2 Haziran 2014 Pazartesi

1 HAZİRAN SEÇİMLERİ


1 Haziran 2014 Pazar günü iki il, yedi ilçe ve beş beldede yapılan yerel seçim sonuçları incelemeye değerdir. Bu yerleşim yerlerinde 30 Mart’ta seçim yapılmış ve bazı partilerin itirazları sonunda seçimler iptal edilmişti.
Ağrı ve Yalova seçimlerinin ikisinde de 30 Mart sonuçlarına itiraz eden iktidar partisiydi. 30 Mart’ta her iki ilde de sonuçlar başa baştı. Oysa 1 Haziran’da AKP, muhalefet partilerinden oldukça geri düştü.
Ağrı’da seçimi HDP aldı. AKP’nin çok önem verdiği, adeta devlet olanaklarını seferber ettiği Yalova’da seçimi kaybetmesi önemlidir.
Yalova’da seçmenin iki parti çevresinde (AKP, CHP) kümelendiği görülmekte. AKP-HDP birlikteliğine karşı, CHP-MHP-İP-DYP-HEPAR... Yani neredeyse tüm muhalefet partileri ittifak oluşturdu. Seçim, tartışmaya meydan bırakmayacak bir farkla CHP lehine sonuçlandı. Aynı ittifak, diğer yerleşim birimlerinin bazılarında da görüldü ve buralarda AKP kaybetti.
Yalova’da ve diğer yerleşim birimlerinde yurttaş, ittifakı kendi uyguladı sandıkta. Bazı partilerin adaylarını çekerek sorumlu davranması övgüye değerdir. Bu mini seçimde cumhurbaşkanlığı seçiminin adeta bir provası yapılmıştır. Muhalefetin çıkaracağı doğru bir adayla Çankaya’yı AKP’den kurtaracağının işareti görülmüştür bu seçimde.
1 Haziran seçimi, AKP’nin devlet olanaklarını sonuna kadar kullanarak yurttaşa bir nevi rüşvet vererek seçim kazanma anlayışını da iflas ettirmiştir. Soma’da Erdoğan’ın, Gül’ün protesto edilmesi süreci; Eskişehir-Mahmudiye’de Gökçek ve bazı bakanların yuhalanmasıyla sürdü. Bundan da anlaşılacağı üzere çok yakında RTE ve diğer AKP yöneticilerini zor günler beklemekte. Halkın önüne çıkacak durumları kalmayacak iktidar yanlılarının.
Kısmet, muhalefetin ayağına gelmiştir. Bu kısmeti tepmeleri durumunda, koltuklarını korumaları çok zorlaşacak. Kısmet, cumhurbaşkanlığıdır. 10 Ağustos’ta büyük bir utkuya imza atmak zorundalar. “Armudun sapı var, üzümün çöpü.” demeden ortak adayda birleşme zamanıdır. Tersi mi? Düşünmek dahi istemediğim bir şey bu...
                                                                       Adil Hacıömeroğlu
                                                                       2 Haziran 2014


2 yorum:

  1. 1 Haziran seçimleri ; AKP'nin erimekte olduğunun göstergesidir. Bu durumda muhalefetin iş birliği Çankaya'yı da AKP'den kurtarır. Artık ülkede '' BİRLEŞE BİRLEŞE KAZANMA ZAMANI. '' Teşekkürler sayın A. Haciömeroğlu'na . Oya Dereli

    YanıtlaSil
  2. Muhalefetin yapamadığını halk yaptı ; Ağrı'yı ve Yalova'yı onca baskıya , kuşatmaya, iktidar rüşvetine karşın AKP'ye kaptırmadı. Bu durum ; AKP'nin erimeye başladığının göstergesi. Muhalefet , bu durumu gereğince değerlendirip işbirliği yaparsa , Çankaya'yı da AKP işgalinden kurtarabilecektir. Bu konudaki uyarıları çok önemli Sayın A. Haciömeroğlu'nun. Tşkkr
    ÖZGEN KARA

    YanıtlaSil