12 Ocak 2015 Pazartesi

DİNLER SAVAŞI MI, EMPERYALİST SALDIRI MI?


İslamcı teröristler, Paris’i kana buladılar. İlk andan itibaren AKP ve yandaş gazeteciler anlaşılmaz ve inanılmaz bir savunmaya geçtiler. Hemen gerçek İslam’ın ne demek olduğunu anlatmaya başladılar. Anlattıklarının gerçekle de İslam’la da bir ilişkisi yok!

Savunma yapmak için anlatılanlara bakıldığında terör örgütlerinin eylem gerekçelerini destekleyici, haklı çıkarıcı sözler göze çarpmakta. Neredeyse kurulan her tümcede “ama, fakat, lakin, ancak, yalnız...” sözcükleri bulunmakta. İşi döndürüp dolaştırıp Müslümanlarla diğer dinler arasında bir çatışmanın var olduğuna getirmekteler. Bu yolla da İslamcı teröristleri masum göstermekteler. Sanki o teröristler tüm Müslümanların hakkını savunuyorlarmış gibi bir algı yaratmak istemekteler.

Fransa’daki silahlı saldırıdan sonra televizyonlara çıkan sözde yorumcuların büyük çoğunluğu, olayları “medeniyetler çatışması” olarak yorumlamakta. Bu konuda ipe sapa gelmez teoriler ortaya atmaktalar. Bu yorumcuların arasında yandaşlar olduğu gibi, çağdaş değerleri savunduğunu savlayan akademisyenler de var.

İslamcı terör örgütlerinin eylemlerini incelediğimizde işin gerçek yüzünü anlamak çok kolay. Başta Irak, Suriye, Afganistan, Pakistan, Yemen, Libya, Sudan’a baktığımızda birçok İslam ülkesinde toplu öldürme olayları yapmakta bu örgütler. Ölenlerin neredeyse tamamına yakını Müslüman. Bu eylemlerle dirliği, esenliği, düzeni, güvenliği, geleceği yok edilenler hep Müslümanlar. Darmadağın olan ülkeler Müslüman ülkeler. Kaynakları heba edilen yine bu ülkeler. Bu ülkelerde yapılan katliamlarda ölenlerin sayısı, milyonları aşmış durumda.

Gerçekte çatışma, dinler arasında mı; yoksa emperyalizmle mazlum uluslar arasında mı? Yapılanlardan anlaşılacağı üzere İslam ülkelerinin neredeyse tamamı emperyalist bir saldırı altındadır. Bu saldırıyı da ne yazık ki İslam adına ortaya çıkan birtakım terör örgütleri ve yasal görünümlü partilerle yapmakta küresel emperyalizm. Yani İslam ülkelerinde dökülen kanların sorumlusu işbirlikçi iktidarlar, ılımlı İslamcı muhalefet partileri ve yasadışı örgütlerle onların efendileri emperyalist ülkelerdir.

Emperyalizmin mazlum uluslara saldırıları, zaman zaman kendi halklarına da zarar vermekte. Tıpkı Paris’te olduğu gibi...

Paris saldırısıyla bütün Avrupa tedirgin olmuştur. Özellikle Batı Avrupa’nın emperyalist ülkeleri diken üzerinde oturmaktalar. Kendi besleyip büyüttükleri ve kirli işlerde kullandıkları terör örgütleri kimi zaman namluları efendilerine doğrultmaktalar. Bu terör örgütleri, kullanılmaya alışmışlar bir kere. Ha “a” kullanmış onları, ha “b”. Bir şey fark eder mi?

Emperyalizmin ezilen uluslara saldırısını dinler arasındaki bir savaşmış göstermeye çalışan iki grup var. Birisi, emperyalist ülkelerin yöneticileri... Diğeri ise ılımlı ya da radikal İslamcılar... Her iki grup da işbirliği içindedir. Her ikisi de insanlığın binlerce yıldır oluşturduğu uygarlığı, değerleri, hepsinden önemlisi de insanlığı yok etmekteler elbirliğiyle.

Tüm insanlık, emperyalizmin ve işbirlikçilerinin vahşi saldırısına karşı birleşmeli. “medeniyetler çatışması” adı altında tüm dünyaya düşmanlık tohumları eken bir anlayışla sonuna dek savaşılmalı. Savaşılmalı ki insanlık kurtulsun.
                                              
                                            Adil Hacıömeroğlu
                                               11 Ocak 2015


3 yorum:

 1. Emperyalizm ; sömürüyü sürdürmek adına her yolu kullanmaktan çekinmez ; kendi ülkesinin insanlarına zarar verse bile. Son terör saldırılarında da bunu görme olanağı var :Ereğine ulaşmak isteyen emperyalist ülkelerin , sömürmek istediği ülkeleri ( çoğu İslam ülkeleri ) zayıf düşürmek , bölmek ve onlara egemen olabilmek için kurdurdukları terör örgütlerinin silahları bu kez o emperyalistlerin kendilerine yöneldi. Geçmişte de bu taktik Afganistan'da , Irak'ta uygulanmış ; o ülkeleri İŞGAL ETMEK için bir bahane üretilmişti. Bunu DİNLER ARASI ÇATIŞMA gibi gösterip , İslam ülkelerini işgal etme ve oralardaki kaynakları yağmalama nedeni saymaya yöneliyor emperyalizm. Toplumların bunu iyi algılaması ve emperyalizme karşı mücadelede işbirliği yapmaları önemlidir. Bu konuyu ayrıntılarıyla aktaran yazısı için Sn. A. Haciömeroğlu'na teşekkürler !
  ÖZGEN KARA

  YanıtlaSil
 2. Yazının başlığı konuyu tam anlamıyla yalın duruma getirmiş. "DİNLER SAVAŞI MI, EMPERYALİST SALDIRI MI?" Yazı tek tümce de özetlendi. Her ne kadar din gündeme oturtulsa da arkasında emperyalist saldırı vardır. Bunu görememek saflık olur. Yazarımız da bunu çok güzel açıklamış zaten. Tebrikler. MUZO

  YanıtlaSil
 3. Emperyalizm, işbirlikçi unsurların desteği olmadan hiç bir coğrafyada başarılı olamamıştır. Bu işbirlikçileri tanımak, tespit etmek öyle çok zor da değildir.... Nerede kendi menfaatini halkın ezilmesine, hakkının yenmesine bağlamış, israf saraylarında konaklayan, en yakınları halkın a...sına koyabillir iddiası olan birisi var işte o bir emperyalizm yandaşıdır...

  YanıtlaSil