkililer üstlendiği görevleri yapamadılar. Hepsi kar altındalar. Bekleyelim, havalar ısınıp karlar eriyince ortaya çıkıp süslü söylevlerine başlarlar. Halka masal anlatmayı kaldıkları yerden sürdürürler.
                                                           Adil Hacıömeroğlu
                                                           19 Şubat 2015


2 yorum:

  1. Halkımız maliyeti yüksek ama gösterişden ibaret icraatlara o kadar çabuk tav oluyor ki, böyle zamanlarda zorluklar suratına çarpınca gerçeği görüyor, bakalım bu tokatlar uyandırmaya yetecek mi?

    YanıtlaSil
  2. İstanbul a üçüncü, dördüncü köprü yaparak şehrin daha da büyümesine sebep olanlar, ve onları seçenler, şu kar yağışı sonrası ulaşım ve altyapı rezaletini görüyorlar mı acaba?
    Eğer görüp de ufak şehirleri daha da ufaltıp,artık zor nefes alan İstanbul'u daha da büyütmeye devam ediyorlarsa yazıklar olsun...

    YanıtlaSil