22 Temmuz 2014 Salı

ERDOĞAN, BÖLÜCÜLÜKTE SINIR TANIMIYOR


Erdoğan, Türkiye’yi yönetmeye başladığından beri halkı hep kutuplaştırdı. Kendisine oy verenlerle vermeyenler arasına hep kalın duvarlar ördü. Her iki kesim arasına hep düşmanlık tohumları ekti. Her fırsatta, siyasal kışkırtmada bulundu. Haziran Direnişi sırasında, “yüzde elliyi evlerinde zor tuttuğunu” söyleyerek halkı kavgaya çağırdı. Allah’tan, Türk halkı sağduyulu davranarak RTE’nin kışkırtmasına uymadı.

Türkiye’de halkı bölmeyi başaran RTE, bu kez komşulara el attı. Önce Suriye’ye yöneldi. Etnik ve dinsel ayrılıkları körükledikçe körükledi. Bu konuda en büyük yardımcısı Davutoğlu oldu. Her türlü yolu, yöntemi kullanmalarına karşın, Suriye daha çok birleşti Esat önderliği altında. İthal teröristler getirdiler dünyanın dört bir yanından Suriye’yi mahvetmek için, yine ulaşamadılar amaçlarına.

Suriye’de hüsrana uğrayan Erdoğan ve yandaşları Irak’a el attılar. ABD işgaliyle paramparça olmuş Irak’ı, Maliki yönetimi zor savaşımlardan sonra bir araya getirmek üzereydi. Erdoğan ve yandaşı Haçlı ittifakı; baktılar ki Irak birleşmekte, hemen ithal teröristler gönderdiler oraya. Musul, Kerkük oldubittiye getirilip işgal edildi. Irak’ı kuzeyden kemirmeye başladılar. Buna karşın Maliki, ülkesini birleştirme savaşımını kararlılıkla sürdürmekte. Yakında bu bölücü girişimin de amacına ulaşmadığını göreceğiz.

Erdoğan ekibinin hedefinde bu kez Filistin var. Hani, emperyalist vampirlerin bir türlü kana doymadığı Filistin... Yıllarca FKÖ’nün önderliğinde bütün Filistinli gruplar, birlik içinde savaşımlarını sürdürdüler. Ne zaman ki ortaya HAMAS çıktı, birlik bozuldu. HAMAS, önce silahı El Fetih’e doğrulttu. Gazze’yi yönetimi altına alarak Batı Şeria’daki ana gövdeden ayrı davrandı. Filistin hareketine çift başlılık görüntüsü verdi HAMAS. Tabi, bu durum Filistin davasına zarar verdi, uluslararası destek azaldı.

Aylardır FKÖ ile Hamas arasında arabulucular mekik dokudu. Her iki örgüt arasında görüşmeler yapıldı. Hamas, Filistin hükümetine katılma kararı verdi. Bu durum, en çok ABD ve İsrail’i rahatsız etti. ABD-İsrail rahatsız olur da RTE bu duruma sessiz kalabilir mi? Kalamaz... O da elinden geleni yapmalıydı bu birliği engellemek için...

İsrail’in Gazze’ye saldırısı başlayınca Filistin hükümetinin isteği üzerine Mısır devreye girdi ve ateşkes kararı alındı. Hem Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas hem de HAMAS’ın siyasi büro üyesi Musa Ebu Marzuk, Kahire’de görüşmelere katıldılar. Bu durum, RTE ve Katar’ı harekete geçirdi. Tabi, ABD’nin isteği üzerine. HAMAS lideri Halid Meşal devreye sokularak ateşkes reddedildi.

Ateşkesin olmaması üzerine Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Türkiye ve Katar’ı “komplo kurmakla” suçladı. Bu suçlama, Türkiye’nin uluslararası planda geldiği durum açısından acı vericidir. Ateşkes, mazlum Filistinlilerin ölmesini, acı çekmesini önleyecekti. Oysa şimdi... Her gün Gazze’ye bomba yağmakta, insanlar yaralanmakta, insanlar ölmekte... Peki, bu durumun sorumlusu yalnızca İsrail mi?

Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçimi var. RTE kendince mazlumun dostu olduğunu anlatacak, oy devşirecek. İsrail vuracak, Filistinli ölecek, Gazze yıkılacak... Erdoğan da sahte gözyaşlarıyla ağlayacak, kürsülerde bağırıp çağıracak. İsrail’e kafa tutacak. Amacı 10 Ağustos’a kadar durumu idare etmek. Ölen öldüğüyle, kalan da acısıyla kalacak.

RTE ve Katar Emiri, ateşkesi bozarak hem Filistin’in birliğini engellediler hem de HAMAS içinde ayrışmanın tohumunu ektiler. Böylece RTE, bölücü, ayrıştırıcı tavrını Filistin’e de taşıdı. Ayrışmanın, bölünmenin olduğu yerde kan ve gözyaşı da olur. Peki, RTE bu ayrıştırıcı tavrı neden gösterdi? Neden olacak? BOP eşbaşkanı olunca insan, ayrıştırır da böler de... Zaten görevi bu...
                                                           Adil Hacıömeroğlu
                                                           21 Temmuz 2014


2 yorum:

  1. Bizler ülke olarak en kötü günleri yaşıyoruz. Dünya ise katliama sessiz kalmakla tarihe çok kötü bir not düşüyor.

    YanıtlaSil
  2. Büyük toplumsal değişimler kapıda, sınırlar yeniden çizilecek, bu işten kârlı çıkacağını sananlar büyük hüsran uğrayacak...

    YanıtlaSil