30 Haziran 2013 Pazar

AKP BAYRAĞI KEŞFETTİ


Türkiye’de ne zaman AKP iktidarını sarsan cumhuriyetçi eylemler olduysa iktidar partisi Türk Bayrağını keşfediyor. Normal zamanlarda bayrağın adını anmayanlar, birden bayrak sevdalısı kesiliyorlar.

29 Ekim’de Ankara’ya giden yurtseverlerin ellerinde bulunan bayrakları suç unsuru olarak toplayan da AKP iktidarı. Gösterilerde, Türk bayraklarına tazyikli su sıkıp yere düşürenler de AKP’nin polisleri.

2007 baharında Cumhuriyet mitingleri AKP iktidarının uykularını kaçırmıştı. Bu mitingler, adeta bir bayrak deniziydi. Türk bayrakları altında milyonlar bir araya gelmekteydiler. Ankara Tandoğan (14 Nisan 2007), İstanbul Çağlayan (29 Nisan 2007), Manisa (5 Mayıs 2007), Çanakkale (5 Mayıs 2007), İzmir Gündoğdu (13 Mayıs 2007) mitinglerine kadar AKP toplantılarında Türk Bayrağını görmek neredeyse olanaksızdı. Bayrağın gücünü anlayan iktidar partisi, 15 Mayıs 2007’de Erzurum’da düzenlediği seçim mitinginde katılımcılara Türk Bayrağı dağıttı. AKP tarihinin Türk Bayrağı taşınan ilk toplantısıdır bu. AKP seçimleri kazanınca bayrak hevesi bitti. Artık mitinglerinde turuncu ve mavi renkteki ampullü flamalar egemendi, kırmızı beyaz birden yok olmuştu AKP’den.

Gezi Parkı direnişleri yurdun her yanında başladığında alanlara egemen renk, kırmızı beyazdı. Türk Bayrağı, ulusun tümünü AKP’ye karşı birleştiriyordu. Bayrağın ve ulusun gücünü gören AKP, tıpkı 2007’de olduğu gibi bayrağa teslim oldu.

AKP, Gezi Parkı direnişine karşı düzenlediği kışkırtma mitinglerinde katılanlara bayrak dağıttı. RTE, bayrakları balkonlara asma emrini verdi yandaşlarına. Ancak miting alanları boşaltılınca bayrakların yerlere atıldığı gözlendi. RTE’nin anlayamadığı bir şey, bayrak sevgisinin birkaç saatte kazanılmayacağı idi.
RTE, direnişlerde taşınan bayrakların, bayrak kanununa aykırı olduğu söylüyor her seferinde. Atatürklü bayraklar uykularını kaçırdığından onları yasaya uygun bulmamakta. “Bayrakların üzerinde başka bir işaret, başka bir şey olmayacak.” demekte ikide bir. Ulusalcıların bayraklarında ne bir “işaret” ne de bir “şey” var. O bayraklarda kalpaklı Atatürk resimleri var. O kalpak, Kuvay-ı Milliye’yi ifade eder. RTE, Atatürk’ün adını hiç ağzına almıyor. Nedense “Atatürk” demek onu korkutuyor. Hele bir de kalpak olunca ödü kopuyor.
          
         “Bayrak kanunu” demişken usuma takıldı birden. 11 Haziran sabahı polis, Taksim’e girip AKM’ye bayrak ve Atatürk posteri asmıştı. O bayrağa dikkatle bakıldığında, bayrak yasasına aykırı olduğu görülür. Hem de devletin valisi, bayrak yasasına aykırı bayrağı astı AKM’ye. 12 Haziran günü Vali Bey’e gönderdiğim tweet’te (TC Adil Hacıömeroğlu ‏@AdilHaciomerogl12 Haziran
@valimutlu SAYIN VALİ, AKM'YE ASTIĞINIZ BAYRAĞI DEĞİŞTİRİN. BAYRAK YASASINA AYKIRI BİR BAYRAK ASTINIZ.) bu konuda uyardım kendisini. Kısacası, yurttaşlık görevimi yaptım.

            Öncelikle başbakan kendi valilerine bayrak kanununu anlatmalı, yasaya uygun bayrak asmalarını sağlamalı.

            Erdoğan ve AKP, Türk Bayrağına teslim olmuştur. Yıllar sonra da olsa bayrağı keşfettiler. Birkaç ay öncesine kadar Türk bayrağının biçimini tartışmaya açanlar, “Türk” sözcüğünü ağzına almayanlar, devlet dairelerinden “T.C.” yi silenlerin bayrak sevgisinin birden bire ortaya çıkması ilginçtir. Hızlı aşklar(!) saman alevi gibidir, güz gelmeden solar gider. AKP’lilerin bayrak aşkları içten gelmediğindendir ki miting alanlarında üstüne oturanlar çoğunlukta. Hele miting bittiğinde yerlerdeki bayrakları görmeye hiçbir vatanseverin yüreği dayanmaz.

            RTE, Erzurum mitinginde yandaşlarına üç hilalli Osmanlı bayraklarını balkonlarına asabileceklerini söyleyip gerçek niyetini ortaya koyuyor. Oldum olası Türkiye Cumhuriyetini içine sindiremeyen gericiler, hep Osmanlı hayaliyle yaşadılar. Başbakan bu sözüyle Türk Bayrağına karşıtlığını açıklamış oldu.

            Bayrağa sevgi ve saygı akıl, yürek işidir. Atatürk’ü ağızlarına almaktan kokanların, emperyalizmle kol kola yürüyenlerin Türk Bayrağını anlamaları çok zordur, çok…
                                                           Adil HACIÖMEROĞLU
                                                           23 Haziran 2013
            Not: 1 Temmuz 2013 tarihli Ulus Gazetesinde yayımlanmıştır.
3 yorum:

  1. AKP ; her fırsatta OSMANLICILIK , ŞERİATÇILIK özlemini öne çıkarıyor ; bu bağlamda TÜRK BAYRAĞI' nı ve cumhuriyetimizi önemsemiyor. Ancak son toplumsal olaylara karşı tutumuyla oylarının eridiğini görünce TÜRK BAYRAĞI' na , ulusal değerlere sahip çıkıyor gibi görünüme bürünüyor. AKP ' nin bu takiyyesini ortaya koyan güzel yazısı için Sayın Adil Haciömeroğlu ' na teşekkürler!..

    YanıtlaSil
  2. Normal zamanlarında Türklüğünü Aklına bile getirmeyenlerin, Maça sıkıştığında Bayrağa sarılmaları ne İronidir.

    YanıtlaSil
  3. Tebrikler milli adam. şimdi bütün çapulcular ama fakat demeye başlarlar

    YanıtlaSil