6 Temmuz 2014 Pazar

ERDOĞAN, NEDEN SAMSUN’DAN BAŞLADI?


Erdoğan, cumhurbaşkanı adayı olduktan sonra ilk gezisini Samsun’a yaptı. Amaç, Samsun’un Türkiye açısından çok önemli olan tarihsel geçmişini, sahiplenir görünerek bunu seçim için kullanmak. RTE’nin Samsun’daki konuşmasına bakıldığında bu gerçek açıkça görülmekte.

“Bugün Samsun’dan yeni bir tarihi yolculuğa çıkıyoruz. Büyük başlangıçların şehri Samsun’dan biz de yeni bir başlangıcın ilk adımını atıyoruz.” demekte RTE. “Bundan doksan beş yıl önce 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a ulaştığını, Samsun’dan İstiklal Savaşı’nın ilk adımını attığını anımsattı Erdoğan.

Erdoğan: “Doksan beş yıl sonra işte o adım kadar önemli bir adımı yeni Türkiye’nin cumhurbaşkanlığı seçimini bizler de Samsun’dan başlatıyoruz. Doksan beş yıl önce olduğu gibi, bugünde Samsun’dan bismillah diyor, Türkiye adına, milletimiz adına kutlu bir yolculuğu Samsun’dan başlatıyoruz.” Diyerek sözlerini sürdürmekte RTE. Bu sözleri CHP ve MHP yöneticileri döne döne okusunlar.

Türkiye’de 19 Mayıs, dolayısıyla Kurtuluş savaşı mirasına en son sahip çıkacak kişidir Erdoğan. Ama ne yazık ki bu mirasa sahip çıkması gerekenler, uzak denizlerin dalgalarında kulaç attıklarından ortalık boş kaldı. Cumhuriyet yıkıcısı, Lozan düşmanı, Misak-ı Milli muhalifi RTE, meydan boş kalınca düşmanı olduğu 19 Mayıs ruhundan yararlanarak Çankaya’ya çıkmaya çalışmakta.

Türkiye’de hatta dünyada neredeyse herkes, Çankaya’ya çıkmanın yolunun 19 Mayıs’tan geçtiğini bilmekte. Ne yazık ki bunu Kılıçdaroğlu ve Bahçeli bir türlü anlayamamakta.

CHP ve MHP sözcüleri ikide bir Ekmeleddin İhsanoğlu’nun uluslar arası camiada ne kadar çok tanındığını söylemekteler. Efendim, Amerikalılar İhsanoğlu’nu şöyle severmiş, İngilizler böyle güvenirmiş, İslam ülkelerinde saygınlığı olağanüstüymüş, AB liderleriyle aralarından su sızmazmış... Eeee, yurttaş da soruyor: İhsanoğlu Türkiye’ye mi, yoksa bu sayılan ülkelere mi cumhurbaşkanı seçilecek?

Türkiye’de halk, yabancıların sevdiği, kolladığı, bağrına bastığı kişiyi fazla sevmez. Ona çok güvenmez. Çünkü böyle kişiler hep “Yedi Düvel”i çağrıştırır belleklerde. İster ki yurttaş beni yöneten benim adamım olsun, benimle aynı toprağa bassın.

İşte Tayyip, böyle bir algıyı bildiği içindir ki, “Yedi Düvel” algısına karşı 19 Mayıs’la çıkıyor. Şunu iyi biliyor ki, 19 Mayıs, “Yedi Düvel”i yener. 19Mayıs düşmanlarının bildiği bu gerçeği CHP ve MHP yöneticileri neden bilmez?

Ey CHP ve MHP yöneticileri! Çatı adayını doğru düzgün çıkaramadınız, RTE’nin önünü açtınız. Bari propaganda döneminde yanlış algılarla Erdoğan’ın ekmeğine daha çok yağ sürmeyin. Ona, tarihsel bir utkunun yolunu açmayın!
                                                           Adil Hacıömeroğlu
                                                           6 Temmuz 2014

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder